Над 100 хил. поляци изпълниха най-големия площад във Варшава днес, за да почетат паметта на президента Лех Качински и останалите 95 жертви на самолетната катастрофа миналата седмица в Русия.
Бял кръст бе издигнат в центъра на олтар на площада "Пилсудски" срещу наредените чернобели фотографии на жертвите.
Присъстващите размахваха полски знамена с траурни ленти и знамена на профсъюза "Солидарност", към който покойният президент Лех Качински се присъедини по време на комунистическия режим.
Сирени прозвучаха из целия град точно по обяд, последвани от две минути мълчание, преди да бъдат прочетени имената на жертвите и да бъде изпълнен националният химн.
"Светът се срина за нас
за втори път на същото място", обяви в словото си изпълняващият длъжността
президент Бронислав Коморовски, имайки предвид, че катастрофата стана близо до Катинската
гора, лобно място на над 22 хил. полски офицери и интелектуалци по време на
режима на Сталин. "Трагедията е също
рядък момент от историята, който
обедини поляците",
подчерта Коморовски.
"Никой от нас не си
спомня момент, когато толкова много видни личности да са загинали за един
ужасен миг", заяви на свой ред премиерът Доналд Туск. "Нашето дълбоко
чувства на единство, родено в момент на скръб, трябва да продължи, защото само тогава
смъртта на съотечествениците ни ще има смисъл, дълбок смисъл", допълни
министър-председателят.
"Такива неща никога не се случват, те са невъзможни", възкликна премиерът Доналд Туск, според когото "това е най-голямата трагедия в историята на Полша след Втората световна война".
Речите на Коморовски и Туск бяха последвани от литургия на открито на площада.
Папа Бенедикт XVI изпрати съболезнователно послание до полския народ, което беше прочетено от апостолическия нунций Йозеф Ковалчик.
След края на церемонията достъпът на посетели до колонната зала в президентския дворец бе прекратен, но въпреки това на улицата срещу двореца стотици хиляди поляци продължаваха да стоят, докато отвътре бяха изнесени ковчезите с тленните останки на Лех Качински и съпругата му.
Двата ковчега бяха
транспортирани до
готическата катедрала Свети Ян във Варшава
за вечерната църковна служба, съобщи представителят на президентската канцелария Яцек Сашин.
Сирените и църковните камбани
огласиха цяла Полша
и сутринта в 8,56 - часа на катастрофата.
Автобусите, трамваите и метрото във Варшава возеха днес безплатно, а голяма част от града беше затворена за движение.
Десетки хиляди се събраха да наблюдават церемонията на пет огромни телевизионни екрана около площада.
Стотици хора продължиха и днес да се тълпят, за да отдадат почит пред тленните останки на президента и първата дама. Градските власти съобщиха, че около 330 тона изгорели свещи и изсъхнали цветя са били изхвърлени досега от пространството около президентския дворец. Полски скаути поставят на тяхно място нови, донесени от поляци, пристигнали от цялата страна.Държавното погребение
на президента и съпругата му ще бъде утре в Краков. Те ще бъдат погребани във Вавелската катедрала в саркофаг, близо до саркофага на Юзеф Пилсудски, който отвоюва независимостта на Полша през 1918 г.
Вече стана известно, че заради парализирания въздушен трафик в Европа на погребението на президента и съпругата му утре в Краков няма да могат да присъстват Барак Обама, шведският крал Густав и външният министър Карл Билд, финландската президентка Таря Халонен, испанският крал Хуан Карлос Първи, кралица София и премиeрът Хосе Луис Родригес Сапатеро, Ангела Меркел и Абдула Гюл.
Пътуването си са отменили
също
така делегации от Египет, Македония, Индия, Япония, Южна Корея, Мексико, Нова Зеландия и Пакистан.
Все още се очаква руският държавен глава Дмитрий Медведев да пристигне за погребението.
От канцеларията на френския президент Саркози съобщиха, че въпреки затварянето на летищата, той възнамерява да лети за Краков.
Чешкият президент Вацлав Клаус обяви, че ще пътува с влак и автомобил. Словашкият държавен глава Иван Гаспарович и словенският му колега Данило Турк също ще пътуват с автомобили.
Румънският президент Траян Бъсеску ще пътува с хеликоптер от Букурещ до северозападния румънски град Орадеа, след което ще стигне до Краков с кола през Унгария и Словакия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!