О коло 120 милиона момичета под 20-годишна възраст в световен мащаб (около 1 на 10) са били подложени на принудителен сексуален контакт или други принудителни сексуални действия.
Това се посочва в доклад на УНИЦЕФ "Скрити пред очите ни", съобщиха от пресцентъра на УНИЦЕФ България.
Едно на всеки три подрастващи момичета на възраст от 15 до 19 години в световен мащаб (84 милиона) е било жертва на емоционално, физическо или сексуално насилие, извършено от техните съпрузи или партньори.
Разпространението на насилие от партньор е 70% или по-високо в Демократична република Конго и Екваториална Гвинея, и е близо до или превишава 50% в Уганда, Обединена република Танзания и Зимбабве.
В Швейцария национално проучване на момичета и момчета на възраст от 15 до 17 години през 2009 г. установи, че 22% и съответно 8% са имали поне един инцидент на сексуално насилие, включващо физически контакт.
Най-честата форма на сексуално насилие и за двата пола е насилието в интернет.
Една пета от жертвите на убийства по света са деца и юноши под 20-годишна възраст, което е около 95 хил. смъртни случая през 2012 г.
Убийство е водеща причина за смърт сред момчета и мъже между 10 и 19 години в Панама, Венецуела, Ел Салвадор, Тринидад и Тобаго, Бразилия, Гватемала и Колумбия.
Нигерия е с най-големият брой на убити деца - 13 000. Сред страните в Западна Европа и Северна Америка, Съединените щати имат най-висок процент убийства.
Малко повече от 1 на 3 ученици на възраст между 13 и 15 години, в световен мащаб, са редовно обект на тормоз в училище. В Самоа съотношението е почти 3 на 4.
Почти една трета от учениците от 11 до 15 години в Европа и Северна Америка докладват, че са тормозили други - в Латвия и Румъния, близо 6 от 10 признават, че тормозят други.
Около 17% от децата в 58 страни са обект на тежки форми на физическо наказание (удари по главата, ушите или лицето или силно и многократно удряне).
Над 40% от децата от 2 до 14 години са обект на тежко физическо наказание в Чад, Египет и Йемен. В световен мащаб 3 от 10 възрастни вярват, че е необходимо физическо наказание, за да се отгледат децата добре.
В Свазиленд 82% казват, че физическото наказание е необходимо.
Близо половината от всички момичета на възраст от 15 до 19 години в световен мащаб (около 126 милиона), считат че понякога е оправдано съпругът да удря или бие жена си.
Процентът нараства до 80% или повече в Афганистан, Гвинея, Йордания, Мали и Източен Тимор.
В 28 от 60 страни с данни за двата пола по-голяма част от момичета, отколкото момчета, вярват, че биенето на жената понякога е оправдано.
В Камбоджа, Монголия, Пакистан, Руанда и Сенегал два пъти повече момичетата от момчета мислят, че понякога е оправдано съпругът да удря жена си.
Данните от 30 страни показват, че около 7 от всеки 10 момичета от 15 до 19 години, които са били жертви на физическо и/или сексуално насилие, никога не са потърсили помощ.
Мнозина твърдят, че не са смятали, че това е било злоупотреба или не са го виждали като проблем.
Докладът на УНИЦЕФ "Скрити пред очите ни" представя най-новите статистически данни за насилието над деца, събрани в 190 държави на местата, където децата трябва да бъдат в безопасност: техните общности, училища и домове.
Авторите отбелязват, че данните са получени само от лица, които са били в състояние и са искали да отговорят, и следователно представят минимални данни.
УНИЦЕФ посочва шест стратегии, които да помогнат на обществото като цяло, от семейства до правителства, за предотвратяване и намаляване на насилието срещу деца.
Те включват подкрепа на родителите и запознаване на децата с житейски умения, промяна на нагласите, укрепване на съдебните, наказателни и социални системи и услуги, както и генериране на доказателства и осведоменост за насилието и неговата човешка и социално-икономическа цена, за да се променят нагласите и нормите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!