Ф ренски съд призна днес отговорността на световния лидер в контрола на качеството, германската компания ТЮВ (TUV) в скандала с некачествените гръдни импланти на френската компания ПИП (PIP), предаде Франс прес.
Германската компания, проверявала качеството на имплантите на ПИП, трябва да изплати обезщетение за нанесени щети на вносителите и на жертвите на въпросните гръдни импланти, се посочва в решението на съда.
Това означава, че компанията трябва да осигури по 3000 евро на всяка жертва в очакване на резултатите от индивидуалните експертизи на всяка една от тях.
Шест дистрибутори - един български, един бразилски, един италиански, един сирийски, един мексикански и един румънски - бяха поискали от ТЮВ обезщетение в размер на 28 милиона евро.
Над 1600 жени, на които са имплантирани гръдните протези, основно южноафриканки, но също така французойки и англичанки, пък искаха всяка една по 16 хил. евро, тоест общо около 25 милиона евро.
Това означава, че от компанията бяха поискани 53 милиона евро.
Германската компания беше осъдена днес, защото не е изпълнила задълженията си по инспекция и контрол, посочва и ДПА.
Делото се гледаше в град Тулон и е отделно от процес срещу бившия шеф на ПИП Жан-Клод Мас и четирима други бивши ръководители и служители във френската компания.
Мас и останалите могат да получат до 5 години затвор за измама, защото са пълнили протезите с евтин силикон за промишлени, а не за медицински цели и това е увеличило риска от по-лесно разкъсване на имплантите.
Смята се, че по света около 400 000 жени са си поставили протези на ПИП. Хиляди жени се подложиха вече на операции, за да отстраняване протезите си, посочва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!