Земетресението, което опустоши Хаити на 12 януари, вероятно е причинило щети за близо 14 млрд. долара, съобщи Междуамериканската банка за развитие (IADB.org), цитирана от АП.
Предварителната оценка показва, че трусът може да се окаже най-смъртоносното и скъпоструващото бедствие в света от четири десетилетия насам.
Според икономистите на банката щетите, в които са включени загиналите между 200 хил. и 250 хил. души, биха могли да бъдат между 7,2 и 13,9 млрд. долара. Това е повече от брутния вътрешен продукт на Хаити.
Авторите на доклада подчертават, че при други катастрофи в миналото личното благосъстояние на хората е спадало с 30% за период от 10 години, дори при наличието на изобилни чуждестранни помощи.
Президентът на страната Рене
Превал прогнозира, че ще
прочистването на столицата Порт-о-Пренс от руините ще продължи три години.
На Хаити предстои много продължителен период на възстановяване, в който значителна част от жителите на столицата ще я напуснат, каза президентът в интервю за телевизионните новини на АП.
"Ще са необходими 1000 камиона, които да извозват отломките в продължение на 1000 дни, или три години. А докато не прочистим отломките, не можем да строим", добави той.
Превал каза, че в столицата са съборени импровизирани постройки, в които преди катастрофалното земетресение са живеели около 3 млн. души.
Населението на Хаити е 9 млн. души и страната беше най-бедната в двете Америки още преди бедствието.
Международното летище в
Порт-о-Пренс, което след земетресението приемаше единствено полети с
международна помощ, от петък ще започне да
приема и търговски полети,
предаде АФП.
Силно повреденият летищен терминал е в процес на ремонт и се очаква въздушният трафик да бъде частично подновен в петък, каза източник от летището.
Американската армия, която пое контрола над летището след земетресението, засега не потвърждава това съобщение, посочва АФП.
Междувременно разследване на Би Би Си показа, че хиляди хора са били
измамени от фалшиви благотворителни акции
за събиране на помощи за Хаити онлайн.
Измамите по електронната поща се появиха дни след земетресението, някои от които с логото на реални благотворителни организации, съобщава Би Би Си.
Една от тях за британския Червен кръст беше проследена до компютър в Нигерия. При друга измама група, подвизаваща се под името M E Foundation, изпратила на медията снимки уж от проекти за Хаити, в които посочила, че участва, но се оказало, че това са кадри от спасителните операции след земетресението от 2005 г. в Пакистан.
Британската хуманитарна организация SOS Children съобщи, че снимките са били изрязани и копирани от техния сайт.
"Проблемът не е, че
използват донор или благотворителна организация, реално те експлоатират
жертвите", посочи ръководителят на британската организация Андрю Кейтс.
"Взимат пари, които хората искат да дарят на жертвите на тези природни бедствия и крадат от тях. Те взимат от устата на децата, на които се опитваме да помогнем, а това е нещо, от което много трудно може да не се ядосаш", допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!