2

О става само един ден до края на надпреварата за Белия дом - както на национално ниво, така и във важните за битката щати - и тя е в задънена улица.

Проучванията са толкова близки, в рамките на допустимата грешка, че Доналд Тръмп или Камала Харис може да са с два или три пункта по-добри резултати - достатъчни за комфортна победа.

Има убедителни аргументи защо всеки от тях може да има предимство, когато става въпрос за изграждане на коалиция от гласоподаватели на правилните места, а след това и за гарантиране, че те действително ще се явят на избори.

Нека започнем с историческата възможност победеният президент да бъде преизбран за първи път от 130 години насам.

Тръмп може да спечели, защото...

1. Той не е на власт

Икономиката е въпрос номер едно за избирателите и макар безработицата да е ниска, а фондовият пазар да е в подем, повечето американци казват, че всеки ден се борят с по-високите цени.

Инфлацията достигна нива, невиждани от 70-те години на миналия век, след пандемията, което даде възможност на Тръмп да попита „По-добре ли сте сега, отколкото бяхте преди четири години?“.

През 2024 г. гласоподавателите по света на няколко пъти изхвърляха управляващата партия, отчасти поради високите, след COVID-19, разходи за живот. Избирателите в САЩ също изглеждат жадни за промяна.

2. Той изглежда неподатлив на лоши новини

Въпреки последиците от бунта на 6 януари 2021 г. в Капитолия, поредицата от обвинения и безпрецедентната присъда за престъпление, подкрепата за Тръмп остава стабилна през цялата година на ниво от 40 % или повече.

Докато демократите и консерваторите от „Никога Тръмп“ казват, че той е неподходящ за поста, повечето републиканци се съгласяват, когато Тръмп казва, че е жертва на политически лов на вещици.

При положение че и двете страни са толкова вкопчени, той просто трябва да спечели достатъчно от малката част от нерешителните избиратели, които нямат изградено мнение за него.

3. Предупрежденията му за нелегалната имиграция намират отзвук

Освен от състоянието на икономиката, изборите често се решават от въпрос с емоционална сила.

Демократите ще се надяват това да са абортите, докато Тръмп залага на имиграцията.

След като при Байдън срещите на границата достигнаха рекордни нива, а напливът засегна щатите, които са далеч от границата, проучванията сочат, че избирателите се доверяват повече на Тръмп по отношение на имиграцията - и че той се справя много по-добре с латиноамериканците, отколкото на предишни избори.

4. Много повече хора нямат диплома, отколкото имат

Призивът на Тръмп към избирателите, които се чувстват забравени и изоставени, промени политиката на САЩ, като превърна традиционни избиратели на Демократическата партия като профсъюзните работници в републиканци и превърна защитата на американската индустрия чрез мита в почти нормално явление.

Ако той повиши избирателната активност в селските и крайградските части на колебаещите се щати, това може да компенсира загубата на умерени републиканци с висше образование.

5. Той се възприема като силен човек в един нестабилен свят

Критиците на Тръмп казват, че той подкопава американските съюзи, като се присламчва към авторитарни лидери.

Бившият президент обаче вижда непредсказуемостта си като силна страна и изтъква, че когато той е бил в Белия дом, не са започнали големи войни.

Много американци са ядосани, по различни причини, от това, че САЩ изпращат милиарди за Украйна и Израел - и смятат, че Америка е по-слаба при Байдън.

Мнозинството от избирателите, особено мъжете, които Тръмп ухажва чрез подкасти като този на Джо Роугън, виждат в Тръмп по-силен лидер от Харис.

Харис може да спечели, защото...

1. Тя не е Тръмп

Въпреки предимствата на Тръмп, той остава силно поляризираща фигура.

През 2020 г. той спечели рекорден брой гласове за републикански кандидат, но беше победен, защото седем милиона американци повече подкрепиха Байдън.

Този път Харис разгръща фактора на страха от завръщането на Тръмп. Тя го нарече „фашист“ и заплаха за демокрацията, като същевременно се зарече да продължи с „драмите и конфликтите“.

Проучване на Ройтерс/Ипсос през юли сочи, че четирима от всеки петима американци смятат, че страната излиза извън контрол. Харис ще се надява избирателите - особено умерените републиканци и независимите - да видят в нея кандидат на стабилността.

2. Тя също така не е Байдън

Демократите бяха изправени пред почти сигурно поражение в момента, в който Байдън отпадна от надпреварата. Обединена в желанието си да победи Тръмп, партията бързо се сплоти около Харис. С впечатляваща бързина от старт от място тя представи по-напредничаво послание, което развълнува базата.

Въпреки че републиканците я обвързаха с по-непопулярните политики на Байдън, Харис направи някои от техните специфични за Байдън атаки излишни.

Най-ясната от тях е възрастта - проучванията на общественото мнение постоянно сочеха, че избирателите имат реални опасения относно годността на Байдън за заемане на поста. Сега надпреварата се преобърна и Тръмп е този, който се бори да стане най-възрастният човек, печелил някога Белия дом.

3. Тя се е борила за правата на жените

Това са първите президентски избори, откакто Върховният съд на САЩ отмени решението по делото „Роу срещу Уейд“ и конституционното право на аборт.

Гласоподавателите, загрижени за защитата на правото на аборт, подкрепят в огромното си мнозинство Харис, а на предишни избори - особено на междинните избори през 2022 г. - видяхме, че този въпрос може да стимулира избирателната активност и да окаже реално влияние върху резултата.

Този път в 10 щата, включително в колебаещия се щат Аризона, ще има инициативи за гласуване, които питат избирателите как трябва да се регулират абортите. Това би могло да повиши избирателната активност в полза на Харис.

Историческият характер на кандидатурата ѝ за първата жена президент също може да засили значителната ѝ преднина сред жените избиратели.

4. По-вероятно е нейните избиратели да се явят

Групите, сред които Харис има по-силни проучвания, като например хората с висше образование и по-възрастните, са по-склонни да гласуват.

В крайна сметка демократите се представят по-добре при групите с висока избирателна активност, докато Тръмп е постигнал успехи при сравнително нискоактивните групи, като младите мъже и хората без висше образование.

Например според проучване на New York Times/Siena Тръмп има огромна преднина сред тези, които са били регистрирани, но не са гласували през 2020 г.

Ключовият въпрос следователно е дали те ще се появят този път.

5. Тя е събрала - и похарчила - повече пари

Не е тайна, че американските избори са скъпи, а 2024 г. е на път да бъде най-скъпата в историята.

Но когато става дума за разходна мощ - Харис е на върха. Откакто стана кандидат през юли, тя е събрала повече пари, отколкото Тръмп за целия период от януари 2023 г., сочи скорошен анализ на Financial Times, в който се отбелязва също, че кампанията ѝ е похарчила почти два пъти повече за реклама.

Това може да изиграе роля в една напрегната надпревара, която в крайна сметка ще бъде решена от избирателите в колебаещите се щати, които в момента са бомбардирани от политически реклами.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Мъж и жена се карат. Жената: - Божеее вземи ме... Мъжът: - Аааа не е той будала като мене...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

България Преди 1 минута

Иска се да бъде проверено дали са налице данни за съставяне на документи с невярно съдържание

Заглавната снимка е илюстративна!

Сбогом, Касиус! - Най-големият крокодил в света, отглеждан в плен, почина на около 110 години

Свят Преди 14 минути

Смята се, че Касиус е починал от старост, след като е живял около 110 години

,

Учени откриха „път от жълти тухли“ на дъното на Тихия океан

Любопитно Преди 39 минути

На зловещата сцена се е натъкнал изследователският кораб „Наутилус“

.

Снимки от сателит показват поредица от загадъчни пожари в руския участък на Черно море

Свят Преди 46 минути

Пожарите се намират в Черно море на места, където няма платформи за добив на газ и нефт

Атанас Илков: Само в 26% от сигналите за купуване на гласове се споменават партии

Атанас Илков: Само в 26% от сигналите за купуване на гласове се споменават партии

България Преди 1 час

Изнасят се твърдения, които заблуждават обществото, отбеляза министърът на вътрешните работи

<p>Пеевски:&nbsp;Това са пристъпи на политическа шизофрения</p>

Пеевски: Банда политически карикатури се опитва да открадне държавата

България Преди 1 час

Цяла предизборна кампания българските граждани гледаха, слушаха и се дивиха на отчаяните опити на шепа инфантилни, случайно попаднали политици да се "изперат" от собствената си бъркотия, посочва той

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

Любопитно Преди 2 часа

Още в първия пълен месец от есенния сезон NOVA увеличи рекордно преднината си пред втората телевизия в класацията сред зрителите в активна възраст (18-59 г.)

<p>Смразяваща находка &ndash; 76 деца с разпорени гърди</p>

Намериха погребална могила със 76 деца принесени в жертва в Перу

Любопитно Преди 2 часа

Децата са били погребани голи, с дрехите им оставени до тях

Крис Мартин от Coldplay пропадна на сцената (ВИДЕО)

Крис Мартин от Coldplay пропадна на сцената (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

47-годишният изпълнител свири на стадиона Accor в Сидни в рамките на световното турне на групата

Кои са най-големите мишени на Русия в Украйна с наближаването на зимата

Кои са най-големите мишени на Русия в Украйна с наближаването на зимата

Свят Преди 2 часа

Военната помощ, от която Киев се нуждае, е несигурна. Страната на Володимир Зеленски се намира в един от най-трудните си моменти

Боршош: ГЕРБ-СДС няма да има общи действия нито с "ДПС – Ново начало", нито с АПС

Боршош: ГЕРБ-СДС няма да има общи действия нито с "ДПС – Ново начало", нито с АПС

България Преди 3 часа

За нас е важно да започнем преговори с втората по големина политическа сила, каза той

Испанският град Пайпорта след наводнението

Британец разказва за ужаса в Испания: Чувах предсмъртните писъци на съседите

Свят Преди 3 часа

Седмица след началото на бедствието, испанският град изглежда като сцена от апокалиптичен филм на ужасите

Русия изстреля ракета "Союз" с два спътника

Русия изстреля ракета "Союз" с два спътника

Свят Преди 3 часа

Всеки от двата сателита тежи по 430 кг и ще работи в орбита на височина от около 820 км

„Уау! Тя е лидер!”: Генералният инспектор на Сан Франциско за работата си с Камала Харис (ВИДЕО)

„Уау! Тя е лидер!”: Генералният инспектор на Сан Франциско за работата си с Камала Харис (ВИДЕО)

Свят Преди 3 часа

Тери Уайли е генерален инспектор на Сан Франциско и се познава отдавна с кандидата на демократите

<p>Евакуират 16 000 души след изригването на вулкана&nbsp;в Индонезия</p>

Евакуират 16 000 души след изригването на вулкана Левотоби Лаки-Лаки в Индонезия

Свят Преди 3 часа

Той причини смъртта най-малко на 9 души, като разруши и хиляди къщи

Намерена ли е легендарната лилава роба на Александър Велики?

Намерена ли е легендарната лилава роба на Александър Велики?

Любопитно Преди 4 часа

Според древногръцкия писател Ефип от Олинт Александър се възползвал от привилегията си на пурпурен цвят почти всеки ден