П о-бавното ходене с напредване на възрастта винаги е било предупредителен знак за нарастваща слабост, която може да доведе до падания и други увреждания, казват експерти.
Новопоявили се изследвания в малки групи от възрастни хора също установиха, че по-бавното ходене може да бъде ранен признак на когнитивен спад.
Това може да се дължи на свиване на десния хипокампус, който е частта от мозъка, свързана с паметта, според проучвания.
Но не всички признаци на когнитивен спад предсказват по-късна деменция - само 10% до 20% от хората на възраст от 65 или повече години с леко когнитивно увреждане развиват деменция през следващата година, според Националния институт за стареене. „В много случаи симптомите на леко когнитивно увреждане могат да останат същите или дори да се подобрят“, посочват от института.
Ново проучване с близо 17 000 възрастни над 65-годишна възраст установява, че хората, които ходят с около 5% по-бавно или повече с всяка изминала година, като същевременно показват признаци на по-бавна умствена обработка, са най-склонни да развият деменция. Проучването е публикувано в списанието JAMA Network Open.
„Тези резултати подчертават значението на походката при оценката на риска от деменция“, пише съответният автор Тая Колиър, научен сътрудник в Peninsula Clinical School в университета Monash в щата Виктория, Австралия.
Новото проучване проследява група американци над 65 години и австралийци над 70 години в продължение на седем години. Всяка втора година хората в проучването са били помолвани да правят когнитивни тестове, които измерват цялостния когнитивен спад, паметта, скоростта на обработка и вербалните способности.
Два пъти всяка година субектите също са били помолвани да извървят 3 метра. След това двата резултата били осреднени, за да се определи типичната походка на човека.
В края на проучването изследователите установили, че най-високият риск от деменция е за хора, които не само ходят по-бавно, но и показват някои признаци на когнитивен спад, каза д-р Джо Вергезе, професор по гериатрия и неврология в Медицинския колеж Алберт Айнщайн в Бронкс, Ню Йорк, който не е участвал в изследването.
Връзката между скоростта на ходене и влошаването на паметта предсказва по-късна деменция, установи мета-анализ от 2020 г. с близо 9000 възрастни американци.
И все пак въпреки тези констатации "забавянето на походката не се счита за ранна клинична характеристика при пациенти с болестта на Алцхаймер", пише Вергезе.
Упражненията могат да помогнат
Има неща, които можем да направим, за да "обърнем" свиването на мозъка, което идва заедно с типичното стареене. Проучванията са установили, че аеробните упражнения увеличават размера на хипокампуса, увеличавайки някои аспекти на паметта.
Намиращ се дълбоко в темпоралния лоб на мозъка, хипокампусът е орган със странна форма, който е отговорен за ученето, консолидирането на спомените и пространствената навигация, като например способността за запомняне на посоки, местоположения и ориентации.
Аеробните тренировки увеличават обема на десния преден хипокампус с 2%.
Аеробното упражнение е вид тренировка, при която сърдечната честота и дишането се увеличават. Видовете аеробни упражнения могат да включват бързо ходене, плуване, бягане, колоездене, танци и кикбокс, както и кардио.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!