С ъветникът по националната сигурност на Доналд Тръмп, Майк Уолц, и неговият екип са създали най-малко 20 групови чата в криптираната платформа Signal, за да координират чувствителна информация, свързана с националната сигурност, съобщават източници на Politico, предаде The Guardian.
Разкритието, базирано на свидетелствата на четирима души, запознати с вътрешната практика, идва на фона на засиления контрол върху обработката на поверителни данни в администрацията.
Защо е важно?
Това се случва малко след като The Atlantic публикува чат съобщения, в които министърът на отбраната Пийт Хегсет разкрива оперативни детайли за удари срещу бунтовници Хути в Йемен, включително времевите прозорци за изстрелване на изтребители F-18 и ракети Tomahawk. Според бившия прокурор на Държавния департамент Брайън Финукейн, който е участвал в юридическите консултации за предишни удари срещу Йемен, подобна информация обикновено се счита за класифицирана. Уолц случайно включи журналиста от The Atlantic Джефри Голдбърг в чата в Signal.Инцидентът, наречен "Signalgate", доведе до двупартийни призиви за разследване и породи опасения относно сигурността на използването на приложения за лични съобщения за официални комуникации.
Администрацията на Тръмп отрича, че каквато и да било класифицирана информация е била обсъждана в текстовите съобщения, публикувани от The Atlantic относно плановете за бомбардиране на бунтовници в Йемен. Въпреки това, CNN съобщава, че информацията, споделена в чата, е била строго класифицирана към момента на изпращането ѝ.
Администрацията на Тръмп искаше обвинения срещу Хилари и Байдън, но мълчи за скандала със Signal
Чувствителна информация
Анонимните източници споделят, че груповите чатове в Signal обхващат широк кръг от теми, включително политиката спрямо Украйна, Китай, Газа, Близкия изток, Африка и Европа. Всички четирима потвърждават, че в тези дискусии е циркулирала "чувствителна информация", въпреки че никой от тях не твърди, че е ставало въпрос за споделяне на строго секретни материали.
През последните дни лекомисленото отношение на Уолц към опазването на държавните тайни стана обект на разкрития. The Washington Post съобщи за документи, които показват, че неговият екип е водил държавни дела чрез лични Gmail акаунти.
В отговор на критиките Белият дом защити практиката, като говорителят на Съвета за национална сигурност Брайън Хюз заяви пред Politico, че Signal "не е забранен за правителствени устройства" и дори е предварително инсталиран на служебните телефони в някои агенции.
"Това е един от одобрените методи за комуникация, но не е основният или дори второстепенен", каза Хюз, като категорично отрече твърденията за споделяне на класифицирана информация, наричайки ги "100% невярни".
Въпреки това уверенията на официалните лица, че съобщенията не съдържат класифицирана информация, включително предишни изявления на прессекретаря на Белия дом Каролайн Лийвит и самия Хегсет, противоречат на правилника на Министерството на отбраната относно класифицираните материали.
Експерти по националната сигурност също предупреждават, че използването на Signal може да наруши федералните закони за съхранение на държавни записи, ако чатовете се изтриват автоматично. Освен това, ако телефонът на някого от участниците бъде компрометиран, това би могло да изложи на риск оперативната сигурност.
Въпреки предишните противоречия, Лийвит заяви в понеделник, че Доналд Тръмп напълно подкрепя своя съветник по националната сигурност. Освен това тя потвърди, че разследването на инцидента, при който Уолц случайно е добавил журналист към чувствителен чат, е приключило.