2

О става само един ден до края на надпреварата за Белия дом - както на национално ниво, така и във важните за битката щати - и тя е в задънена улица.

Проучванията са толкова близки, в рамките на допустимата грешка, че Доналд Тръмп или Камала Харис може да са с два или три пункта по-добри резултати - достатъчни за комфортна победа.

Има убедителни аргументи защо всеки от тях може да има предимство, когато става въпрос за изграждане на коалиция от гласоподаватели на правилните места, а след това и за гарантиране, че те действително ще се явят на избори.

Нека започнем с историческата възможност победеният президент да бъде преизбран за първи път от 130 години насам.

Тръмп може да спечели, защото...

1. Той не е на власт

Икономиката е въпрос номер едно за избирателите и макар безработицата да е ниска, а фондовият пазар да е в подем, повечето американци казват, че всеки ден се борят с по-високите цени.

Инфлацията достигна нива, невиждани от 70-те години на миналия век, след пандемията, което даде възможност на Тръмп да попита „По-добре ли сте сега, отколкото бяхте преди четири години?“.

През 2024 г. гласоподавателите по света на няколко пъти изхвърляха управляващата партия, отчасти поради високите, след COVID-19, разходи за живот. Избирателите в САЩ също изглеждат жадни за промяна.

2. Той изглежда неподатлив на лоши новини

Въпреки последиците от бунта на 6 януари 2021 г. в Капитолия, поредицата от обвинения и безпрецедентната присъда за престъпление, подкрепата за Тръмп остава стабилна през цялата година на ниво от 40 % или повече.

Докато демократите и консерваторите от „Никога Тръмп“ казват, че той е неподходящ за поста, повечето републиканци се съгласяват, когато Тръмп казва, че е жертва на политически лов на вещици.

При положение че и двете страни са толкова вкопчени, той просто трябва да спечели достатъчно от малката част от нерешителните избиратели, които нямат изградено мнение за него.

3. Предупрежденията му за нелегалната имиграция намират отзвук

Освен от състоянието на икономиката, изборите често се решават от въпрос с емоционална сила.

Демократите ще се надяват това да са абортите, докато Тръмп залага на имиграцията.

След като при Байдън срещите на границата достигнаха рекордни нива, а напливът засегна щатите, които са далеч от границата, проучванията сочат, че избирателите се доверяват повече на Тръмп по отношение на имиграцията - и че той се справя много по-добре с латиноамериканците, отколкото на предишни избори.

4. Много повече хора нямат диплома, отколкото имат

Призивът на Тръмп към избирателите, които се чувстват забравени и изоставени, промени политиката на САЩ, като превърна традиционни избиратели на Демократическата партия като профсъюзните работници в републиканци и превърна защитата на американската индустрия чрез мита в почти нормално явление.

Ако той повиши избирателната активност в селските и крайградските части на колебаещите се щати, това може да компенсира загубата на умерени републиканци с висше образование.

5. Той се възприема като силен човек в един нестабилен свят

Критиците на Тръмп казват, че той подкопава американските съюзи, като се присламчва към авторитарни лидери.

Бившият президент обаче вижда непредсказуемостта си като силна страна и изтъква, че когато той е бил в Белия дом, не са започнали големи войни.

Много американци са ядосани, по различни причини, от това, че САЩ изпращат милиарди за Украйна и Израел - и смятат, че Америка е по-слаба при Байдън.

Мнозинството от избирателите, особено мъжете, които Тръмп ухажва чрез подкасти като този на Джо Роугън, виждат в Тръмп по-силен лидер от Харис.

Харис може да спечели, защото...

1. Тя не е Тръмп

Въпреки предимствата на Тръмп, той остава силно поляризираща фигура.

През 2020 г. той спечели рекорден брой гласове за републикански кандидат, но беше победен, защото седем милиона американци повече подкрепиха Байдън.

Този път Харис разгръща фактора на страха от завръщането на Тръмп. Тя го нарече „фашист“ и заплаха за демокрацията, като същевременно се зарече да продължи с „драмите и конфликтите“.

Проучване на Ройтерс/Ипсос през юли сочи, че четирима от всеки петима американци смятат, че страната излиза извън контрол. Харис ще се надява избирателите - особено умерените републиканци и независимите - да видят в нея кандидат на стабилността.

2. Тя също така не е Байдън

Демократите бяха изправени пред почти сигурно поражение в момента, в който Байдън отпадна от надпреварата. Обединена в желанието си да победи Тръмп, партията бързо се сплоти около Харис. С впечатляваща бързина от старт от място тя представи по-напредничаво послание, което развълнува базата.

Въпреки че републиканците я обвързаха с по-непопулярните политики на Байдън, Харис направи някои от техните специфични за Байдън атаки излишни.

Най-ясната от тях е възрастта - проучванията на общественото мнение постоянно сочеха, че избирателите имат реални опасения относно годността на Байдън за заемане на поста. Сега надпреварата се преобърна и Тръмп е този, който се бори да стане най-възрастният човек, печелил някога Белия дом.

3. Тя се е борила за правата на жените

Това са първите президентски избори, откакто Върховният съд на САЩ отмени решението по делото „Роу срещу Уейд“ и конституционното право на аборт.

Гласоподавателите, загрижени за защитата на правото на аборт, подкрепят в огромното си мнозинство Харис, а на предишни избори - особено на междинните избори през 2022 г. - видяхме, че този въпрос може да стимулира избирателната активност и да окаже реално влияние върху резултата.

Този път в 10 щата, включително в колебаещия се щат Аризона, ще има инициативи за гласуване, които питат избирателите как трябва да се регулират абортите. Това би могло да повиши избирателната активност в полза на Харис.

Историческият характер на кандидатурата ѝ за първата жена президент също може да засили значителната ѝ преднина сред жените избиратели.

4. По-вероятно е нейните избиратели да се явят

Групите, сред които Харис има по-силни проучвания, като например хората с висше образование и по-възрастните, са по-склонни да гласуват.

В крайна сметка демократите се представят по-добре при групите с висока избирателна активност, докато Тръмп е постигнал успехи при сравнително нискоактивните групи, като младите мъже и хората без висше образование.

Например според проучване на New York Times/Siena Тръмп има огромна преднина сред тези, които са били регистрирани, но не са гласували през 2020 г.

Ключовият въпрос следователно е дали те ще се появят този път.

5. Тя е събрала - и похарчила - повече пари

Не е тайна, че американските избори са скъпи, а 2024 г. е на път да бъде най-скъпата в историята.

Но когато става дума за разходна мощ - Харис е на върха. Откакто стана кандидат през юли, тя е събрала повече пари, отколкото Тръмп за целия период от януари 2023 г., сочи скорошен анализ на Financial Times, в който се отбелязва също, че кампанията ѝ е похарчила почти два пъти повече за реклама.

Това може да изиграе роля в една напрегната надпревара, която в крайна сметка ще бъде решена от избирателите в колебаещите се щати, които в момента са бомбардирани от политически реклами.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 8 минути

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 21 минути

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 1 час

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 1 час

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 1 час

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

<p>Този делфин си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви&nbsp;</p>

Този самотен делфин в Балтийско море си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви

Любопитно Преди 1 час

Екип от изследователи, ръководен от Олга Филатова, записва над 10 000 звука от Деле

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова

Мария Захарова: Русия е готова да обмисли всяка „реалистична“ инициатива за мир в Украйна

Свят Преди 2 часа

Говорителката на руското външно министерство каза още, че новата американската база за отбрана срещу балистични ракети в Северна Полша ще доведе до повишаване на общото ниво на ядрена опасност

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

България Преди 2 часа

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на февруари 2025 г. за хеликоптер №2 и края на март 2025 г. за хеликоптер №3

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

България Преди 2 часа

Това заяви Цончо Ганев след среща с финансовия министър Людмила Петкова

Код червено: Ураганен вятър в петък, пригответе се за мразовит уикенд

Код червено: Ураганен вятър в петък, пригответе се за мразовит уикенд

България Преди 2 часа

Усещането ще е за късна есен и подранила зима, в неделя призори температурите ще са отрицателни - до минус 7 - минус 8 в обичайно студените места у нас

,

Хю Грант, по-очарователен от всякога, на премиерата на „Еретик“ в Grand Rex

Любопитно Преди 3 часа

Премиерата на „Еретик“ напомни защо след няколко десетилетия Хю Грант си остава съществена фигура в света на киното

Специализирана полицейска операция на АМ „Тракия“

Специализирана полицейска операция на АМ „Тракия“

България Преди 3 часа

В нея участват полицаи, данъчни и служители на Агенция "Митници"

<p>&ldquo;Дълговата спирачка&rdquo; на Германия е под въпрос</p>

Изборите поставят под въпрос легендарната “дългова спирачка” на Германия

Свят Преди 3 часа

Крепостта на Ангела Меркел срещу фискалната безотговорност изглежда все по-несъвместима с един много променен свят

<p>Най-безумните войни в човешката история</p>

Най-безумните войни в човешката история

Любопитно Преди 3 часа

В човешката история има много безумни и жалки причини за започването на войни

Банан, залепен с тиксо, беше продаден за 6,2 милиона долара

Банан, залепен с тиксо, беше продаден за 6,2 милиона долара

Свят Преди 3 часа

Новият собственик на творбата е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун