12 затворници заплашват човечеството
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ле еният затвор в Арктика пазеше 12 заплахи за човечеството, забранени и затворени там преди десетилетия, но те заплашват да избягат и последиците може да са катастрофални.

Това не е анонс за нов холивудски апокалиптичен филм, а реален резултат от топенето на ледовете вследствие на глобалното затопляне.

Това е предупреждение от учените, изследващи "мръсната дузина" от устойчиви органични замърсители (УОЗ, или на англ. POPs), вкл. скандално известния ДДТ.

Дъждът, снегът и други климатични явления са депозирали в арктическия лед отдавна спрените от производство и употреба химикали, но с неговото топене те могат да се върнат обратно в природата в тревожна концентрация, алармират изследователите от канадската федерална агенция за околна среда в доклад, публикуван в журнала Nature Climate Change.

Широк спектър от УОЗ са били реабилитирани в атмосферата над ледения континент през последните 20 години в резултат на климатичните изменения, установяват те.

Този продължаващ процес може да подкопае дългогодишните усилия да намалим ефекта на тези токсични субстанции върху природата и хората.

"Мръсната дузина" включва УОЗ, забранени от Стокхолмската конвенция (2001 г.) поради риска, който представляват за човешкото здраве, както и за животните, тъй като не се разграждат бързо в околната среда.

Малко по малко, устойчивите органични замърсители се акумулират в животните, преминавайки по хранителната верига.

Химикали като алдрин и диелдрин, например, могат да причинят на хората конвулсии, главоболие, повръщане, да поразят бъбреците и дори да доведат до смърт.

Въпреки че след забраната им концентрацията на тези химикали в околната среда е намаляла постепенно, тя може отново да се увеличи вследствие на топящия се лед.

Изследването проследява концентрацията в атмосферата на три субстанции, вкл. ДДТ, между 1993 и 2009 г. от станция на островите Свалбард в Норвегия и друга в канадската част на Арктика. Коя е "мръсната дузина":

Алдрин - пестицид, широко използван върху царевичните и памучните насаждения до 1970 г. Американската Агенция за защита на околната среда позволява употребата му срещу термити, докато на производителя не е отнета регистрацията през 1987 г.

Алдринът е използван от почти всички страни до началото на 70-те години за борба с почвени вредители, като земна бълха, земен бръмбар, гъгрица и скакалци, както и за защита на дървените конструкции от термити.

Хлордан - пестицид за селскостопански насаждения, ливади и градини. Употребата му е напълно забранена в САЩ през 1988 г., но продължава да се произвежда за износ.

Хлорданът има висока устойчивост в почвата с време на полуразграждане около четири години. Устойчивостта и високият коефициент на разпределение способстват за свързването му с водните седименти и натрупването в организма.

ДДТ - пестицид, който все още се използва на тропиците за контрол на маларията. Служил е и за борба с насекоми, разпространяващи болести като треска и тиф. По-късно намира широко приложение в селското стопанство за борба с вредители по различни култури.

В САЩ е забранен от 1972 г., освен в "спешни случаи".

ДДТ уврежда черния дроб, сърдечно-съдовата система, централната нервна система, спомага за появата на тумори и предизвиква много мутации. Той се акумулира в почвата, където може да се задържи десетки години. Заради него белоглавите орли са застрашени от изчезване.

Диелдрин - пестицид, широко използван върху царевичните и памучните насаждения до 1970 г. Американската Агенция за защита на околната среда позволява употребата му срещу термити, докато на производителя не е отнета регистрацията през 1987 г.

Диелдринът се появява на пазара през 1948 г. след Втората световна война и е използван основно за борба с почвени насекоми, като как земна бълха, земен бръмбар и др.

Алдринът и диелдринът основно увреждат централната нервна система. Категорични доказателства за канцерогенно действие върху човека няма.

Ендрин - използван от 50-те години за борба с разнообразни селскостопански вредители, като насекоми, гризачи и птици, по памук, ориз, захарна тръстика, царевица и други култури, както и в качеството си родентицид. Не се произвежда и продава за обща употреба в САЩ от 1986 г. Ендринът е силно токсичен за риби, водни безгръбначни и фитопланктон.

Хептахлор - за домашна и селскостопанска употреба срещу насекоми, използван до 1988 г. Натрупването на хептахлора в живите организми се дължи на високия коефициент на разпределение.

Хексахлорбензен (HCH) - пестицид и фунгицид (за борба с фитопатогените), използван за  за обработване на семена на зърнени култури. Освен това е намерил приложение при производство на фойерверки, боеприпаси и синтетичен каучук. Страничен продукт от производството на голям брой хлорсъдържащи вещества. Хексахлорбензенът предизвиква чернодробно заболяване при хората.

Мирекс - Използването му в пестицидни препарати започва в средата на 50-те главно за борба с мравки. Мирекс е използван също така за повишаване на огнеустойчивостта на пластмаси, каучуци, бои, хартия и електроматериали.

Той е токсичен за рибите и влия негативно на тяхното поведение. Съществуват данни, че причинява промени на функциите на жлезите с вътрешна секреция и може да има канцерогенно въздействие върху хората.

Токсафен - Използван от 1949 г. като несистемен инсектицид срещу кърлежи, основно за защита на памук, житни растения, плодове и зеленчуци. Също така във ветеринарната медицина за борба с въшки, мухи, кърлежи.

Съществуват убедителни доказателства, че може да предизвика увреждане на жлезите с вътрешна секреция при човека. Канцерогенен е за плъхове и мишки и представлява такъв риск и за хората.

Полихлорирани бифеноли (PCB) - широко използвани за различни цели, особено като диелектрични течности в трансформатори, кондензатори и охладители.

Поради токсичността им обработката и разпространението на PCB е забранено в почти всички индустриални държави от края на 80-те години, но те все още се освобождават в околната среда от строителни бои и запечатващи агенти.

Диоксини и фурани - замърсители, които се отделят по време на производствени процеси и изгарянето.

Диоксините нито се произвеждат, нито се използват от човека. Получават се като вредни странични вещества при изгарянето на различни хлорорганични вещества. Отделят се също и като междинни продукти в химически синтези на пестициди, медикаменти и други хлорорганични промишлени продукти. Образуват се и при изгаряне на отпадъци и органични вещества. Наличие на диоксини е регистрирано при редица промишлени аварии, главно в химически заводи.
Не се тревожете, че остарявате. Пак ще правите същите глупости, но по-бавно.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Цени и условия: Какво да очакваме от почивките по родното Черноморие?

Цени и условия: Какво да очакваме от почивките по родното Черноморие?

България Преди 10 минути

Хотелиери споделят, че ще разчитат на кадри от чужбина

Ден на национален траур: Украйна скърби за жертвите на руските удари в Кривой Рог

Ден на национален траур: Украйна скърби за жертвите на руските удари в Кривой Рог

Свят Преди 50 минути

По последни данни броят на загиналите е 19, като 9 от тях са деца

Отбелязваме петата неделя на Великия пост

Отбелязваме петата неделя на Великия пост

Любопитно Преди 1 час

Честваме и паметта на свети Методий Славянобългарски, и на свети Евтихий, цариградски патриарх

<p>Динозаврите споделяли водопои със своите жертви</p>

Открития на остров Скай: Динозаврите споделяли водопои със своите растителноядни жертви

Любопитно Преди 2 часа

Следи от динозаври разкриват как месоядни и тревопасни видове са съжителствали край древни лагуни

Съюзник на НАТО започва да подготвя ядрени бункери

Съюзник на НАТО започва да подготвя ядрени бункери

Свят Преди 2 часа

Шведският премиер Улф Кристерсон заяви, че страната „не е във война“, но „няма и мир“

Проучване: Средният човек ще бъде с 40% по-беден, ако светът се затопли с 4 градуса

Проучване: Средният човек ще бъде с 40% по-беден, ако светът се затопли с 4 градуса

Свят Преди 2 часа

"Вярвам, че икономическите последствия от климатичните промени може да се окажат дори по-тежки"

<p>6 април: Турция признава независимостта на България</p>

6 април: Турция признава независимостта на България

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Ядрен синтез в Космоса: Бъдещето на бързото пътуване до Марс

Ядрен синтез в Космоса: Бъдещето на бързото пътуване до Марс

Любопитно Преди 2 часа

"Не е необходимо да чакаме, за да започнем да използваме този източник на енергия за задвижване на космически кораби"

Франсоа Байру

Байру: Митата на САЩ може да струват на Франция 0,5% от БВП

България Преди 10 часа

Митата на Тръмп срещу редица държави породиха опасения за обща търговска война и рецесия

Петър Дачев

Петър Дачев - от знаменит шампион до поредния замесен в наркотрафика спортист

България Преди 11 часа

Припомнете си и случая с щангиста Гълъбин Боевски

Френският премиер определи подкрепата на Тръмп за Льо Пен като „намеса“

Френският премиер определи подкрепата на Тръмп за Льо Пен като „намеса“

Свят Преди 11 часа

Министър-председателят на Франция Франсоа Байру я разкритикува

Мъск желае зона за свободна търговия между Европа и Америка

Мъск желае зона за свободна търговия между Европа и Америка

Свят Преди 12 часа

„Надявам се, че Съединените щати и Европа могат да установят много тясно партньорство“, каза Мъск

,

Германска обществена телевизия: Протестите в Сърбия и пропагандната война на Вучич в медиите

Свят Преди 12 часа

По време на най-голямото шествие в Сърбия независимата телевизия N1 предаваше на живо цели девет часа

Нетаняху ще пристигне в понеделник във Вашингтон, съобщи служител на Белия дом

Нетаняху ще пристигне в понеделник във Вашингтон, съобщи служител на Белия дом

Свят Преди 12 часа

Посещението на Нетаняху в САЩ идва и в момент, когато ново примирие в ивицата Газа изглежда далеч

Снимката е илюстративна

Кола уби пешеходец на пътя Стара Загора-Нова Загора

България Преди 14 часа

Водачът е тестван за употреба на алкохол

,

Китайска компания ограничава тоалетното време на служителите си

Свят Преди 14 часа

По-рано беше съобщено, че компания от Китай е принудила служител да прекара четири дни в тъмна стая