Горенете на стиропора, използван за звукоизолация в нощния клуб "Куцият кон" в Перм, е допринесло за смъртта на много хора при пожара на 5 декември, съобщи източник, запознат с разследването.
Съгласно експертизата смъртта на хората при пожара и тежките последствия са подпомогнати от това, че за звукоизолиращ материал над окачения таван бил използван стиропор, който при горене отделя задушлив дим, каза източникът.
По неговите думи самият таван бил подсилен с огнезащитни материали и като цяло не пострадал от пожара. Стиропорът обаче, който бил поставен над плоскостите, се запалил.
Неговото горене може да се сравни с изгарянето на напалм - при възпламеняване огънят буквално се сипе над хората, отбеляза източникът.
Той изрази предположението, че собствениците на клуба използвали стиропора, за да намалят шума, който пречел на живеещите в съседните жилищни сгради.
При това следователите едва ли ще могат да открият този материал, още повече, че законодателството не поставя никакви изисквания за звукоизолиращите материали.
При горене стиропорът отделя силно токсични вещества. Достатъчно е човек да вдиша един-два пъти, за да умре, каза източникът.
По последни данни при пожара са загинали 141 души,
други 89 пострадали са хоспитализирани с тежки изгаряния. 48 деца са загубили по един родител при пожара, а 15 са останали кръгли сираци, по данните на Следствения комитет.
В московска болница преди два дни от раните си почина и създателят и собственик на 85% от капитала на заведението Александър Титлянов.
Той, заедно с още четирима души - изпълнителният директор, и. д. артистичен директор, друг съсобственик и директорът на пиротехническата компания "Пироцвет", бяха обвинени за причиняване на смърт по непредпазливост.
Руският премиер
Владимир Путин отправи безпрецедентни критики срещу чиновниците
заради пожара в уралския град.
"В пермската трагедия се отразиха с пълна очевидност всички пороци на нашата бюрокрация - нейната некомпетентност, корумпираност, срастване с бизнеса там, където не е нужно и където това не бива да става", каза Путин на заседание на президиума на правителството. Той призна, че подобна трагедия е можело да се случи във всеки руски град.
Арендаторите на сградата в Перм, където се намира нощният клуб, са направили неразрешена пристройка в нарушение на всички норми и правила, но не е последвала никаква реакция от страна на федералните, регионалните и местните власти, отбеляза Путин.
Той обърна внимание, че в съседното на злополучния бар здание се помещава териториалното управление на държавната имотна служба "Росимущество".
Следственият комитет към прокуратурата на Руската федерация заведе наказателно дело и срещу служителите на Министерството на извънредните ситуации, които са проверили нощния клуб.
Обвинения в небрежност са повдигнати срещу зам.-началника на регионалното управление на Министерството на извънредните ситуации в Пермския край Владимир Мухутдинов, който отговаря за противопожарния контрол, и срещу инспектора от Ленинския район на град Перм Наталия Прокопиева.
Правителството на Пермския край в Русия подаде оставка
на 9 декември заради трагичните събития. Руски медии свързаха оставката с посещението в града на премиера Путин.
Губернаторът на Пермския край Олег Чиркунов е решил, че новото правителство ще бъде съставено, след като приключи разследването за причините на пожара.
За да се осигури обективно разследване обаче са отстранени министърът на развитието на бизнеса и търговията на региона Марат Биматов, министърът на градоустройството и развитието на инфраструктурата Александър Кудрявцев и министърът на обществената безопасност Игор Орлов.
Временно са отстранени началникът на архитектурно-плановото управление и главният архитект на града.
Готовност да се оттегли изрази и губернаторът Олег Чиркунов, който призна, че носи отговорност за случващото се в региона, но допълни, че ще го стори, ако президентът вземе такова решение.
Наблюдатели подчертаха, че досега нито един руски губернатор не е бил готов да се раздели с поста си след някоя трагедия, колкото и ужасна да е била.
След пожара в "Куцият кон" в Перм
започнаха масови проверки на развлекателните заведения
в цяла Русия. Нередности са открити и в няколко популярни столични клуба, посочват руски печатни издания. Закрити са три реномирани клуба в центъра на Москва.
Проверяващите са посочили като най-често срещани нарушения невъзможността за спешна евакуация през прозорците и отсъствието на евакуационни изходи.
В Екатерининбург е започнала процедура за затварянето на 18 нощни клуба, чийто собственици могат да бъдат наказани с глоба до 20 хил. рубли.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!