П олицията в Шри Ланка арестува 13 мъже във връзка с вчерашните атентати срещу църкви и хотели, при които загинаха над 200 души, съобщи Франс прес, като се позовава на официален източник.
Заподозрените били задържани в две различни места, в столицата Коломбо и в околностите й.
Полицията е открила и камион, който може би е бил използван при атаките.
Според местния вестник “Daily Mirror”, който цитира източник от полицията близък до разследването, взривовете може би са дело на терористи-камикадзе. До момента националността на заподозрените за участие в бомбените взривове не е известна.
Експлозии почерниха Великден в Шри Ланка
13 suspects have been arrested in connection with Sri Lanka's #EasterSunday attacks that killed more than 200 people https://t.co/Oq2n3EViqu pic.twitter.com/vvnfwHfYm1
— Al Jazeera English (@AJEnglish) 21 април 2019 г.
Междувременно близо до основното летище в Коломбо вчера беше открита и успешно обезвредена самоделна бомба.
Според полицейски източник бомбата била поставена на шосе, водещо към главния терминал на летището.
Броят на жертвите на осемте взрива в Шри Ланка се увеличи до 290 души,
съобщи телевизионният канал News 1st. Пострадалите са близо 500.
Основна цел на атаките бяха християнски общности, и по-специално католиците, които са по-голямата част от изповядващите християнството в Шри Ланка.
По последни данни сред жертвите са граждани на Дания, Япония, Пакистан, Мароко, Индия, Бангладеж, Китай, Холандия, САЩ, Турция и Великобритания.
Eight blasts across Sri Lanka killed at least 207 people and injured hundreds of others, prompting the government to impose a nationwide curfew and block social media https://t.co/NCT2QXO3QG pic.twitter.com/4gMty8JcBP
— CNN (@CNN) 21 април 2019 г.
Шри Ланка е имала информация за готвени атаки,
съобщи информиран източник от полицията на страната, цитиран от CNN. Записка за евентуални нападения с дата 11 април е била подписана от заместник-генералния директор на полицията.
"Чуждестранна разузнавателна агенция ни съобщи, че групировка, наречена NTJ (National Thowheeth Jama'ath) планира да извърши самоубийствени атаки срещу църкви, както и срещу посолството на Индия в Коломбо“, се посочва в предупреждението.
NTJ е радикална мюсюлманска групировка в Шри Ланка, която се появи миналата година и вече е свързана с няколко вандалски прояви срещу будистки храмове в страната.
Министърът на телекомуникациите на страната публикува в Туитър снимка на бележката.
"Някои служители на разузнавателните служби са били наясно с това. Затова смятам, че е имало забавяне в действията. Трябва да бъдат предприети сериозни действия за да се установи, защо това предупреждение е било игнорирано“, написа министърът.
В записката, адресирана до няколко силови ведомства се казва, че е получена информация за подготвян план за самоубийствени нападения и се препоръчва да бъдат взети специални мерки за сигурност.
Exclusive: The intel note warning of an imminent attack on 11 Churches by national towheed Jamaat. #SriLanka pic.twitter.com/tdYXSWbhUH
— The Dope (@thedopeonline) 21 април 2019 г.
Министър-председателят на Шри Ланка призна, че не е знаел за предупреждението и заяви,
че тепърва ще се изяснява защо то не е стигнало до него и кой е отговорен за пропуска.
Очаква се президентът на Шри Ланка Майтрипала Сирисена да назначи специална комисия, която да разследва координираните бомбени атаки.
Комисията трябва да установи не само фактите около нападенията, но и причините и предпоставките за тях.
"I thought Sri Lanka had left violence behind."https://t.co/PP38xejX8N pic.twitter.com/SgxNukXiJR
— BBC Asia (@BBCNewsAsia) 22 април 2019 г.
"Нямаме информация за това дали някой е поел отговорност за атентата. Ситуацията постепенно се нормализира. Полицейският час беше отменен тази сутрин”. Това заяви за "Здравей, България" Емил Миланов - консул на Република България в Делхи, Индия.
По думите му летището функционира, но има хаотична обстановка, достъпът е затруднен.
"Препоръчваме на българските граждани да избягват райони на религиозни прояви и места в близост до религиозни храмове, както и да проявяват внимание край събирания на големи групи хора”, коментира още той.
"Препоръчваме на българските граждани да избягват райони на религиозни прояви и места в близост до религиозни храмове, както и да проявяват внимание край събирания на големи групи хора”, коментира още той.
За момента няма данни за загинали българи при атентатите в Шри Ланка, съобщиха от МВнР.
По последна информация на посолството ни в Индия министерството на външните работи в Шри Ланка официално е оповестило идентифицираните чуждестранни граждани, жертви на атентатите от 21 април, и сред тях няма български граждани.
Мисията ни в Делхи е установила контакт с общо 12 български граждани на територията на Шри Ланка, които са добре.
Шестима от тях се намират в един от пострадалите хотели при атентатите в Коломбо, но не са били засегнати. Другите шестима български граждани са в различни градове, извън Коломбо, и са посъветвани да изчакат пълното успокояване на ситуацията преди да пътуват.
С посолството ни в Индия са се свързали и близки на български гражданин, който е на почивка в Шри Ланка заедно с още петима свои приятели. Мисията ни в Делхи е в процес на установяване на неговото местонахождение.
Българското посолство в Делхи е в постоянен контакт по линия на местното консулско сътрудничество с посолствата на страните от ЕС в индийската столица, където се подава актуална информация от Коломбо. Посолството ни е в постоянен контакт и с хотели, и с болниците в Коломбо, където са настанени пострадали при атентатите.
Българските граждани са съветвани да поддържат връзка с посолството в Делхи, с близките си и да изчакат ситуацията в Шри Ланка да се нормализира. Тя постепенно се успокоява. Въведеният вчера полицейски час в столицата на Шри Ланка вече е отменен.
Препоръчително е българските граждани в Шри Ланка да избягват места, в които се провеждат религиозни прояви или в близост до религиозни храмове, а също и да проявяват предпазливост, ако са в близост до големи събирания на хора, протести или демонстрации.
При необходимост или при извънредна ситуация българските граждани могат да се свържат с посолството на Република България в Делхи на тел.: + 91 11 26115549; +91 11 26115550 , тел. в извън работно време: + 91 9910999498.
Сигнали и молби за съдействие се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или имейл: crisis@mfa.bg.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!