П реди 36 години на днешния ден - 26 април 1986 - се случва най-тежката авария в историята на ядрената енергетика - тази в съветската Чернобилска атомна електроцентрала.
Аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в днешните Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места.
Строежът на централата започва през 1970 г., като при настъпването на инцидента атомната централа разполага с 4 атомни реактора, въведени в експлоатация през 1977, 1978, 1981 и 1983 г.
На 26 април 1986 г. на 4-и реактор се провежда учение на персонала за спиране на реактора при затруднени условия, както и тестване на самозахранваща система. Това учение е продиктувано донякъде от инцидент, станал няколко години по-рано, когато израелска ракета удря иракска атомна централа.
Мощността на реактора е намалена на 1000 MW вместо обичайните за него 3200 MW, за да се осигури безопасно протичане на тренировката. На практика обаче изходната мощност пада до 30 MW. При опит да се възстановят желаните първоначално 1000 MW, концентрацията на ксенон-135 (ксенонова/йодна яма) ограничава мощността до около 200 MW. След поредица от събития и решения на операторите в централата в рамките на няколко секунди мощността на реактора скача до около 30 000 MW. Това води до взрив. Следва радиоактивно замърсяване, което е резултат от огъня, който разпръсква радиоактивните частици високо в атмосферата.
На 36-ата годишнина от аварията в Чернобил благотворителната организация предупреждава за нова радиационна заплаха.
Ирландката Ади Рош основава Международната организация на децата в Чернобил (Chernobyl Children International) непосредствено след аварията.
Днес тя коментира аварията във Facebook акаунта на организацията и заяви, че руската инвазия в Чернобилската забранена зона е предизвикала втора „невидима“ война:
„Преди 36 години на днешния ден, в 01:23 сутринта на 26 април 1986 г., поредица от събития в реактор № 4 на Чернобилската атомна електроцентрала в Украйна доведе до експлозия и смъртоносно радиоактивно замърсяване в нощното небе, а ветровете го разпръснаха надлъж и нашир... с ужасяваща скорост и така предизвикаха най-тежката ядрена катастрофа в света.“
„Днес си спомняме за жертвите на това бедствие и как те са изправени пред заплахата от „втори Чернобил“, 36 години по-късно.“
„Катастрофалната руска инвазия в Украйна, която започна в Чернобилската забранена зона през февруари, потенциално предизвика втора „невидима“ война, тъй като радиоактивността в Чернобилската зона отново се изхвърля в атмосферата.“
„Изтъкнатият учен и експерт по въпроси, свързани с Чернобил, професор Юрий Бандажевески, открива, че поради тежката военна инвазия в региона и смущенията, причинени на околната среда, жителите на Чернобилския регион в момента са изложени на радиоактивност, която е била повторно освободена.“
Мнозина смятат, че аварията в Чернобил се е случила много отдавна и вече не представлява никаква заплаха, пише още тя. "Сега обаче сме свидетели, че реалността е съвсем различна."
"Чернобил не е нещо от миналото; Чернобил „е завинаги“ и неговото въздействие никога не може да бъде отменено; радиоактивният отпечатък от Чернобил е вграден в нашия свят завинаги и милиони хора все още са засегнати от смъртоносното му наследство."
В този ден ние казваме на жертвите на Чернобил: вие не сте забравени, вие не сте без значение, пише още тя. "Ще продължим да правим всичко по силите си, за да се грижим за вас и да ви защитаваме, ние сме ваши братя и сестри, вашата болка и страдание са наши."
"Днес отново запалваме свещта на НАДЕЖДАТА за скъпите хора и земя на Украйна и им казваме...вижте! Пламъкът не угасва, свещта на надеждата все още свети... събирайте сила от нейната светлина и топлина. Не сте забравени...не сте сами...вие сте сред приятели и съседи, които ги е грижа и които искат да споделят вашето тежко положение и отчаяние. Не само с хубави думи, а с положителни и променящи живота инициативи на действие, защото винаги има НАДЕЖДА! Ще продължим да бдим над невинните жертви на Чернобил; Ще продължим да наблюдаваме Украйна."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!