С изчистени модели и без излишни възклицания започнаха дефилетата висша мода в Париж.
По подиума минаваха модели, облечени в блестящи вечерни тоалети, но зад кулисите разговорите се въртяха около световната криза, коментира Ройтерс.
"При колекциите през последните 20 години всичко беше спектакъл. С това е свършено. Мисля, че създателите на висша мода най-сетне осъзнаха, че тя преди всичко трябва да е продаваема", казва френският дизайнер Стефан Ролан.
Дори Джон Галиано, който през януари се изправи срещу рецесията с пищни копринени рокли, в Париж сега се представя с доста по-семпли тоалети.
В центъра на разговорите на всички обаче е Кристиан Лакроа, който е изправен пред реален и близък фалит.
"Това, което ме притеснява най-много, е какво ще се случи с цеховете и хората, които работят за модната къща. Нито едно от възможните решения, които са минали през главата ми до този момент, не би могло да запази компанията в семейството на създателите на висша мода", каза той малко преди началото ревюто си, което може да е последното с тоалети "от кутюр".
В края на май модната къща, ръководена от Никола Топиол, призна, че не може да плаща възнагражденията на служителите си. Ако бъде обявен фалит, 112 от общо 124-те ще останат без работа.
Акционерите обаче искат да я запазят и в момента се обсъжда спасителен план.
"Кристиан Лакроа" (Christian-Lacroix.fr) пострада най-много от свиването на пазара в САЩ и Япония. В момента, признават от ръководството, се издържа единствено благодарение на интереса към луксозни стоки в Китай, но пък там нямат силни позиции.
"През тези 22 години обръщахме много по-голямо внимание на творчеството, отколкото на бизнеса. Така и не успяхме да намерим общ език с акционерите", признава дизайнерът.
Никога не съм възприемал модната къща като световна марка, която трябва да предлага продуктите си по цялото земно кълбо и логото й да бъде разпознаваемо от всички, допълва Лакроа.
Дизайнерът продава правата върху името си през 1987 г., когато създава модната къща. Ако се стигне до фалит, за да си го върне, той ще трябва да плати солидна сума на компанията "Фалик", която от 2005 г. притежава "Кристиан Лакроа".
"Нямам представа колко струва. Сигурен съм обаче, че "Фалик" няма да го дадат евтино. В най-лошия случай няма да струва кой знае колко много и ще успея да си го върна", надява се той.
Какво ще се случи с модната къща ще се разбере до края на месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!