В ойната в Ливан през 2006 г. е породена от конфликт между Израел и “Хизбула”. Войната започнала на 12 юли 2006 г. и завършила на 14 август. Причината за избухването ѝ е трансгранично нападение от бойци на “Хизбула”, което завършва с отвличането на двойка израелски войници и убийството на осем други.
Израел съобщи, че е убил още един високопоставен член на „Хизбула“
Контекст: “Хизбула” и Израел в Южен Ливан
“Хизбула” възниква в Южен Ливан по време на Ливанската гражданска война (1975-90 г.), за да се противопостави на влизането на Израелските отбранителни сили (ИОС) във войната и на нахлуването им в Ливан от юг. Състои се от бойци на милицията от предимно шиитското мюсюлманско население на Южен Ливан, които черпят вдъхновение от религиозния популизъм на Иранската революция само няколко години по-рано през 1979 г. Когато гражданската война приключва, “Хизбула” продължава да оказва натиск върху Израелски отбранителни сили (ЦАХАЛ), който остава в Южен Ливан като окупационна сила, и се позиционира като защитник на ливанските каузи срещу израелската агресия. След изтеглянето на израелските сили през май 2000 г. споровете за земя и задържането от Израел на ливански граждани са сред въпросите, които водят до трансгранични сблъсъци между “Хизбула” и ЦАХАЛ. През януари 2004 г. Израел освобождава стотици предимно палестински и ливански затворници в замяна на един израелски бизнесмен и останките на трима израелски войници, които са били пленени от “Хизбула” през октомври 2000 г.
🇮🇱 🇱🇧 The last time #Israeli tanks crossed the border into #Lebanon was in 2006, when #Hezbollah launched a cross-border #raid, kidnapping two Israeli soldiers and sparking a 34-day #war.
— FRANCE 24 English (@France24_en) October 1, 2024
FRANCE 24's @DelanoDSouza takes a look ⤵️ pic.twitter.com/M0vknAJxt8
Израел и “Хизбула“ водиха 34-дневна война през 2006 г.
Сутринта на 12 юли 2006 г. “Хизбула” изстрелва ракети към Северен Израел, като отклонява вниманието на ЦАХАЛ, тъй като бойци на “Хизбула” проникват по границата. По време на кампанията са убити осем израелски войници, а други двама са отвлечени. Хасан Насрала, лидерът на “Хизбула“, се надяваше, че отвличането на войници ще даде начало на преговори за нова размяна на затворници, но той подцени решимостта на Израел да разколебае войнстващата групировка, че може да атакува войници безнаказано.
Израел започна мащабна въздушна операция, бомбардирайки щабквартирата на “Хизбула” и ракетните складове в Бейрут, позициите на милицията и ракетните установки в южната част на страната, както и стратегически цели, като летището в Бейрут, пътища и мостове, за да попречи на отвлечените войници да бъдат изведени от страната, а на “Хизбула” да получи военни доставки.
Първоначалните въздушни удари бяха изключително ефективни. Само за 39 минути през нощта на 12 юли израелските военновъздушни сили унищожиха повечето от произведените в Иран ракети с далечен обсег „Зелзал“ на “Хизбула” - най-ценното стратегическо оръжие на милицията. Интензивната въздушна кампания принуди лидерите на “Хизбула” да се скрият под земята и нанесе поражения на елитните бойци на милицията. Ударите доведоха и до смъртта на стотици цивилни; те обаче не успяха да спрат непрестанните ракетни атаки срещу Северен Израел. На 22 юли започва мащабна сухопътна офанзива за изтласкване на “Хизбула” на север от река Лиани и далеч от израелската граница, но високата цена на живота и неспособността на ЦАХАЛ да подчини “Хизбула” водят до значителни критики в Израел относно воденето на войната.
Напрежението ескалира: Израел обяви ограничена сухопътна операция срещу "Хизбула"
Прекратяване на насилието и последици
Бойните действия приключват на 14 август, след като Израел, “Хизбула” и ливанското правителство приемат условията на Резолюция 1701 на Организацията на обединените нации (ООН). Резолюцията призовава за незабавно прекратяване на огъня, разполагане на ливански войски и мироопазващи сили на ООН в Южен Ливан, изтегляне на ЦАХАЛ и “Хизбула” от същия район и разоръжаване на Хизбула. Израелските официални лица смятат, че резолюцията е постигнала повечето от целите си, въпреки че отвлечените на 12 юли войници остават под опеката на “Хизбула”. Способността на “Хизбула” да се бори с ЦАХАЛ докрай - подвиг, който никоя друга арабска милиция не е постигала - ѝ позволи да обяви победа у дома и да се превърне в герой в голяма част от арабския свят.
В хода на войната са убити около 120 войници на ЦАХАЛ и повече от 40 израелски цивилни граждани. Загинаха повече от 1100 ливански цивилни и бойци на “Хизбула”, а войната доведе до масово разселване на хора и разрушаване на инфраструктурата в Южен Ливан. Комисията „Виноград“, свикана в Израел, за да разследва поведението по време на кампанията, публикува доклад през януари 2008 г., в който силно критикува вземането на решения по време на войната от израелското ръководство. През юли 2008 г., след преговори с посредничеството на ООН, телата на отвлечените войници бяха върнати на Израел в замяна на петима ливански затворници и телата на около 200 други.
* Във видеото: Милен Керемедчиев: Израел се бори срещу "Хамас", "Хизбула" и хутите
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!