Е кстремистката младежка група, свързана с крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (AfD), се саморазпусна на 31 март, за да предотврати евентуална забрана. Това е последното решение, предприето от AFD, за да разшири своята привлекателност сред германските избиратели, предаде Politico.
„Младата алтернатива“, както е известна младежката организация, свързана с AfD, е класифицирана като дясна екстремистка група от Федералната служба за защита на конституцията на Германия още от 2023 г. Това определение означава, че организацията е изправена пред потенциална забрана съгласно германското законодателство, насочено към предотвратяване на възраждането на нацисткото минало на страната.
Решението за разпускане на организацията, подкрепено както от AfD, така и от самата младежка група, се разглежда като тактическа маневра за защита и дестигматизиране на партията. AfD е на път да се превърне в най-голямата опозиционна сила в германския Бундестаг, след като бъде сформирано новото коалиционно правителство, ръководено от консерваторите.
Сега AfD ще основе нова младежка организация, която, за разлика от „Младата алтернатива“, ще бъде директно под контрола на партийното ръководство и ще включва много от членовете на разпуснатата група.
„Трансформацията не е свързана с умереност на техните убеждения, а по-скоро представлява чисто стратегическа стъпка“, коментира Анна-Софи Хайнце, изследовател от Университета в Трир, която е проучвала младежкия клон на AfD.
🇩🇪 — Germany's Alternative for Germany (AfD) Party has voted to disband its youth wing, "Young Alternative," following its designation as a right-wing extremist group by state intelligence services.
— Folkish Observer (@FolkishObserver) January 14, 2025
Its new "Patriotic Youth" will require members to formally join AfD and align… pic.twitter.com/3JyHKfgJMI
„Забраната на „Младата алтернатива“ би създала сериозни проблеми за AfD, тъй като между групата и партията има множество организационни припокривания, включително и по отношение на персонала.“
Очаква се новото младежко крило да бъде представено на партиен конгрес на AfD по-късно тази година.
„Освен многото спомени, които ни остават, ние също имаме мисия: да продължим да спорим и да се борим за Германия на утрешния ден!“, написаха членовете на регионалната „Млада алтернатива“ в скорошна публикация в Telegram. „Ще допринесем за политическия обрат чрез новата младежка организация.“
Някои водещи германски политици се застъпват за забрана на самата AfD, която Федералната служба за защита на конституцията наблюдава като „предполагаема“ дясна екстремистка организация. Германската конституция позволява забрана на политически партии, които се опитват да използват демократични средства, за да подкопаят демокрацията.
Въпреки това летвата за забрана на политическа партия в Германия е изключително висока. Германските съдилища са налагали такава мярка само два пъти досега – през 1952 г. срещу неофашистката „Социалистическа райхска партия“ и през 1956 г. срещу Комунистическата партия на Германия. Два по-скорошни опита за забрана на неонацистката „Националдемократическа партия“ (NPD) се оказаха неуспешни.
Забраната на „Младата алтернатива“ обаче би била много по-лесна за законово прилагане, което обяснява защо членовете предприеха действия за нейното разпускане. Бившият лидер на групата потвърди това в навечерието на националните избори в Германия на 23 февруари.
„Нереалистично е да се забрани партия, която има над 20 процента от гласовете на избирателите“, каза Ханес Гнаук, лидер на младежкия клон на AfD. „Но да бъдем атакувани там, където сме най-слаби – а именно в нерегистрираната асоциация „Младата алтернатива“, е напълно възможно.“
Създаването на младежко крило на AfD, което е под директния контрол на партията, ще осигури защита на новата група, като значително повиши правната бариера за евентуалната ѝ забрана. Според новата структура всички членове на младежкото крило над 16-годишна възраст автоматично ще бъдат приети и като членове на партията.
The so-called Young Alternative is the radical youth wing of Germany's far-right AfD party. Courts have deemed the organization "extremist," and calls for a ban are growing. https://t.co/0z96hy4UeQ pic.twitter.com/aiiKnJRbow
— Censure Talks (@CensureTalks) February 26, 2024
„Има множество индикации, че новата младежка организация ще стане по-професионална и като цяло по-силна“, коментира Хайнце. „Например, тя ще разполага с повече финансови ресурси, тъй като ще има повече членове, които ще плащат членски внос.“
Вече разпуснатото младежко крило на партията значително увеличи влиянието си през последните години, привличайки множество млади избиратели чрез онлайн кампании с помощта на видеоклипове, генерирани от изкуствен интелект, които изобразяват масова депортация („ремиграция“) на мигранти от Германия. Членове на младежкото крило дори създадоха видеоигра с подобна тематика, докато млади крайнодесни инфлуенсъри масово навлизаха в социални медийни платформи като TikTok.
На изборите на 23 февруари AfD завърши на второ място сред избирателите на възраст между 18 и 21 години, като спечели 21 процента от гласовете – увеличение от 14 процентни пункта спрямо предишните национални избори.
Според някои членове на партията създаването на нова младежка група ще помогне на AfD да се представи като по-приемлив вариант за избирателите, които дълго време са отхвърляли партията заради нейната екстремистка репутация.
„Всичко, което представлява стъпка към нормалността, разбира се, ще бъде добре прието“, заяви Матиас Моосдорф, национален депутат от AfD.