“Газпром” разформирова управлението, отговарящо за проекта „Южен поток“. Това съобщиха за агенция „Интерфакс“ няколко източника от газовия отрасъл.
Става въпрос за управление 337, което по-рано се наричаше управлението за реализиране на проектите.
Управлението бе създадено през 2009 година
и бе на пряко подчинение на ръководителя на концерна Алексей Милер. На него се възлагаха задачи, свързани с реализирането на проекта „Южен поток“ на територията на Русия и на Европа, с изграждането на морската магистрала.
Новак: Русия е готова да строи "Южен поток"
Създаването на управлението предизвика много въпроси, защото с всичките тези задачи вече се занимаваха други управления на концерна – за външноикономическата дейност, стратегическото развитие, транспорта, инвестициите и строителството.
Въпреки това ръководството на управлението редовно се отчиташе за етапите по реализирането на проекта: преговорите и споразуменията с европейските партньори, работата по съгласуването на строежа, създаването на съвместни предприятия в страните от Европа по изграждането на сухопътни участъци и други.
На сайта на „Газпром“ Леонид Чугунов все още се води началник на управлението 337. През май той навърши 60 години.
На 9 август руският президент Владимир Путин
и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган се вдияха в Санкт Петербург, а една от темите, които Путин коментира, без газовият проект:
"Русия знае за готовността на България да се върне към проекта "Южен поток", но са необходими "железобетонни гаранции". Да, сега виждаме и знаем, че българската страна би искала да се върне към този проект, но ние понесохме определени загуби във връзка с отказа на европейските партньори от реализацията на този проект, а сега само едни намерения не са ни достатъчни, необходими са ни абсолютно железобетонни гаранции от юридически характер. А такива няма".
Дни преди това българският министър-председател Бойко Борисов изрази надежда, че съвместната работа на експертите от двете страни ще позволи в най-кратки срокове да се върнем към осъществяването на проектите за АЕЦ „Белене“ и газопровода „Южен поток“.
Министерството на енергетиката на Русия обаче не е получавало официално предложение от България за създаването на работна група във връзка със съвместните руско-български енергийни проекти.
На 1 декември 2014 г. по време на посещението си в Анкара руският президент Владимир Путин заяви, че Москва спира проекта „Южен поток“. "С оглед на това, че до момента не сме получили разрешение от България, смятаме, че Русия в тези условия не може да продължи реализацията на този проект. Ние не можем да започнем строителството на морската отсечка, докато не получим разрешението от България", заяви тогава стопанинът на Кремъл.
В началото на декември 2015 г. Русия обяви, че проектът за газопровод „Турски поток“ е спрян. Това стана, след като турските ВВС свалиха руски бомбардировач Су-24 в небето на Сирия. Този акт на Анкара предизвика най-голямата криза в двустранните руско-турски отношения от десетилетия насам. Към момента обаче проектът е подновен
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!