Н а конференцията за климата COP25 в Мадрид новото ръководство на ЕС призова за приемането на така наречената "зелена сделка" не само на ниво Европейски съюз, но и в целия свят.
"Зелената сделка" на Европа предполага радикални реформи в икономиката, енергетиката и транспорта, които трябва да станат максимално "зелени" и въглеродно неутрални.
Това ще струва на Европейския съюз, по предварителни оценки, около 3 трилиона евро.
Брюксел обещава да покрие само една трета от тези разходи, а останалите, както е планирано, ще бъдат осигурени от Европейската инвестиционна банка и самите страни от ЕС.
Нивата на CO2 достигнаха най-високите в човешката история
"Предлагаме нова зелена сделка, тъй като става въпрос за прекратяване на войната срещу природата, става въпрос за помирение", каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Според него от векове светът е в състояние на "война срещу природата, прекомерно експлоатиране на природните ресурси, довело до отговор на планетата заради това". "Трябва да променим нещата. Време е за зелена революция, искаме да превърнем Европа в първия зелен континент", добави той.
Шарл Мишел призова за рязко увеличение на инвестициите в нови технологии чрез Европейската инвестиционна банка. Освен това от 2021 г. банката спира проектите, свързани с изкопаеми горива. За проекти, свързани с борбата с изменението на климата, се очаква да се отпуснат трилион евро до 2030 г. Председателят на Европейския съвет каза също, че до 2050 г. Европа ще стане първият континент, постигнал климатична неутралност.
Учени обявиха "климатично бедствено положение"
Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен от своя страна заяви, че смята, че ЕС може да предложи разширяване на зелената сделка до глобално ниво.
"Този месец ще предложим първия европейски закон за достигане на неутралитет на климата, така че той да стане необратим. Ние, европейците, сме готови. И ако се движим заедно, ще продължим по-бързо. Трябва да бъдем по-амбициозни в преговорите на COP. Ще преминем от европейска екологична сделка на глобално ниво", каза тя и призова страните по света да увеличат инвестициите в иновации и зелени технологии.
Учени: Краят на човечеството идва след 2050 г.
Климатът - спусъкът за войните, Сирия и миграцията
Френският премиер Едуар Филип заяви, че международната общност е "закъсняла" с разрешаването на климатичните проблеми, а това, което прави, е "недостатъчно". Въпреки това той изрази оптимистичен възглед, че "тази борба може да бъде спечелена", призовавайки за установяване на точни цели. Филип припомни плановете на френските власти да затворят всички електроцентрали, работещи на въглища до 2022 г., а от 2040 г. да се отърват от автомобили, които замърсяват околната среда.
Португалският премиер Антониу Коща заяви, че 54% от електроенергията на страната е от възобновяеми енергийни източници. В същото време, според него, преходът към чисти източници на енергия "не води до увеличаване на стойността, а дори може да я намали". "Възобновяемата енергия може да бъде по-евтина. Целта на Португалия е да изчисти 80% от енергията си до 2030 г.", каза Коста.
Конференцията на страните от Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата се провежда в Мадрид от 2 до 13 декември, председателствана от Чили. В нея участват представители на почти 200 държави, а около 30 000 души са акредитирани за събитието, включително и премиерът Бойко Борисов. През първия ден на срещата в испанската столица пристигнаха около 50 държавни и правителствени ръководители, както и ръководството на ЕС.
"За страните с висок дял на въглища в енергийния им микс, каквато е България, Полша и други, преходът към климатична неутралност ще изисква по-високи нива на инвестиции и активни мерки в социалната сфера".
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в изказването си в рамките на 25-ата конференция по изменение на климата в Мадрид, съобщи пресслужбата на МС.
Премиерът Борисов посочи, че в България 46% от електроенергията се произвежда от въглищни централи, които са основни базови мощности, като през зимата този процент достига до 60.
"В същото време, искам да отбележа, че според статистиката на Евростат, България е на второ място в ЕС по намаляване на емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива за 2018 г. в сравнение с 2017 г., а именно с 8,1%, следвайки Португалия, която заема водеща позиция с 9%", каза премиерът Борисов пред лидерите на световния форум в Мадрид.
Българският министър-председател подчерта, че за страната ни ядрената енергетика играе важна роля за гарантиране на националната, регионалната и европейската енергийна сигурност, като в същото време предоставя енергия на достъпни цени и е ключов елемент за преминаване към нисковъглеродна икономика.
"Нейното значение като основен стълб на европейската електроенергийна система без въглеродни емисии бе потвърдено и в публикуваната през 2018 г. дългосрочна визия на ЕК за намаляване на емисиите на парникови газове до 2050 г.", акцентира премиерът Борисов. Той бе категоричен, че страната ни ще продължи да разчита на ядрената енергия и през следващите години.
"Емисиите на ЕС са само 9 % от световните. Първият и вторият замърсител - най-големите в света, ги няма тук. Това са САЩ и Китай", каза още министър-председателят Бойко Борисов в рамките на Конференцията. Той отбеляза, че ЕС намалява своите емисии и добави, че по този въпрос здравето и качеството на живот на всеки един гражданин по света трябва да бъдат поставяни на първо място.
"Защото комините дали пушат в САЩ, Китай или Виетнам, атмосферата го донася и при нас. Да се обединим и всички заедно да накараме тези безспорно прогресивни в икономиката си страни да се съобразят с чудовището, което идва с промените в климата", каза в заключение премиерът Борисов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!