Трябва ли първата дама на САЩ да облече твоя рокля, за да повярва майка ти, че си успял? В случая на младия дизайнер от Непал Прабал Гурунг, да.
Новата модна истерия в Ню Йорк носи неговото име (Prabal Gurung).
Сред почитателките му са главната редакторка на американския "Вог" - Анна Уинтур, актрисите Деми Мур и Рейчъл Уайз.
Майка му обаче повярвала на постигнатото от него, след като Мишел Обама се появи с негов тоалет на вечерята с кореспондентите в Белия дом в началото на май.
Мама беше първият човек, на когото се обадих, когато разбрах новината, разказва той пред АФП и добавя, че на нея дължи своя успех. Когато бил дете, тя имала магазин за дрехи в Катманду. Между топовете плат и кутиите с копчета той се научил да цени различното и да не следва сляпо нормите в обличането.
Това изглежда се е понравило на Мишел, която младите дизайнери ценят повече от всичко заради усета й към красивото без лъскава марка.
Прабал Гурунг признава, че в родината му не се впечатляват от това, което прави, защото шиенето на дрехи е занимание за хората от бедните касти. Той обаче е открил своето призвание и не смята да се отказва от него.
Първите си уроци научил в ателието на индийския дизайнер Маниш Арора (Manish Arora), който прави съвременни интерпретации на традиционното за страната му облекло. Дообразовал се в Лондон и Сидни, а през 1999 г. се установил в Ню Йорк като асистент на Дона Каран.
Работил е за Синтия Роули и Бил Блас, а през 2009 г. най-сетне създава собствена марка.
Първото ревю на Прабал Гурунг беше през февруари на седмицата на модата в Ню Йорк. Няколко месеца по-късно той може да се похвали с подкрепата на самата Анна Уинтур - най-влиятелната жена в модния бизнес.
Тя определя тоалетите му като "шик и неподчиняващи се на времето, но в същото време модерни". Цените на роклите му започват от 1400 долара - почти четири пъти повече от средната годишна заплата в Непал.
Прабал Гурунг казва, че произходът е неговото предимство, нищо че постоянно трябва да обяснява къде се намира родината му.
"Непал е известен със своята красота и одухотвореност, с Еверест и Буда. Това е необятно наследство, с което съм израснал и с което винаги ще ме свързват", заключава мъдро, но и с предприемачески усет той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!