Р уският президент Владимир Путин е подкрепил идеята за създаване на европейска армия, с което предизвиква сложни чувства у колегите си в Европа, Великобритания и САЩ, коментира Ирина Алкснис в РИА Новости.
Тя припомня, че предложението на президента на Франция Еманюел Макрон за създаването на общоевропейска армия се основава на това, че Европа се нуждае от „защита от Китай, Русия и дори САЩ”.
Вижте във видеото топлата среща между Путин и Макрон след финала на Световното по футбол в Русия.
На свой ред канцлерът на Германия Ангела Меркел обяви, че „единната европейска армия би доказала на света, че война в Европа е невъзможна”.
Преди това френският министър на финансите Брюно льо Мер призова към превръщането на Европа в „империя, подобна на САЩ и Китай”.
Наистина, той направи уговорката, че тази „империя” трябва да бъде миролюбива и основана на принципа на правовата държава. Само че според него „Европа повече не трябва да се плаши от това, да използва своята власт”.
Лесно да се забележи в последно време подобни изказвания на европейски политици не са редки, дори на фона на ескалацията на напрежението в европейско-американските отношения, смята Алкснис.
Тя посочва, че последният значим военнополитически успех на Франция е победата в Първата световна война. И днес, 100 години по-късно, Париж търси начин да осъществи значителните си амбиции за водеща световна роля.
Междувременно Русия засилва влиянието си в много от старите африкански френски колонии, изтласквайки оттам бившата метрополия.
Поради това силното желание на Париж отново да стане столица на империя е разбираемо, според Алкснис. Но е разбираемо и спокойствието, с което гледат на това желание от столицата на действаща свръхдържава – Москва. Съвсем очевидна е разликата в подходите, на които залагат двата предполагаеми локомотива на европейската държавност. Ако Франция иска да демонстрира мускули на световната арена, то Германия на първо място иска спокойно да поддържа контрол, сигурност и дисциплина в самия ЕС.
А това говори, че „единната европейска армия“, ако се появи, едва ли ще бъде по-дееспособна, от днешния НАТО, счита Алкснис.
Истина е, че такава армия ще зависи по-малко от Вашингтон – и дори само поради тази причина перспективата за нейното създаване не може да не бъде приветствана от Русия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!