Жени се разхождат по модния подиум с порочни гривни с шипове и метални брони. Други са покрили главите си, но не и раменете, украсени с провокативни татуировки. Мъжете модели пък редуват дълги ислямски роби с шорти и тениски с пайети.
Докато неспиращото насилие в Пакистан заема челните заглавия на медиите по света, водещи дизайнери и модели в страната участваха в първата по рода си седмица на модата.
И ако за Милано и Ню Йорк смесването на висша и улична мода е нещо обичайно, пакистанските моделиери отразяват в дрехите смута, противоречията и напрежението в тяхното общество, пише Крис Бръмит от Асошиейтед прес.
Събитието беше отлагано два пъти заради опасения от възможни нападения и чувството на неудобство от организирането на подобно мероприятие на фона на военна офанзива в северозападната част на страната.
Целта му обаче е да покаже на света, че в Пакистан няма само насилие и да помогне на една индустрия, която дава работа на стотици хиляди хора, казват организаторите.
Много от дизайнерите и моделите казват, че четиридневното събитие е
символичен удар срещу талибаните и тяхната визия за обществото
в което жените са заробени вкъщи и носят подобно на чувал покривало, наречено бурка.
Това е нашият жест на предизвикателство срещу талибаните, казва Айеша Тами Хак, главен изпълнителен директор на пакистанската седмица на модата.
"Съществува ужасяващ проблем с бунтовническата дейност и политическия катаклизъм ... но това не означава, че страната се затваря. Това не означава, че бизнесът спира", допълва Хак.
Шоуто се проведе в Карачи, най-големия и космополитен град на страната, в петзвезден хотел, точно до американското консулство, станало обект на бомбено нападение на ислямистки бунтовници през 2002 г. Това е на два часа път със самолет от Северозападен Пакистан - твърдината на Ал Кайда и талибаните.
"За жалост единствено лошата страна на Пакистан привлича всеобщото внимание. Никога не е било толкова зле, просто не зная какво ще се случи", казва пакистанският топ модел Надя Хюсеин.
Макар че шоуто в Карачи прилича на други седмици на модата по света, на него
не присъстваха чуждестранни дизайнери или купувачи
Организаторите решиха да не ги канят от съображения за сигурност.
"Кой ще дойде при всичките тия негативни неща, които се случват? Тези, които са тук, вече си тръгват", коментира Табасум Мугал, млад дизайнер, за когото работят тридесетина души.
Текстилните продукти съставляват около 60% от износа на Пакистан и носят печалба от около 12 млрд. долара годишно. Памукът и коприната, които се произвеждат тук, са сред най-хубавите в света.
Но индустрията не успя да се разрасне през последните години на политическо хаос, насилие, и хронични прекъсвания на тока. Тя представлява малка част от износа на текстил на страната.
"Ние все още сме в бизнеса с тениски за по 30 долара. Няма добавена стойност. Би трябвало да наемем милиони хора, не стотици хиляди", казва Хак.
Дизайнерите представиха смесица от облекла - някои повлияни от традиционните пакистански одежди и племенните мотиви, други пък с нищо или почти нищо свързано с традиционната естетика.
В култура, където повечето жени се обличат скромно, много от тоалетите бяха твърде пикантни за местните вкусове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!