Ил лючително събитие предстои на 8 март в Зала 1 на Националния дворец на културата (ndk.bg).
В София гостуват световни гиганти в музиката – руският виолист Юрий Башмет и грузинският композитор Гия Канчели.
Башмет, приятел на България от години, прие един от концертите, с които през 2013-та по света се отбелязва неговата 60-годишнина, да бъде в София.
На поканата да бъде изпълнено посветеното на музиканта произведение „Стикс” - за виола, смесен хор и оркестър, се отзова от Белгия, където живее, авторът Гия Канчели.
Предстои истински празник със Симфоничния оркестър и Смесения хор на Българското национално радио и диригента маестро Емил Табаков.
В програмата се включват и специално пристигналите от Москва млади музикантки Мария Федотова и Виктория Корольова. Те ще изпълнят написания през 2000 г. и досега неизпълняван в София Концерт за 2 флейти от Емил Табаков.
Произведението е било поръчано на композитора от знаменития френски флейтист Патрик Галоа, изпълнявано е в Анкара, Москва, Бразилия и Мексико, а сега ще го чуем и в София.
Концертът ще започне с очарователния "Не/сън в лятна нощ (Не по Шекспир)" от Алфред Шнитке (1934-1985).
Днес новата управа на НДК находчиво използва именитите гости, за да сложи началото на своя "Зала на славата". Юрий Башмет, Гия Канчели и Емил Табаков оставиха отпечатъци от дланите си преди предизвикалата жив интерес пресконференция.
Малко по-късно на въпроса дали ръцете му са застраховани, виртуозът се пошегува че сега вече, след тези отпечатъци, май би трябвало…
Юрий Башмет е музикантът, който превърна виолата, за първи път в историята, в признат солов инструмент. Знаменити композитори от цял свят са написали над 50 произведения, които му посвещават: Шнитке, София Губайдулина, Марк Антъни Търнидж, Александър Раскатов, Джон Тавърнър…
В България той е бил за първи път през 70-те години на миналия век като солист именно на СО на БНР под диригентската палка на Васил Стефанов.
През годините идва редовно на фестивалите "Мартенски музикални дни" в Русе и "Варненско лято" със своите изключителни оркестри – камерния "Московски солисти" и Държавния симфоничен "Нова Русия".
Това той прави с особено сърдечно чувство и любов към България при огромната си заетост.
Башмет свири с най-добрите симфонични оркестри в света, участва в най-авторитетните фестивали, сам ръководи свои фестивали в Москва ("Декемврийски вечери", завещан му от Святослав Рихтер), в Сочи и на остров Елба, обикаля света с турнета, прави записи, участва в благотворителни проекти, професор е в Московската консерватория.
Композиторът Гия Канчели, 78-годишният автор на симфонична и камерна музика, на музикални комедии и музика за театрални спектакли, е познат на извънредно много хора, без повечето от тях да подозират това. Защото е автор на музиката за знаменити филми на своя сънародник, режисьора Георгий Данелия - "Не тъгувай", "Мимино", "Сълзите капеха" и "Кин-дза-дза!", както и на още над 50 филма.
Канчели е идвал много пъти в България, познавал се е с Панчо Владигеров, бил е потресен, заедно със свои колеги – грузинци, от дамския фолклорен хор на Филип Кутев.
Той извънредно занимателно разказва за "Стикс" – свещената река от гръцката митология, която разделя царствата на живите и мъртвите и Харон превозва от единия бряг на другия душите на умрелите.
Произведението сега ще бъде изпълнено за първи път в България. Поръчали му го от един от най-авангардните фестивали в света – "Гаудеамус" в Холандия, когато решили, че искат да представят и "някак по-умерена музика".
Очаквали от него реквием, но той отказал, говорил с Юрий Башмет да бъде първият изпълнител и му го посветил. А днес композиторът признава, че по настроение произведението може би е близо до формата на реквиема.
И Канчели, и Башмет сърдечно благодариха на БНР, НДК, "Газпром Експорт" и Руската концертна дирекция за организацията на концерта.
Преди репетицията им в Зала 1 големите музиканти намериха време и за шеги, особено с инструмента на Башмет – виолата, за който посветените в музиката знаят, че има безброй вицове.
"Защо шегите за виола са толкова кратки?", попита репортерка. "Сигурно, за да ги запомнят виолистите”, сериозно отговори Юрий Башмет…
А после добави: "Оставете моя юбилей. Не е само той, нито е най-важното. Прекрасно е, че сме в България, в София, че сме заедно с Гия, с Емил и с нашите талантливи и красиви флейтистки. Ще свирим на 8 март и нашият концерт е подарък за празника на всички дами!"
В НДК предстои нещо изключително
Юрий Башмет, приятел на България от години, прие един от концертите, с които през 2013-та по света се отбелязва неговата 60-годишнина, да бъде в София
8 март 2013, 06:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!