Модели, облечени във вълнени конци, бамбукови листа и органичен текстил подкрепиха призива на ООН да пазим природата и да ползваме ресурсите, които тя щедро ни предлага.
Повече от 50 дизайнери от 40 държави участваха на специално ревю в Женева, което сложи началото на проявите от Международната година на биоразнообразието.
Избрахме най-добрите в света - най-добрите като талант, като етично отношение към природата, като устойчиви практики, отбеляза пред гостите организаторът на ревюто Кристиана Дийн, която работи за базираната в Хонг-Конг благотворителна организация "Грийн2Грийнър" (Green2greener.com).
Датският дизайнер Петер Ингверсен, чиято марка "Ноар" (Noir) използва органичен памук, произведен в Уганда, отбеляза, че хората все повече започват да се вълнуват как техните покупки влияят в екологично и социално отношение.
"Преди 10 години беше достатъчно да купиш най-новата модна чанта. Днес вече не е. Клиентите искат да знаят от какво е била направена. Това е най-голямата промяна, която виждаме в нашия бизнес, откакто ултракъсите поли стигнаха до под коляното", коментира той.
На дефилето бяха показани и къса черна рокля на създадената от ирландския певец Боно модна марка Edun, модели на нюйоркската дизайнерка Даян фон Фюрстенберг (DVF.com), на индиеца Маниш Арора (ManishArora.ws).
Притесненията за ефекта от глобалното затопляне, свиването на биоразнообразието, слабите производствени стандарти в текстилната промишленост, особено в Азия, накараха потребителите да се замислят какво купуват, отбелязва Ройтерс.
Някои от традиционните техники за обработка на материите - почистването на вълната, боядисването или обезцветяването на кожата и десенирането на платовете използват големи количества вода, енергия и/или химикали.
Модната индустрия обаче успява да отговори на търсенето на "етично произведени" облекла, които освен това изглеждат добре.
По последни данни еко модата прави годишен оборот между 150 и 200 млн. долара и делът й продължава да се увеличава.
Обикновено когато стане дума за "зелена мода" обаче повечето хора смятат, че това са единствено дрехи, произведени от органични влакна. Не е така. Дизайнерите използват и естествена коприна, лико, влакна от дървесна кора, различни видове семена за декорацията и аксесоарите.
Достатъчно ли е това?
Петер Ингверсен смята, че еко модата ще отмре, ако хората не получават облекла, които биха носили.
"Ако не успеем да вдъхновим колегите си дизайнери, крайния потребител и медиите, това ще изчезне до две-три години. Ще се превърне в една много бързо отишла си модна прищявка", казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!