О т няколко дни Ясен Дараков е част от екипа на "Новините" на Нова ТВ, той е глобален кореспондент на медията, базиран в САЩ.
Първото предизвикателство за него беше отразяването на бляскавата 86-ата поред кино церемония за раздаването на наградите "Оскар". Ясен Дараков е първият български журналист на червения килим на наградите "Оскар". Интервюирал е звезди, като Джордж Клуни, Анджелина Джоли, Кристофър Плъмър, Ема Уотсън. Снощи на неговите въпроси отговориха Кейт Бланшет и Глен Клоуз. Репортажите му за церемонията можете да гледате в "Новините" на Нова.
Броени часове след церемонията за "Оскар"-ите Ясен Дараков отговори на въпроси на Vesti.bg:
- За трета поред година отразяваш раздаването на наградите "Оскар", отличаваше ли се с нещо тазгодишната церемония?
- Тази година имаше изключително много звезди от т.нар "А" група. Годината беше изключително силна за Холивуд, като продукции и филми, които бяха създадени, и актьорите, които участват бяха наистина много добри. Много, много звезди, беше голямо стълпотворение на големи имена. (виж фотогалерия)
Друго отличително беше и музикалното шоу. По време на церемонията имаше изпълнения на Боно и "Ю Ту", Пинк, Бети Мидлър.
- Имаше ли нещо, което теб лично те впечатли?
- Аз съм пристрастен. Винаги с невероятно нетърпение очаквам да видя Анджелина Джоли. А тази година тя беше наистина невероятна и много смела – по-малко от година след съобщенията, че е била подложена на двойна мастектомия, тя беше избрала една много предизвикателна рокля, със сребърни бродерии и прозрачно деколте. Изключително смела постъпка на тази толкова смела жена!
- Каква е атмосферата, в която работиш на червения килим?
- Не знам дали читателите си представят, но е изключително напрегнато. Ти си на едно разстояние от 30 см от събеседника, тъй като е много шумно, от всички страни се крещи – феновете буквално изпадат в истерия при появата на всеки по-известен актьор, отгоре хвърчат хеликоптери на телевизии, наоколо има и други журналисти, всички говорят. (виж репортаж от червения килим на Ясен Дараков, специално за Vesti.bg)
Изисква се огромна концентрация, имаш изключително малко време, за да привлечеш внимание и да успееш в конкуренция с другите колеги край теб, които също искат да привлекат вниманието на съответния актьор. В същото време, след като си привлякъл вниманието, трябва за много кратко време да съобразиш кои са двата най-интересни въпроса, които да зададеш на този актьор, имаш много кратко време и трябва да си много концентриран, за да се получи добре.
Тази година имах възможност да интервюирам Глен Клоуз. Изключително спокойна жена, невероятна класа.
Изобщо не очаквах - Брус Дърн като разбра, че съм от България и каза: "О, аз много харесвам вашия олимпийски отбор по борба. Наричат ги джобни херкулеси, защото са ниски на ръст, но непобедими на тепиха". Той запомнил представянето им в златните години на българската борба. Това беше една изненада за мен.
- По време на церемонията се говореше за мечти, за следването на мечтите, това беше ли обединяващ момент за наградите тази година?
- Да, мотото на церемонията тази година бяха героите – филмовите герои, героите около нас, вътре в нас, героите, от които трябва да се учим. И много от тези герои са станали такива именно заради мечтите, които са следвали. И наградите тази година го показаха.
Кенийската актриса Лупита Нионго, която е на 31 години, е имигрант от Кения. Тя идва от една сравнително бедна държава и получава възможност да учи театрално изкуство в Йейл, след което с първия си филм "12 години в робство" получава първата си номинация за "Оскар" и печели. И в речта си на церемонията тя каза, че човек не трябва да забравя, че може да постигне мечтите си, независимо от това къде е.
Джаред Лето, който също спечели "Оскар" още след първата си номинация, благодари на майка си, която е била самотна майка, но е успяла да отгледа и да научи децата си да мечтаят, за което той спецално й благодари.
Тук американската мечта е нещо много важно, основополагащо за това общество и съвсем естествено се проектира и чрез филмите, и чрез личния пример на тези звезди.
Сомалийският актьор Бархад Абди, който беше номиниран за поддържаща роля във филма "Капитан Филипс", той също е имигрант, бил е шофьор на лимузина, избран е да участва във филма и получава номинация за "Оскар" и за още няколко награди.
Човек трябва да преследва мечтите си, независимо къде е и това е едно от нещата, които човек научава, когато поживее малко в Америка.
- Церемонията за наградите тази година бе в момент, когато динамично се развива украинската криза, това почувства ли се?
- Джаред Лето в благодарствената си реч, когато получаваше своя "Оскар", отбеляза подкрепата си за Украйна. Той изрази подкрепа за хората, които следват своята мечта да бъдат свободни.
- Отразявал си различни големи събития, вкл. президентските избори в САЩ, кое от тях за теб е било най-интересно?
- Когато бях за първи път на червения килим за "Оскар"-ите. Изобщо отразяването на "Оскар"-ите на мен ми дава глътка въздух на позитивизъм, тъй като, за съжаление, ние в новините отразяваме по-скоро негативно натоварени събития, докато "Оскар"-ите построяват една приказка.
- А за теб - журналистиката ли беше твоята мечта?
- 14-годишен започнах да се занимавам с медии и оттогава изминах път, в който следвах различни цели или може би мечти. Една от тях беше да уча и специализирам новини в САЩ. Специализирах в Си Би Ес и в Ей Би Си нюз в Атланта. Не знам дали това е мечатата на живота ми, но това, което най-много харесвам в работата си е, че не се чувствам на работа - правя това, което ми е интересно, а това е може би мечтата на всеки един човек.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!