Над милион и половина души живеят в 4000 населени места, облъчени от радиацията, изтекла при експлозията в атомната електроцентрала в Чернобил - най-голямата злополука в ядрената енергетика.
Това сочи доклад на руското министерство на извънредните ситуации.
"Двадесет и пет години по-късно все още 1,5 млн. души живеят в облъчените зони, в повече от 4000 населени места", гласи документът.
Мерките, взети от държавата, нормализираха положението в много заразени райони, казват авторите на доклада. Те добавят, че преди това над 2,6 млн. души са живели в 7500 населени места, засегнати от радиацията.
Според доклада прилагането на мерки за изчистване на района са позволили на 84 хил. хектара земи, засегнати от радиацията, отново да станат обработваеми.
Трагедията в Чернобил се разигра през април 1986 г., когато избухна четвъртият реактор на централата, на стотина километра северно от Киев.
Радиацонната зараза се разпростря из голяма част от Европа, главно в Украйна, Беларус и Русия. Над 25 хил. души от така наречените ликвидатори на последиците от радиационното заразяване, главно руснаци, беларуси и украинци, участвали в почистването на терена на място и в изграждането саркофаг около реактора, вече не са живи, сочат официалните данни.
Централата в Чернобил беше закрита през декември 2000 г. Нейният пропукан саркофаг, който покрива около 200 тона радиоактивни отпадъци, обаче продължава да застрашава Украйна, Русия и цяла Европа, предупреди миналото лято украинският президент Виктор Янукович.
Френски консорциум изгражда нов саркофаг, който да намали заплахата от радиоактивно изтичане, посочи през септември говорител на централата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!