83-милионна Турция отбелязва на 30 август официален празник, посветен на 100-годишнината от Голямата офанзива на турската армия във войната за национално освобождение под предводителството на Мустафа Кемал Ататюрк, предаде БТА.
Голямата офанзива е знаково събитие в новата история на Република Турция.
На 26 август 1922 г. турската армия, предвождана от Мустафа Кемал Ататюрк, предприема мащабна офанзива срещу гръцката армия при Думлупънар. Голямата офанзива се увенчава с историческа победа на 30 август същата година на турската армия, която разгромява гръцката армия и преобръща хода на войната/1915-1922/ за независимост на Турция срещу окупацията на империалистическите сили, чиято цел е откъсването на Анадола. Освободени са ключови селища като Афионкарахисар, Кютахия, Акшехир, Измир.
Малко известен факт е, че правителството на Александър Стамболийски подпомага армията на Ататюрк с оръжие и продоволствия.
Въпреки натиска и забраните на държавите от Антантата срещу България /които налагат позорния Ньойския договор/, от бургаското пристанище с италиански кораби се изпращат оръжия и храни за националноосвободителното движение на Ататюрк от страна на правителството на Александър Стамболийски, разказва историчката проф. д-р Есра Саръкоюнджу-Дегерли от университета Дуплупънар.
А според проф. д-р Айше Каяпънар от Университета по отбраната в Анкара за този жест на земеделското правителство
допринасят връзките, които Ататюрк създава с българските политици, с българския военен елит като военен аташе в София през 1913-1915 г.
Победата на турската армия подготвя почвата за продължилите 9 месеца преговори,
които завършват с подписването на Лозанския мирен договор през месец юли 1923 г. А три месеца по-късно, на 29 октомври 1923 г., Ататюрк провъзгласява създаването на новата, светска, обърната към ценностите на Запада Република Турция, издигнала се върху пепелищата на Османската империя.
30 август е общонационален празник на Турция и професионален празник на турската армия /Зафер байрамъ/.
Честванията на 100-годишнината започнаха в град Акшехир, където е бил разположен щабът на Западния фронт на освободителната война.
Церемонията, която започна с минута мълчание и изпълнение на националния химн, продължи с концерти с изпълнение на народни танци и концерт на Еничарската дивизия на Генералния щаб на турската армия.
В тържествата в град Афионкарахисар, който е освободен при Голямата офанзива с цената на много жертви, участва турският президент Реджеп Тайип Ердоган.
В празничното си послание по случай Деня на победата държавният глава заяви:
„С Великата победа още веднъж се потвърди, че земите, на които днес живеем свободно, са нашата вечна родина. 30 август е най-ясното доказателство за това какво може да постигне турската нация и от какво може да се откаже, когато е принудена да избира между плен и свобода. Прекланям се пред паметта на всички именни и безименни герои, отдали живота си за свободата на родината. В този много специален ден се прекланяме и пред паметта и делото на главнокомандващия Мустафа Кемал, който дава заповедта за Голямата победа”.
Хиляди градове и села на Турция, милиони жилища, офиси, учреждения са украсени с турското национално знаме
и с постери на Ататюрк. Милиони турци с постове в социалните медии отдават за пореден път почит и признателност към основателя на Република Турция Мустафа Кемал Ататюрк, разменят си поздравления с паролата на Ататюрк: ”Независимост или смърт “, с която турският народ спечелва войната за независимост...
Особено тържествени днес са проявите в град Измир, крепостта на основната опозиционна Народнорепубликанска партия,
най-старата кемалистка партия на Турция. Перлата на турската Егея град Измир е знаково име в освободителната епопея на турската армия, понеже е бил изцяло окупиран от гърците. Армията на Ататюрк през 1922 г. освобождава града и по определението на турски историци ”изсипва гърците в морето на Измир“. Отвоюването на Измир е тема на много произведения, има и специален химн, посветен на града и на Ататюрк.
Хиляди жители на Измир се включиха в шествие за Празника на победата.
Празникът на победата се отбелязва на фона на растящото напрежение с Гърция в района на източното Черноморие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!