Г ерманският министър на финансите Волфганг Шойбле приветства приемането на пакета реформи от гръцкия парламент, но отново постави под съмнение успеха на сделката за дълга на Гърция.
"Придвижихме се напред с една много важна стъпка", заяви днес Шойбле пред радио "Дойчландфунк".
По думите му сега Еврогрупата най-вероятно ще може да препоръча да започнат конкретни преговори за нова помощ. Мнозина икономисти се съмняват, че Гърция ще може да реши проблемите си без отписване на дългове, отбеляза в същото време Шойбле.
Истинско отписване на дългове обаче е несъвместимо със запазване на членството във валутния съюз, посочи министърът.
Може би на-добрият път за Атина би бил доброволно излизане от еврозоната, каза той.
Шойбле определи като "малко объркано" развитието на събитията в Гърция - по думите му само преди няколко дни гръцкият народ гласува на референдум против това, което сега бе прието от парламента.
Междувременно управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард отново изрази надежда, че страните от еврозоната ще се съгласят да облекчат дълга на Гърция "по един или друг начин", както е поискал от тях МВФ.
"Имам малко надежда, тъй като през последните часове се чу фонов шум в подкрепа на преструктуриране на дълга", каза Лагард в интервю за американската телевизия Си Ен Ен.
В доклад, публикуван във вторник, МВФ подчерта, че дълговете на Гърция са на равнище, на което тя не може да издържи, и предупреди, че няма да участва повече в спасяването на тази страна, ако Европа не предприеме сериозни мерки за намаляване на дълговото бреме на Атина.
Лагард призна, че страните от еврозоната начело с Германия са категорично против една от идеите на базираната във Вашингтон международна финансова институция, която предвижда чисто и просто част от гръцкия дълг да бъде опростен.
Цяла нощ експерти на ЕС са оценявали приетите от парламента в Атина снощи законодателни текстове,
съобщи на пресконференция Аника Брейдхарт, говорител на ЕК по икономическите въпроси. Очакваме новите закони да бъдат приложени своевременно и по задоволителен начин, добави тя.
По нейните думи гласуваните текстове отварят пътя към отпускането на заем за Гърция. Уверени сме, че постигането на компромис е близо, посочи говорителят по повод очерталата се като единствена възможност краткосрочният (т. нар. мостов) заем да бъде обезпечен от всички държави в ЕС, включително и от страните извън еврозоната.
Брейдхарт поясни, че решението за отпускането на средствата следва да бъде взето от Съвета на ЕС. Щом решението бъде прието, средствата могат да бъдат предоставени на Атина много бързо, допълни говорителят.
Очаква се днес Европейската централна банка (ЕЦБ) да реши дали да вдигне тавана на спешното финансиране за гръцките банки
Очакваме ЕЦБ да започне постепенно да вдига тавана на ЕЛА (механизма за спешна ликвидност) за гръцките банки, коментура анализатор от "Данске банк" (Danske Bank).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!