22 полицаи бяха ранени тази нощ в Северна Ирландия при бунтове на ирландски националисти, които протестираха срещу планирани за днес шествия на пробритански протестанти, съобщи Ройтерс.
Полицията използва водни оръдия и пластмасови куршуми, за да разпръсне около 200 души в католическите квартали на Белфаст.
В западната част на града продължават сблъсъците между полицията и католически демонстрант. В оперативния център на противопожарната и спасителна служба на всеки 75 секунди постъпва тревожен сигнал. Много семейства в тази част на града бяха евакуирани от домовете им поради заплаха от бомбени атентати и палежи.
Все пак центърът на Белфаст днес бе изпълнен от колоните на маршируващите протестанти.
Практикува се и
нова форма на насилие.
Отнемат се частни автомобили и автобуси от градския транспорт, които се използват за сблъсък с колите на полицията, които преграждат улиците.
Според високопоставени източници от управляващата републиканска партия Шин Фейн тинейджърите, които цяла нощ обсипват полицията със запалителни бомби, са дошли от други райони и повечето от тях са под силно влияние на алкохол.
Размириците продължават повече от седмица
и лоялистите обвиняват националистите, че първи са започнали агресивни действия. Полицията обаче разполага с данни, които сочат, че искрата е запалена от паравоенната лоялистка групировка "Доброволчески сили на Ълстър" (ЮВФ). В много райони на Белфаст и в други части на Северна Ирландия движението е блокирано.
Официалният за Северна Ирландия празник
12 юли е връхната точка на "сезона на парадите",
през който "Институцията на оранжистите" (повече известна като "Оранжевия орден") изважда на показ своите ложи и принадлежащите им оркестри от барабани и флейти, както и цялата индивидуална и колективна символика на вярност към британската корона.
На този ден те честват битката при река Бойн през 1690 г., в която протестантите, предвождани от холандския принц Вилем Оранжски (Willem van Oranje, по-късно Уилям III, крал на Англия и Шотландия) побеждава католиците, начело с крал Джеймс II.
Оранжистите присъстват основно в Северна Ирландия и Шотландия, но техни ложи съществуват в различни страни от Британската общност, в Съединените щати и дори в Република Ирландия. В северноирландската политическа действителност те са израз на лоялизма и са здраво свързани с юнионистките партии.
Наблюдателите най-често характеризират институцията като пропита от сектантство, триумфализъм и всеобхватно превъзходство. Тя е заимствала много от организацията и символиката на масонството, но за разлика от него практикува
религиозна дискриминация.
Католици и всички, които имат роднини католици, не могат да членуват в оранжевите ложи. Тази забрана важи и за някои други религиозни общности като мормони, унитарианци и квакери.
Най-голямо напрежение се създава, когато променящите се маршрути на маршируващите протестанти преминават през зони, населени с католици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!