В сички ние можем да се гордеем с редица велики българи. Талантливи, борбени, успешни, те са еталон за подражание, пример за обществото, емблематични за времето си, оставащи в безкрайността. Като известният оперен певец Борис Христов.
Той е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив.
Още от дете Христов демонстрира много добри гласови възможности в хора на катедралата „Св. Александър Невски“ в София.
От 1930 г. започва да пее в софийския хор „Гусла“, на който след 1940 г. става солист. През това време бъдещият маестро завършва гимназия, а през 1942 г. – и Юридическия факултет на Софийския университет.
До това време той не си поставя за цел да стане оперен певец. Певческите му умения и качества впечатляват мнозина и това става причина през май 1942 г. да получи стипендия от правителството на Царство България.
След няколко гостувания и рецитала в Австрия през 1944 и 1945 г., през декември 1945 г. Христов се връща в Италия. Оперния си дебют прави в ролята на Колин от операта „Бохеми“ в Реджо ди Калабрия на 12 май 1946 г.
През следващите години Христов се изявява в няколко роли в миланската Ла Скала, във венецианската опера Ла Фениче, в операта на Рим, в лондонската опера Ковънт Гардън, а също така и в оперните театри на Неапол, Флоренция, Барселона, Лисабон, Рио де Жанейро и др. Борис Христов. Москва.
През 1950 г. получава покана да пее в нюйоркската Метрополитън Опера, но не е допуснат на територията на САЩ поради емигрантския закон на Маккарън, въпреки че не живее в България от десетилетие и фактически има разрешение за постоянно пребиваване в Италия.
След отпадането на това ограничение Христов прави дебюта си в САЩ в операта на Сан Франциско. След това, въпреки многото покани от Метрополитън опера, той така и не гостува там. След кратко отсъствие от сцената през 1964 г. поради заболяване, през 1965 г. Христов продължава кариерата си.
Борис Христов оставя ярка следа не само с големия си талант, но и с огромната обич към родината си и стремежа да помага и поддържа всичко българско.
Прекарал голяма част от живота си по световните сцени и извън България, маестрото пази българския си паспорт през целия си живот.
Повече за живота му вижте във видеото от канала "Българин да се наричам" във Vbox7.com
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!