Е вропейският съюз (ЕС) отпусна 1 млн. евро хуманитарна помощ за пострадалите от земетресението в Еквадор, съобщи говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас.
Помощта ще бъде предоставена от международните хуманитарни организации в страната. В допълнение в Еквадор ще бъде изпратена експертната група на ЕС, която да оцени нуждите на страната от по-нататъшна помощ, обяви Схинас.
Комисията също така активира Европейския механизъм по гражданска защита за координацията на страните от Общността в подпомагане на тази страна.
Съботното земетресение в Еквадор е най-силното в страната от 1979 г.
Трусът беше с магнитуд 7,8 на дълбочина от 20 км. в близост до град Педерналес, провинция Манаби в северозападната част на страната.
Според последната информация броят на жертвите достигна 350 души, а над 2500 са ранени.
Регистрирани са над 180 вторични труса.
Според ръководителя на отдела за сеизмология към Института за геофизика Александра Алварадо най-силният вторичен трус е 6,1 по скалата на Рихтер.
A woman frantically searches for her husband in the rubble as Ecuador quake toll reaches 272 https://t.co/r9owrG8JTM pic.twitter.com/iU9nL8zt3f
— AFP news agency (@AFP) 18 април 2016 г.
Президентът Рафаел Кореа заяви, че "това е най-голямата трагедия от 67 години" и допълни, че ""Има признаци на живот под много от развалините и изваждането на живите е приоритет".
Ранените са над 2500.
В 6 провинции е обявено извънредно положение, като най-тежко остава положението в 40-хиляден град в провинция Манаби, където са разрушени 60% от всички постройки.
Все още има дълъг списък с обявени за изчезнали. От правителството обаче не съобщават колко души са в неизвестност.
Екипи започнаха издирвателни акции и около епицентъра на труса. Свлачища обаче усложняват спасителните дейности в най-силно засегнатите райони.
Сгради, мостове, магистрали и различни обекти са напълно разрушени.
Вижте как изглежда в момента част от Еквадор, в близост до епицентъра на труса:
Сред загиналите има трима чужденци. До момента се знае за един колумбиец и двама канадски гражани.
Десетки държави вече изпратиха хуманитарна помощ и екипи, които да оказват помощ на местните власти в Еквадор.
Междувременно около сто затворници избягаха от местен затвор.
След земетресението стените на сградата се срутили, а хората с присъди напуснали мястото.
Някой от тях се върнали доброволно, но други отказват да се предадат и все още се издирват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!