С амо защото вече не сме в училище, не означава, че всичко сме научили. В периода от 20 до 30-годишна възраст все още има много какво да научим, но вече разчитаме само на себе си.
В този период има умения, които всеки трябва да овладее, уроци, които да научи. Ето и най-важните от тях, събрани от английското издание "Индипендънт".
1. Да бъдем просто откровени
Когато закъсняваме за среща е много изкушаващо да хвърлим вината върху задръстванията или закъснението на транспорта. Вместо това обаче просто трябва да се извиним, без повече подробности. "Планирах лошо" е сто пъти по-добър отговор, отколкото честността ни да бъде поставена под съмнение.
2. Как да приемаме критика
Никой не обича да му казват, че греши или, че може да направи нещо по-добре. Лесно е да негодуваме срещу лицето, което ни критикува или просто да го игнорираме. За да успеем в живота винаги трябва да приемаме критиката, да отговаряме положително на нея и да не мислим лошо за хората, които ни посочват грешките.
3. Как да започнем интересен разговор
Воденето на разговор е едно от може би най-недооценяваните умения. За срамежливите хора това винаги е трудно, но опитът показва, че ако се осмелим да завържем разговор с човек до нас, в крайна сметка може да се сдобием с нов приятел, бизнес партньор или да получим нова гледна точка по вълнуваща ни тема.
4. Как да попитаме за нещо, което искаме
Способността да питаме е най-неизползваният начин да дадем тласък на кариерата си. Но, ако съберем смелост да поискаме увеличение на заплатата, повишение или по-голяма сделка, имаме шанс да го получим. Ако мисълта да попитате за нещо ви кара да се притеснявате,започнете да се упражнявате извън работата, например попитайте за отстъпка в магазин. Колкото по-често се поставяме в "неудобни" ситуации, толкова по-бърз ще осъзнаем, че всъщност не са неудобни.
5. Да спазваме обещанията си
Независимо дали казваме на приятел, че ще отидем на рождения му ден или обещаваме на шефа ни да свършим допълнителна работа, каквато и да е ситуацията, трябва да държим на думата си. Ако нарушаваме обещанията си, хората ще спрат да вярват в нас и да ни имат доверие, а това е нещо, което е много трудно да се поправи.
5. Как да демонстрираме добри маниери на масата
Някои от интервютата за работа се провеждат на маса, по време на хранене. Шумното мляскане, дъвченето с отворена уста, облизването на пръстите или приборите, лактите, поставени на масата показват липса на възпитание и социални умения.
6. Как да се справяме с гнева си
Вместо към хората около нас, можем да насочим яростта и разочарованието си в положителни посоки. Изследвания показват, че гневът може да стимулира творчеството, поне временно. Гневът може да ни даде възможност да направим немислими и невъобразими неща, ако просто научим изкуството да го овладяваме.
7. Как да живеем според възможностите си
Младите хора трябва да мисля много внимателно за всички свои разходи. Луксът е нещо прекрасно, но само, ако наистина можем да си го позволим. Не трябва да робуваме на това да финансираме определен начин на живот, който няма да трае дълго. Ако се научим да пестим и да живеем скромно, ще можем да си позволим повече неща.
8. Как да се справяме с отхвърлянето
Много хора използват възрастта между 20 и 30 години, за да изпробват различни преживявания, работни места и романтични партньори. Някои от тези опити са успешни, а други – не. Това е добра възможност да се научим да се справяме с отхвърлянето, независимо дали става дума за мечтаната работа или за мечтаната среща. Трудно е за преглъщане, но трябва да осъзнаем, че отхвърлянето е съвсем нормално. Не е краят на света и не трябва да се фокусираме върху него, а да продължим напред с високо вдигната глава.
А ето и как да разкараме негативните хроа от живота ни:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!