К ъсно вечерта на 13 февруари 1945 година британските и американските бомбардировачи започват тридневни масирани въздушни атаки срещу Дрезден. Избухват огромни пожари, в които загиват хиляди, а старият град е разрушен почти изцяло, съобщи Deutsche Welle.
Но и 80 години след бомбардировките на Дрезден по време на Втората световна война дискусията за броя на жертвите не секва. Зад нея често се крие опитът за инструментализиране на въздушните атаки за политически цели.
Твърдение: "Ако не сте чували за бомбардировките на Дрезден, сте пропуснали важна част от историята. Било е по време на Втората световна война, когато съюзниците бомбардират цивилен град в Германия. Стотици хиляди невинни хора губят живота си. А това често се изпуска в часовете по история, тъй като не подхожда на наратива..." - това пише в пост в платформата Х от 17 януари 2025 година. Друг потребител в Х споменава между 100 000 и 130 000 жертви. Сред десните екстремисти се говори дори за 250 000 жертви.
Проверка на фактите: Невярно.
Научните факти, събрани от историци в продължение на години и публикувани през 2010 година, сочат, че загиналите са били много по-малко от 100 000. Учените говорят за "до 25 000 души", които са били убити при въздушните удари от 13 до 15 февруари.
Преценките на ГДР за броя на жертвите
След капитулацията на Германия на 8 май 1945 година Дрезден става част от съветската окупационна зона, която през 1949 година се превръща в Германската демократична република.
"В ГДР бившите съюзници и сегашни западни сили са стилизирани като "подстрекатели на войната". Дрезден е един символ на това", казва дрезденската социоложка Клаудиа Йерзак.
На базата на анализ на партийния функционер Макс Зайдевиц, публикуван през 1955 година, режимът на ГДР обявява, че броят на жертвите е 35 000 и до края на съществуването си не допуска колебания по въпроса.
След Обединението на Германия национализмът започва да набира сили и посяга и към "Мита Дрезден като символ на безсмислено разрушение град на изкуство и култура", посочва социоложката Йерзак. За да противодействат на спекулациите за броя на жертвите, градските власти в Дрезден създават през 2004 година специална комисия от историци.
След петгодишна работа учените представят през 2010 година своя заключителен доклад, съгласно който броят на жертвите е 25 000.
"В продължение на 50 години смятахме, че загиналите са 35 000, но сега по научен път доказахме, че са 25 000", казва пред ДВ шефът на Дрезденския градски архив и член на комисията Томас Кюблер.
Откъде идват фалшивите твърдения?
Още непосредствено след въздушните нападения се споменават различни числа за броя на жертвите. Шведският вестник "Свенска Дагбладет" например отбелязва на 25 февруари 1945-година следното: "Никой не знае точно колко души са загинали, но се смята, че са по-скоро 200 000, отколкото 100 000". Изданието обаче не посочва доказателства. Кореспондентите на неутрална Швеция в Берлин вероятно са приели преувеличените числа, които са им били съобщени на пресконференция на нацистките власти.
Надеждни данни за броя на жертвите няма и след това
Мнение по темата има и руското външно министерство, според което - пак по данни на платформата Х - жертвите са 135 000. Същата цифра назовава и много оспорваният автор Дейвид Ървинг, който категорично отрича Холокоста. В ново издание на книгата си "Разрушаването на Дрезден" от 1966 година, Ървинг се позовава на данните на виден офицер от СС. Впоследствие дългогодишният кмет на Дрезден Валтер Вайдауер и британският историк Ричард Евънс, който през 2000 година свидетелства като експерт в съдебен процес срещу Дейвид Ървинг, посочват, че Ървинг трябва да е бил наясно с недостатъчната достоверност на информацията.
През 2005 година писателят Волфганг Шаршмид, който е и очевидец на събитията от 1945, предизвиква фурор с тезата, че в гора край Дрезден са били намерени 40 000 жертви на бомбардировките, погребани тайно. Комисията от историци обаче установява, че и това не е доказано - тайните погребения на това място са напълно неправдоподобни и по пропагандни, и по логистични причини.
Дрезден и битката за интерпретацията
Това, че неонацистите и другите десни екстремисти и до днес поддържат ревизионисткия мит за Дрезден се доказва и от брошура на малката неонацистка партия "Третият път" от 2021 година. В нея пише: "Убийците от Дрезден са днешните подстрекатели на войни. Затова настояваме за край на подигравките и отричането на германските жертви".
За шефа на градския архив Кюблер "събитията от 1945 година не могат да се определят по никакъв друг начин, освен като нападения, на които Дрезден става жертва". На 13 февруари паметта на загиналите ще бъде почетена подобаващо, уверява той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!