Да си богат като Онур, да си красива като Шехерезада, да имаш любов като на господин Бурхан и госпожа Надиде. Такива пожелания си отправяха в Македония, където миналата година турският сериал "1001 нощ", излъчен от частния телевизионен канал А1, се радваше на голям интерес.
Драматичната история на Онур и Шехерезада мина през повечето балкански страни и откри пътя на Запад за турските сериали, завладели вече Изтока.
Първо в тюркофонските бивши съветски републики, след това в Близкия изток и Северна Африка, а после и на Балканите турските телевизионни поредици приковаха вниманието на зрителите, преобърнаха представата за Турция и засилиха интереса към турската култура.
Си Ен Ен Тюрк цитира шефа на катедрата по тюркология в Белградския университет проф. Миряна Тиедосиевич, която казва, че благодарение на сериалите
сърбите са опознали съвременните турци и така са били предоляни много от предрасъдъците
по отношение на Турция.
В сръбския език има над 10 хил. турски думи, още се използват и турски пословици. Много от сърбите дори не знаеха, че думите са турски, чуха ги в сериалите и интересът им към езика нарасна, казва тя.
Тези сериали са важни, за да се опознае културата на турците, казва от своя страна ръководителят на катедрата по тюркология в Сараевския университет проф. д-р Керима Филан. Тя е превела много книги от турски - от произведенията на модерния романист Ахмет Хамди Танпънар до стиховете на османския поет от 15 век Фузули, но към тях е имало интерес от ограничен кръг хора.
Сега вниманието към турската литература и култура нарасна, увеличи се интересът към тюркологията и турския език, казва проф. Филан.
Турските сериали минаха като фъртуна през Балканите. В часовете, в които ги дават, улиците в Хърватия, Сърбия, Черна гора, Албания опустяват, пише Анадолската агенция.
Първо познатите и в България телевизионни поредици "1001 нощ" и "Перла", а след това "Долината на вълците", "Езел", "Чифликът на госпожата" по романа на Орхан Кемал, "Листопад" по едноименното произведение на Решат Нури Гюнтекин, "Гордата Аси", "Горчив живот" събират пред телевизионните екрани милиони зрители в Хърватия, Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания.
Турските сериали се превърнаха във феномен в Хърватия,
където първият от тях "1001 нощ" миналата година предизвика истинска истерия. Най-преданата му публика - жените, започнаха да се обличат като героинята от филма Шехерезада, най-предпочитаният подарък за приятелка стана тениска с нейния лик.
Интересът към изучаване на турски език нарасна, особено сред жените до 30 години, увеличиха се туристическите пътувания в Турция, писа загребският "Вечерни лист".
"Посетете Истанбул - градът, в който живеят Шехерезада и Онур", гласи популярна реклама на хърватска туристическа агенция. Интересът към приказките от "1001 нощ", които често цитира Онур, доведе до "бум" в продажбата на книгата, а през октомври излезе луксозно издание.
Изпълнителите на главните роли в сериала Бергюзар Корел (Шехерезада) и Халит Ергенч (Онур) прекараха четири дни в Хърватия, за да снимат рекламно филмче за хърватска търговска верига, а репортажите за престоя им заеха място в централните информационни емисии.
За филмчето с дължина 1 мин. и 10 сек. секунди двамата актьори получиха 300 хил. евро. Няколко месеца по-късно същата верига заведе в Истанбул 20 свои клиенти на среща с Бергюзар и Халит. Двучасовата вечеря донесе на актьорите още 50 хил. евро.
Дори хърватският президент Иво Йосипович по време на официалната си визита в Турция през март похвали турските сериали, срещна се с изпълнителя на главната роля в популярната в момента в страната поредица "Гордата Аси" Мурат Йълдъръм и го покани в Хърватия.
През ноември в Гърция посрещнаха като холивудска звезда турския актьор Бурак Хаккъ, който изпълнява главната роля в сериала "Мелодия на сърцето" по романа на Решат Нури Гюнтекин.
Успехът на първия турски сериал в Гърция през 2009 г. -
"Брак с чужденец" се обясняваше със сюжета - история на любовта между туркиня и грък, но и следващият - "1001 нощ", закова пред екрана зрителите на частния канал Антена ТВ и през юни миналата година имаше повече зрители, отколкото мачовете от Световното първенство по футбол.
В Косово пък оцениха визитата по случай седмицата на турския филм на Кенан Имирзалъоглу, изпълнителят на главната роля в сериала "Горчив живот", който в Косово се излъчва под заглавие "Мехмед от Косово", като "културното събитие на годината".
С голям интерес бе посрещнато и посещението на актьорите, изпълняващи главните роля в много популярната в Косово, Албания и Черна гора телевизионна поредица "Долината на вълците".
И в Косово, и в Албания е нараснало търсенето на турски речници, а косовският историк Абдулах Хамиди обяснява пред Анадолската агенция интереса към турските сериали с това, че в тях са документирани общата култура и развитие на хората, живеещи от столетия по тези земи.
През миналата година Турция е изнесла около 70 сериала, а печалбата от тях е достигнала 50 млн. долара. Пазарът им постепенно се разширява. От април започва излъчване на турски сериали в Украйна. Водят се преговори за продажба и с Италия, Русия, Германия, а също и с две конкурентки в тази област - Бразилия и Аржентина.
Преди няколко дни в Кан бе представен най-гледаният в момента в Турция сериал "Великолепният век" - за султан Сюлейман Законодателя, при който Османската империя е в разцвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!