Британският вестник "Гардиън" и френският "Либерасион" коментират първите 100 дни на френския президент Франсоа Оланд.
След 100 дни меденият месец на Оланд с френското общество приключи, посочва "Гардиън". Според "Либерасион" обаче за меден месец в условия на криза изобщо не може да се говори.
Франсоа Оланд се постара да изглежда като г-н Нормален дори при избора си къде да отиде на почивка, за да не дразни обществото. Пътуване до лятната президентска резиденция Форт Брегансон - вместо летуване на милиардерска яхта по примера на Никола Саркози - и то с влак вместо със самолет, разходки сред плажуващите и снимки и ръкостискания с тях на плажа.
На тази внимателно режисирана ваканционна пиар кампания обаче беше нанесен удар, когато френското сатирично издание "Канар аншене" разкри, че на президента и неговата партньорка Валери Трирвильор са били доставени голямо количество декоративни възглавнички от испанска дизайнерска фирма за луксозни стоки.
Харченето на пари за луксозни украси, когато Франция е на път да изпадне в рецесия, може да изпрати на френското общество опасен сигнал, че президентът не е съпричастен с проблемите на хората, пише "Гардиън".
Допитванията до общественото мнение показват освен това, че да си "нормален" президент не е достатъчно. Последното допитване на института ИФОП, публикувано от "Фигаро", потвърждава, че рейтингът на Оланд спада.
Въпреки че според 57% от французите Оланд спазва предизборните си обещания, над половината от анкетираните са неудовлетворени от действията на държавния глава, посочва в. "Гардиън".
"Либерасион" посочва, че 54% от французите не одобряват свършеното от Оланд през първите 100 дни на власт. Но тези 100 дни бяха без особени вълнения, допълва вестникът и напомня, че съществените реформи се очакват тази есен.Сред тях ще бъдат и реформите на данъчната система. Президентът се готви да обложи със 75-процентен данък годишните доходи над 1 млн. евро.
Роми отново са гонени във Франция, но тихомълком, пише в. "Монд". Реакциите посред лято са слаби, две години след вълната от емоции, породена от подобна кампания на Париж, подчертава "Монд" и задава въпроса на какво се дължи сегашното мълчание.
Вестникът припомня, че в последните дни бяха изгонени роми от лагери в Лил, Лион и Париж. Първи чартърен полет с 240 румънски роми излетя към Румъния на 9 август. Но последваха само слаби реакции на леви парти и на някои френски неправителствени организации.
Те смятат, че с тези действия президентът Франсоа Оланд нарушава предизборното обещание да не гони ромски семейства, без да им е предложено ново място за настаняване.
Според в. "Фигаро" обаче реакцията на асоциациите за защита на ромите е адекватна и поражда главоблъсканици за министъра на вътрешните работи Манюел Валс.
Асоциациите твърдят, че във Франция има истински лов на роми. Манюел Валс отвръща, че не преследва ромите и изтъква, че иска да се разграничи от ерата на Саркози, но не и като се откаже от известна твърдост.
Очаква се след лятната ваканция министерството на вътрешните работи да предложи реформи във връзка с ромските лагери и тяхното разтуряне, допълва "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!