В ъв вторник, 18 август, в Германия заработи нов сайт: Pilotprjet Grundeinkommen (в превод: Пилотен проект за безусловен базов доход). На тази уебстраница човек може да кандидатства за безусловен базов доход в размер на 1200 евро месечно, който ще бъде изплащан в продължение на три години.

Само в първия час от стартирането на регистрациите бяха подадени вече 20 000 заявки за участие в експеримента. Финален срок за кандидатстване е 10 ноември 2020 г. Ако обаче преди тази дата се съберат 1 милион кандидати, подаването на заявки за участие ще бъде прекратено, разказва "Дойче Веле".

Между 462 и 1015 евро месечно: кой има право на базов доход в Испания?

В него ще бъдат включени 1500 души. Но едва 120 от тях ще имат щастието да получават по 1200 евро на месец. Останалите 1380 участници ще бъдат включени в т.нар. база за сравнение. Така ще може бъде установено какво влияние оказва безусловният базов доход върху пазара на труда. Тези 1380 участници няма да получават по 1200 евро месечно, а само символично възнаграждение. В определен момент обаче те биха могли да заемат мястото на някого от първата група, в която се получава безусловният базов доход.

Какви са условията?

Сумата от 1200 евро не се облага с данъци и не е обвързана с никакви сложни правила. Единствените условия за участие в експеримента са: кандидатите да са навършили 18 години, да живеят в Германия и в рамките на трите години да отговорят на въпросите на общо седем анкети, всяка от които ще им отнема около 25 минути. Ако не участват в анкетите, парите няма да бъдат изплащани. Доходите, социалното положение или образователното ниво на участниците не играят никаква роля.

Работиш или не, поучаваш 560 евро. Какво реши Финландия

За трите години всеки участник в социалния експеримент ще получи общо 43 200 евро. На година се падат по 14 400 евро. Тази сума не е избрана случайно. Тя надвишава леко прага на бедността, определен от Федералната статистическа служба, който възлиза на 13 600 евро на година.

Германският проект е уникален в много отношения.

Първо: защото се финансира не от държавния бюджет, а от краудфъндинг-кампания. Необходимите средства за изплащането на сумите ще бъдат осигурени от дарения на близо 140 000 души.

Второ: в изследването участват две известни научни организации – Германският институт за икономически изследвания (DIW) и институтът „Макс Планк”. Част от проекта е и организацията „Моят базов доход”, която лобира за идеята от 2014 г. насам.

Трето: експериментът не е насочен към лица, нуждаещи се от помощ. В него ще бъдат включени представители на всички социални сфери – от служители до безработни, от пенсионери до самонаети лица, от социално слаби до богати.

Швейцарците гласуваха срещу социалния рай

Експериментът ще започне през 2021 г. и ще продължи до 2024. Участниците в него ще трябва да докладват за това как безусловният базов доход се отразява на делника им, здравето им, работата им и живота им като цяло. Интересно е да се разбере и как „подаръкът от 1200 евро месечно” се отразява на хормона на стреса в човешкия организъм.

Идеята за безусловен базов доход не е нова

Финландското правителство вече проведе подобен експеримент – през 2017 и 2018 г. Тогава то раздаваше по 560 евро на месец на 2000 случайно избрани дълготрайно безработни. Заключението е, че сигурният доход се отразява добре на психиката, само че положителните ефекти върху работния пазар не бяха категорични потвърдени.

В Берлин стартираха съвсем различен експеримент – т.нар. „солидарен базов доход”. В рамките на този проект до 1000 безработни могат да бъдат ангажирани към общински работодатели – например в детски градини, в местния транспорт или в строителството. В замяна те получават минимална работна заплата.

Идеята за въвеждане на безусловен базов доход се обсъжда от десетилетия. Тя може да бъде представена накратко така: държавата превежда една твърда сума месечно на всички свои граждани без значение от техните финансови възможности и, преди всичко, без да трябва да вършат нещо в замяна.

50% от германците искат безусловен базов доход

Това ли е пътят към едно справедливо общество, в което никой не се тревожи за задоволяването на основните си нужди? Или безусловният доход е просто един блян, който в действителност се оказва твърде скъп и ще направи хората по-мързеливи?

В споровете по темата обаче се откроява един сериозен дефицит – научната обосновка. Сега социалният проект, стартиращ в Германия, има за цел да промени това и да анализира как безусловният базов доход влияе на работния пазар, дали след въвеждането му хората ще напуснат работното си място, дали ще започнат собствен бизнес или ще минат на намалено работно време. Затова и експериментът в Германия ще трае цели три години.

Според проучване на Германския институт за икономически изследвания, 50% от германците подкрепят идеята за въвеждане на безусловен базов доход. Най-сериозна подкрепа идеята среща сред младите, добре образованите, политически ляво ориентираните и икономически уязвимите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Романтични любовни писма просълзиха дамите в ”Един за друг”

Романтични любовни писма просълзиха дамите в ”Един за друг”

Любопитно Преди 2 часа

Симпатичните Мария и Коци станаха “Супер двойка” за втори път

Ердоган

Ердоган поиска членство в ЕС

Свят Преди 4 часа

Ердоган обвини Израел в "геноцид" и призова за световен мир

Човек загина в пожар във Варна

Човек загина в пожар във Варна

България Преди 6 часа

Огънят е локализиран

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

България Преди 7 часа

Протестиращите искат също да се поставят легнали полицаи

Естония задържа танкер с руски петрол

Естония задържа танкер с руски петрол

Свят Преди 7 часа

Плавателният съд е бил подложен на санкции

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

България Преди 7 часа

Плевен отменя всички предвидени общински прояви

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Тръмп предупреди: Русия трябва да се размърда

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Твърде много хора умират, хиляди на седмица

Над 900 нарушения засякоха камерите на тол системата

Над 900 нарушения засякоха камерите на тол системата

България Преди 8 часа

Регионалният министър призова шофьорите да спазват правилата за движение

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Свят Преди 8 часа

По-рано днес Уиткоф се срещна с Кирил Дмитриев

Какво реши съдът за делото срещу Лена Бориславова

Какво реши съдът за делото срещу Лена Бориславова

България Преди 8 часа

Срещу нея няма да се търси наказателна отговорност

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

България Преди 9 часа

Срещу мъжа е повдигнато и второ обвинение

,

ChatGPT вече запомня всичко: Как това ще промени комуникацията ви?

Технологии Преди 9 часа

Миналата година OpenAI вече въведе възможността за забравяне или запомняне на конкретни детайли по желание на потребителя

Вътрешният министър поиска сваляне на номерата на нарушители

Вътрешният министър поиска сваляне на номерата на нарушители

България Преди 9 часа

Това ще става, ако те не си платят глобите веднага

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Свят Преди 9 часа

Китай е вторият по големина вносител в САЩ

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Свят Преди 10 часа

Умеров: САЩ продължават да осигуряват военна подкрепа