Организаторите на кинофестивала в Цюрих съобщиха, че режисьорът Роман Полански (Roman Polanski) е задържан по американска заповед за арест отпреди 31 години.
76-годишният Полански е задържан от полицията в събота при пристигането си в Швейцария.
Известният режисоьор от полски произход пътуваше за Цюрих, за да получи награда за цялостно творчество на кинофестивала (Zurich Film Festival).
Церемонията беше насрочена за тази неделя. С нея трябваше да започне ретроспективата на творчеството на Полански.
През 1977 г. Роман Полански е
признат за виновен от американски съд за секс с 13-годишно момиче
Той постига споразумение със съдията, но след като е заплашен, че ще прекара в затвора по-дълго време, отколкото е договорено, през февруари 1978 г. напуска САЩ и бяга във Франция.
Оттогава не е стъпвал в САЩ, където може да бъде арестуван незабавно.
В началото на тази година съдът в Лос Анджелис отхвърли иска на Роман Полански да бъде преустановено започнатото преди повече от 30 години дело срещу него.
Режисьорът твърди, че процесът срещу него не е бил справедлив и трябва да бъде прекратен.
Сред най-известните му филми са "Отвращение", "Китайски квартал" "Бебето на Розмари", "Пианистът", "Оливър Туист".
Представител на швейцарското министерство на правосъдието съобщи, че Полански е задържан временно в очакване да бъде екстрадиран. Той обаче може да обжалва решението. САЩ имат 40 дни, за да представят официално искане за екстрадиция.
Френският министър на културата и комуникациите Фредерик Митеран посочи, че е потресен от ареста и припомни, че режисьорът е френски гражданин.
Според комюнике на министерството на културата, цитирано от АФП, министър Фредерик Митеран е разговарял с президента Никола Саркози, който следи най-внимателно случая и се надява бързо да бъде намерено решение на ситуацията.
Полша и Франция заедно ще поискат от САЩ Полански да бъде освободен,
обяви полският външен министър Радослав Шикорски.
Полският президент Лех Качински изрази изненада от ареста и изрази надежда да обсъди случая с американски официални представители. С американците обаче е адски трудно, отбеляза той.
Полският министър на културата Богдан Здройевски посочи в изявление, че е "шокиран от новината за задържането на големия полски режисьор Роман Полански на швейцарска територия" и е поискал от полския външен министър бързо да се намеси по случая.
Видни творци на световното кино също поискаха незабавно да бъде освободен арестуваният режисьор.
Сред подписалите петицията са Еторе Скола, Бернар Таверние, Коста Гаврас, Моника Белучи, Фани Ардан и организаторите на фестивала в Кан.
Те напомнят, че прочутият Полански бе поканен на фестивала в Цюрих, където трябваше да му бъде връчена награда.
Недопустимо е да се превръща културната проява в полицейски капан
Международните кинофестивали винаги са давали възможност на кинематографистгите да представят свободно своите произведения дори против волята на отделни държави, подчертават подписалите петицията.
Според тях арестът на кинорежисьора в Швейцария е посегателство срещу традицията на неутралитета.
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова също определи арестуването на кинорежисьора като шокиращо.
Не съм запозната с подробностите, но това е шокиращо, заяви тя в интервю за френската телевизия Те Ве 5, в. "Монд" и Радио Франс ентернасионал и добави, че Полански е "световноизвестен интелектуалец".
На въпрос от журналист дали ЮНЕСКО ще поиска освобождаването на Полански, Бокова отговори, че
все още не е официално встъпила в длъжност като генерален директор
на организацията, което се очаква да стане през октомври. "Това обаче не е справедливо, разбира се, че не е справедливо", отбеляза тя.
Няколко полски кинодейци, сред които Анджей Вайда призоваха полското държавно ръководство да се намеси в подкрепа на Роман Полански.
Швейцария нямаше друг избор освен да задържи Роман Полански,
заяви швейцарската министърка на правосъдието Евелине Видмер-Шлумпф.
"Швейцария не е била поставена под натиск от американците. Политиката няма нищо общо с това", отбеляза тя. Швейцария единствено приложи споразумението за екстрадиция, което е подписала със САЩ, както е постъпвала и в други случаи, подчерта министърката.
В една правова държава не е възможно да се прилага различен подход. Би било неразбираемо някой известен човек да бъде третиран различно, каза Видмер-Шлумпф.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!