Н а 4 август се навършва една година, откакто в Бейрут експлодираха стотици тонове амониев нитрат, складирани на пристанището. Кадри, запечатали катастрофалните разрушения в района и сцени на хаоса в ливанската столица, обиколиха света. По този повод Франс прес предлага справка с данни, говорещи за мащаба на трагедията, предаде БТА.
- 214: броят на загиналите при експлозията според официалните данни
- Над 6500: броят на ранените
- Около 300 000: останалите без дом веднага след взрива
- Над 70 000: останалите без работа заради експлозията по данни на ООН
- 73 000: повредените апартаменти по данни на ООН
- 9200: повредените сгради в радиус 3 км от пристанището (ООН)
- Най-малко 163: повредените държавни и частни училища (ООН)
- Шест болници и 20 клиники, получили повреди. Над 80 сериозно или частично засегнати центъра за здравни грижи (ООН)
- 2750 тона амониев нитрат, складирани първоначално на пристанището
Според експерти обаче на 4 август 2020 г., малко след 18.00 местно време (15.00 по Гринуич) са избухнали едва неколкостотин тона, намирали се още в складовете там.
- Шест години: времето, през което товарът амониев нитрат е останал на пристанището
- Между 3,3 и 4,5: магнитудът на експлозията
- Около 200 км: разстоянието между Ливан и Кипър, където е била усетена ударната вълна
- 5: броят на дните, които правителството си отпусна за първоначално "разследване"
- Нула произнесени присъди
- 6: броят на дните, изминали от експлозията до оставката на кабинета на Хасан Диаб
- 359: броят на дните, откакто правителството на Диаб решава текущите проблеми в очакване да бъде съставено ново правителство; процедурата е блокирана заради политическите борби в страната.
В същото време "Амнести интернешънъл" обвини днес ливанските власти,
че възпрепятстват безскрупулно разследването на опустошителната експлозия, помела Бейрут преди една година, предаде Франс прес.
Няма подведени под отговорност за трагедията на 4 август 2020 г., при която загинаха над 200 души и бяха опустошени цели квартали на ливанската столица. Други 6000 бяха ранени, а 300 000 бяха принудени да напуснат домовете си, припомня ДПА.
Експлозията беше причинена от стотици тонове амониев нитрат, складирани на пристанището без предпазни мерки, според признанието на властите.
Как тези взривоопасни материали са попаднали в пристанището на Бейрут? От какво започна пожарът, предизвикал експлозията? Защо веществото е било забравено в склада въпреки опасността? И до ден днешен няма отговор на тези въпроси, отбелязва АФП.
"Ливанските власти прекараха последната година в безсрамно възпрепятстване
на търсенето на истината и на справедливост за пострадалите", подчерта със съжаление неправителствената организация "Амнести интернешънъл" в изявление.
Семействата на жертвите и обществеността в обхванатата от икономическа депресия страна смятат, че трагедията се дължи на десетилетно лошо управление и корупция сред управляващата класа. След като категорично отхвърлиха провеждането на международно разследване, ливанските власти отнеха разследването от първия съдия, на когото беше поверено. Това беше направено, след като бяха предявени обвинения на високопоставени служители. Неговият наследник също се сблъсква с пречки, включително отказ на парламента да лиши от имунитет някои от членовете си, заподозрени, че са свързани с експлозията.
"Предвид мащаба на тази трагедия е удивително да се види докъде са готови
да стигнат ливанските власти, за да избегнат" правосъдието, оплака се заместник-регионалната директорка на "Амнести" Лин Маалуф.
Липсата на обвинителен акт по този случай, година по-късно, пречи на изплащането на обезщетения на жертвите от застрахователните компании и дискредитира още повече една управляваща класа, която улицата вече мрази.
В сряда роднини на жертвите и активисти планират протести в Бейрут
по повод първата годишнина от трагедията, като искат сваляне на имунитета на депутати и справедливост.
Семействата на жертвите се зарекоха днес да получат правосъдие на всяка цена и дадоха на правителството 30-часов ултиматум да свали имунитета на всички отговорни, отбелязва ДПА. Обявявайки ултиматума, представителят на семействата на жертвите Ибрахим Хотейт предупреди, че подходът на неговата група скоро вече няма да бъде "мирен".
Експлозиите в Бейрут разрушиха 160-годишен дворец
Ливан: протестите продължават, страната може да остане без хляб
Правителството на Ливан подаде оставка
Бейрут: Протести, сблъсъци и над сто ранени
Какви ще са политическите последици на експлозиите в Ливан
Ливан проучва възможна външна намеса за взривовете
Страшни взривове недалеч от посолството на България в Ливан, загинали
Германски дипломат е сред жертвите в Ливан, те достигнаха 137 души
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!