В няколко страни днес се провеждат избори.
Изтощени от четири години на безпрецедентни мерки за икономии, избирателите
в Литва днес гласуват за нов парламент.
Очаква се управляващата консервативна коалиция, която е на власт от 2008 г. насам, да бъде наказана от гласоподавателите и победата да бъде спечелена от лявата опозиция.
По силата на избирателния закон 70 места в парламента се избират по пропорционален принцип, а 71 места - по мажоритарен. За мажоритарния вот е предвиден балотаж на 28 октомври.
Литовците ще гласуват едновременно в
референдум с необвързващ характер за строителството на атомна електроцентрала.
Въпросът предизвиква разделение в страната, като две трети от участниците в проведено през май проучване на общественото мнение в страната се обявиха против изграждането на нова ядрена мощност.
Според поддръжниците на идеята една нова АЕЦ ще осигури енергийна независимост от съседна Русия, а противниците твърдят, че проектът ще е твърде скъп и ще използва недоказана технология.
В Черна гора ще се състоят парламентарни избори,
в които ще участват 13 политически сили - седем коалиции, пет партии и една група граждани, които ще се борят за 81 места в републиканския парламент. Право на глас имат 514 055 граждани.
Днешните парламентарни избори ще бъдат девети поред от въвеждането на многопартийната система в Черна гора и трети след получаването на независимост през 2006 г.
Очакванията на социолозите са за поредна убедителна победа на Демократичната партия на социалистите (ДПС) на ветерана на черногорската политическа сцена Мило Джуканович. Той е единственият лидер на Балканите, чиято партия печели всички избори от началото на разпада на бивша Югославия през 90-те години. Според проучванията коалицията на Джуканович "Европейска Черна гора", към която се присъедини и Либералната партия, ще получи най-много гласове на изборите – 47% срещу 40% за всички опозиционни партии.
ДПС реши да свика избори шест месеца преди края на мандата на сегашния парламент с цел да получи пълен мандат, който да й позволи да води важните преговори с Брюксел. Тази година Черна гора започна преговори по присъединяване към ЕС.
Общо над 27 хил. изборни секции отвориха врати днес
в Руската федерация.
В 77 от общо 83 региона (субекта) на федерацията се провеждат местни и регионални избори, включително избори за губернатори в пет области - Амурска, Брянска, Рязанска, Белгородска и Новгородска - първите от 2005 г. губернаторски избори.
От 40 регистрирани партии в Русия право да участват на изборите имат само 28.
Наблюдателите прогнозират ниска активност на избирателите и слаб интерес.
У нас в пазарджишкото село Ивайло се произвежда втори тур
на частичните избори за кмет. Общият брой на избирателите е 2553 души, които гласуват в три секции.
В петък и събота в Чехия гласуваха за Сенат и местни органи на властта. Управляващата десноцентристка партия понесе тежки загуби.
Гражданската демократическа партия (ГДП) на премиера Петър Нечас остана чак на трето място с едва 12,3% - малко повече от половината от гласовете, които получи на предишните местни избори през 2008 г. - показват резултатите от 99% от избирателните секции.
Чешките избиратели наказаха своето правителство за съкращаването на държавните разходи и за долнопробните скандали на корупция.
ГДП остава далеч след основната опозиционна сила - Чешката социалдемократическа партия (ЧСДП) с 23,% и дори след Комунистическата партия на Чехия и Моравия (КПЧМ), която е втора с 20,4%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!