12 затворници заплашват човечеството
Източник: ЕПА/БГНЕС
7
Ле еният затвор в Арктика пазеше 12 заплахи за човечеството, забранени и затворени там преди десетилетия, но те заплашват да избягат и последиците може да са катастрофални.

Това не е анонс за нов холивудски апокалиптичен филм, а реален резултат от топенето на ледовете вследствие на глобалното затопляне.

Това е предупреждение от учените, изследващи "мръсната дузина" от устойчиви органични замърсители (УОЗ, или на англ. POPs), вкл. скандално известния ДДТ.

Дъждът, снегът и други климатични явления са депозирали в арктическия лед отдавна спрените от производство и употреба химикали, но с неговото топене те могат да се върнат обратно в природата в тревожна концентрация, алармират изследователите от канадската федерална агенция за околна среда в доклад, публикуван в журнала Nature Climate Change.

Широк спектър от УОЗ са били реабилитирани в атмосферата над ледения континент през последните 20 години в резултат на климатичните изменения, установяват те.

Този продължаващ процес може да подкопае дългогодишните усилия да намалим ефекта на тези токсични субстанции върху природата и хората.

"Мръсната дузина" включва УОЗ, забранени от Стокхолмската конвенция (2001 г.) поради риска, който представляват за човешкото здраве, както и за животните, тъй като не се разграждат бързо в околната среда.

Малко по малко, устойчивите органични замърсители се акумулират в животните, преминавайки по хранителната верига.

Химикали като алдрин и диелдрин, например, могат да причинят на хората конвулсии, главоболие, повръщане, да поразят бъбреците и дори да доведат до смърт.

Въпреки че след забраната им концентрацията на тези химикали в околната среда е намаляла постепенно, тя може отново да се увеличи вследствие на топящия се лед.

Изследването проследява концентрацията в атмосферата на три субстанции, вкл. ДДТ, между 1993 и 2009 г. от станция на островите Свалбард в Норвегия и друга в канадската част на Арктика. Коя е "мръсната дузина":

Алдрин - пестицид, широко използван върху царевичните и памучните насаждения до 1970 г. Американската Агенция за защита на околната среда позволява употребата му срещу термити, докато на производителя не е отнета регистрацията през 1987 г.

Алдринът е използван от почти всички страни до началото на 70-те години за борба с почвени вредители, като земна бълха, земен бръмбар, гъгрица и скакалци, както и за защита на дървените конструкции от термити.

Хлордан - пестицид за селскостопански насаждения, ливади и градини. Употребата му е напълно забранена в САЩ през 1988 г., но продължава да се произвежда за износ.

Хлорданът има висока устойчивост в почвата с време на полуразграждане около четири години. Устойчивостта и високият коефициент на разпределение способстват за свързването му с водните седименти и натрупването в организма.

ДДТ - пестицид, който все още се използва на тропиците за контрол на маларията. Служил е и за борба с насекоми, разпространяващи болести като треска и тиф. По-късно намира широко приложение в селското стопанство за борба с вредители по различни култури.

В САЩ е забранен от 1972 г., освен в "спешни случаи".

ДДТ уврежда черния дроб, сърдечно-съдовата система, централната нервна система, спомага за появата на тумори и предизвиква много мутации. Той се акумулира в почвата, където може да се задържи десетки години. Заради него белоглавите орли са застрашени от изчезване.

Диелдрин - пестицид, широко използван върху царевичните и памучните насаждения до 1970 г. Американската Агенция за защита на околната среда позволява употребата му срещу термити, докато на производителя не е отнета регистрацията през 1987 г.

Диелдринът се появява на пазара през 1948 г. след Втората световна война и е използван основно за борба с почвени насекоми, като как земна бълха, земен бръмбар и др.

Алдринът и диелдринът основно увреждат централната нервна система. Категорични доказателства за канцерогенно действие върху човека няма.

Ендрин - използван от 50-те години за борба с разнообразни селскостопански вредители, като насекоми, гризачи и птици, по памук, ориз, захарна тръстика, царевица и други култури, както и в качеството си родентицид. Не се произвежда и продава за обща употреба в САЩ от 1986 г. Ендринът е силно токсичен за риби, водни безгръбначни и фитопланктон.

Хептахлор - за домашна и селскостопанска употреба срещу насекоми, използван до 1988 г. Натрупването на хептахлора в живите организми се дължи на високия коефициент на разпределение.

Хексахлорбензен (HCH) - пестицид и фунгицид (за борба с фитопатогените), използван за  за обработване на семена на зърнени култури. Освен това е намерил приложение при производство на фойерверки, боеприпаси и синтетичен каучук. Страничен продукт от производството на голям брой хлорсъдържащи вещества. Хексахлорбензенът предизвиква чернодробно заболяване при хората.

Мирекс - Използването му в пестицидни препарати започва в средата на 50-те главно за борба с мравки. Мирекс е използван също така за повишаване на огнеустойчивостта на пластмаси, каучуци, бои, хартия и електроматериали.

Той е токсичен за рибите и влия негативно на тяхното поведение. Съществуват данни, че причинява промени на функциите на жлезите с вътрешна секреция и може да има канцерогенно въздействие върху хората.

Токсафен - Използван от 1949 г. като несистемен инсектицид срещу кърлежи, основно за защита на памук, житни растения, плодове и зеленчуци. Също така във ветеринарната медицина за борба с въшки, мухи, кърлежи.

Съществуват убедителни доказателства, че може да предизвика увреждане на жлезите с вътрешна секреция при човека. Канцерогенен е за плъхове и мишки и представлява такъв риск и за хората.

Полихлорирани бифеноли (PCB) - широко използвани за различни цели, особено като диелектрични течности в трансформатори, кондензатори и охладители.

Поради токсичността им обработката и разпространението на PCB е забранено в почти всички индустриални държави от края на 80-те години, но те все още се освобождават в околната среда от строителни бои и запечатващи агенти.

Диоксини и фурани - замърсители, които се отделят по време на производствени процеси и изгарянето.

Диоксините нито се произвеждат, нито се използват от човека. Получават се като вредни странични вещества при изгарянето на различни хлорорганични вещества. Отделят се също и като междинни продукти в химически синтези на пестициди, медикаменти и други хлорорганични промишлени продукти. Образуват се и при изгаряне на отпадъци и органични вещества. Наличие на диоксини е регистрирано при редица промишлени аварии, главно в химически заводи.
Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха мъж за блудство с малолетно момиче в Кюстендил

Арестуваха мъж за блудство с малолетно момиче в Кюстендил

България Преди 9 минути

Той е живял на семейни начала с майката на детето, която е подала сигнала

Вещо лице на КС съобщи, че липсват бюлетините от две секции в София от вота през октомври

Вещо лице на КС съобщи, че липсват бюлетините от две секции в София от вота през октомври

България Преди 19 минути

Според проф. Красимир Калинов има машини, при които резултатът е завишен

Второ дисциплинарно производство срещу прокурора Димитър Франтишек

Второ дисциплинарно производство срещу прокурора Димитър Франтишек

България Преди 29 минути

Искането за това е от софийския градски прокурор Илиана Кирилова

Шокиращи нови изображения на повърхността на Меркурий (СНИМКИ)

Шокиращи нови изображения на повърхността на Меркурий (СНИМКИ)

Любопитно Преди 37 минути

Снимките са заснети при последното прелитане на сондата

Снимката е илюстративна

НСИ: Годишната инфлация за декември е 2,2 на сто

България Преди 39 минути

Деветнадесети месец годишната инфлация в България е едноцифрена с тенденция към намаление, сочи справка в НСИ

<p>&quot;Булгаргаз&quot; предлага по-скъп&nbsp;природен&nbsp;газ за февруари, ето с колко</p>

"Булгаргаз" предлага поскъпване на природния газ с 2,6% за февруари

България Преди 47 минути

Очакваното общо количество газ през следващия месец, доставяно по договор с азербайджанската компания, е 802 778,900 MWh

а

Задържаха майка, нанесла побой на дъщеря си

България Преди 54 минути

По случая е започнато разследване за престъпление

<p>Руски депутат: Неизбежно е Русия да удари Великобритания</p>

Руски депутат заплаши: Неизбежно е Русия да удари Великобритания

Свят Преди 1 час

Андрей Гурулев предложи Путин и Доналд Тръмп да си разделят Гренландия

"Малки червени точки": "Джеймс Уеб" разкри тайните на ранната Вселена

"Малки червени точки": "Джеймс Уеб" разкри тайните на ранната Вселена

Технологии Преди 1 час

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" е водещата космическа научна обсерватория в света

<p>Дейвид Шуимър връчил документи за​&nbsp;<span style="color:#ff0000;"><strong>развод</strong></span> на сър Род Стюарт</p>

Дейвид Шуимър връчил документи за развод на сър Род Стюарт

Любопитно Преди 1 час

Шуимър си спомни за странна среща с британската рок звезда

<p>Лена Бориславова за състава на проектоправителството: Скандален е</p>

Лена Бориславова: Съставът на проектоправителството е меко казано скандален

България Преди 1 час

Тя посочи, че тиражираните в медиите имена са силно политически фигури

Само Европа не харесва Тръмп (ОБЗОР)

Само Европа не харесва Тръмп (ОБЗОР)

Свят Преди 1 час

Проучване на ECFR и Оксфордския университет разкрива сериозни опасения сред европейските съюзници на САЩ

Главчев: Няма нищо по-добро от създаването на редовно правителствено

Главчев: Няма нищо по-добро от създаването на редовно правителствено

България Преди 1 час

Надяваме се да бъде направена първа стъпка, която да бъде финализирана с гласуване в пленарната зала на НС, отбеляза той

<p>Тревога: <strong><span style="color:#ff0000;">НАТО вдигна изтребители</span></strong> заради Русия</p>

Тревога: НАТО вдигна изтребители заради Русия

Свят Преди 1 час

Силите на НАТО са приведени в пълна бойна готовност в Полша

<p>Ще се оттегли ли папа Франциск?</p>

Папа Франциск е категоричен: Не планирам да подавам оставка

Свят Преди 1 час

Франциск казва , че църквата се "управлява с главата и сърцето, а не с краката"