Е дно от пет деца в богатите страни живее в относителна бедност, според доклад на УНИЦЕФ, публикуван в четвъртък, който поставя САЩ и Нова Зеландия сред най-лошите примери в света относно благоденствието на младите.
В Нова Зеландия е отчетен и най-големият процент на младежи с нестабилно психическо здраве и суицидни наклонности,
предаде агенция Франс прес (AFP).
Ужасът в Сирия: 12-годишни деца се самоубиват и самонараняват
Близо 13% от децата в тези страни нямат достъп до безопасна и питателна храна, като тази цифра нараства до 20% в САЩ и Великобритания.
„По-високият доход не означава автоматично по-добри условия за децата и в някои страни дори задълбочава неравенството“,
казва Сара Кук, директор на изследователския център УНИЦЕФ Иносенти, който е провел проучването. „Правителствата във всички страни трябва да предприемат действия, за да гарантират намаляването на пропуските и постигане на напредък“, заяви тя.
Оценката на 41 страни е направена въз основа на фактори като достъп до образование, ментално здраве, злоупотреба с алкохол, икономически облаги и заобикаляща среда.
Както обикновено България се намира в дъното на класацията, като след нея се нарежда само Чили.
Норвегия, Германия и Дания са пък съответно страните, които оформят най-положителните показатели по отношение на благосъстоянието на децата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!