Л егендарният Роджър Уотърс посети гроба на британския майор Франк Томпсън, погребан в България по време на Втората световна война, край ботевградското село Литаково.
След близо 3 часа и половина Уотърс слезе при събралите се медии, които търпеливо го чакаха. Дойде край монумента, благодари за вниманието и търпението. Ексбасът и вокал на Pink Floyd пожела да се поклони пред гроба на майор Франк Томпсън необезпокояван. Причината да дойде в Литаково е защото в момента чете мемоарите за британския военен пилот. След това пред подредените в редичка фенове раздаде автографи. Те също бяха дошли по-рано и чакаха цял следобед. Той се разписа на дискове, винили, листчета, снимки. Позволи си и няколко минутки за снимки с най – верните почитатели. Остават броени часове до дългоочаквания концерт на Роджър Уотърс.
Той пристигна тази нощ в България с частния си самолет, веднага след шоуто си в Букурещ. Уотърс ще се срещне със свои фенове, печеливши от различни игри, часове преди концерта си. Те ще имат уникалния шанс да се разходят заедно с него зад кулисите на шоуто и да присъстват на репетицията на легендарния музикант, часове преди шоуто му, съобщиха организаторите от София Мюзик Ентърпрайсис.
На Националния стадион "Васил Левски" текат с пълна сила приготовленията за шоуто. На грандиозната сцена в сектор Г ще бъде издигната огромната Стена, висока цели 12 метра и широка цели 150 метра. На нея ще се прожектира ефектната мултимедия, включваща невиждани до сега кадри, сцени и снимки. Вече е в София цялото оборудване за грандиозното шоу. Последно от снощи у нас са и ТИР-овете с озвучителната и осветителна техника, които са уникални за подобно събитие. Издигането на Стената ще продължи до сутринта на 30 август. Тя ще бъде изградена от общо 1000 тухли, изработени от специален материал, които ще бъдат разрушени в края на шоуто.
Томпсън е загинал в България по време на Втората световна война. Франк Томпсън е роден на 17 август 1920 г. в град Дарджилинг, Британска Индия. Произхожда от левичарско семейство. През 1939 г., докато учи в Оксфордския университет, става член на Комунистическата партия на Великобритания под влиянието на своята близка приятелка Айрис Мърдок. Въпреки това, той изразява несъгласие с продиктуваната от пакта Молотов - Рибентроп политика на комунистическата партия за неутралитет в започващата Втора световна война. Постъпва като доброволец в Британската армия. Служи в Северна Африка, Близкия Изток и Сицилия. Негов идеал е Георги Димитров.
На 25 януари 1944 г. майор Томпсън е спуснат с парашут в Македония, за да осъществява връзката между британското командване и партизанските части, ръководени от Славчо Трънски. Включва се в британската военна мисия Mulligatawny (командир, майор Мостин Дейвис). След гибелта на майор Дейвис, обособява отделна британска мисия Claridges в състав: майор Франк Томпсън, сержант Кенет Скот, сержант Джон Уолкър и сержант Ник Мървин.
През май 1944 г. мисията е включена с състава на щаба на Втора софийска народоосвободителна бригада и осъществява връзката между Главния щаб на НОВА и британската Балканска секция на Управлението за стратегическа отбрана в Кайро. На 23 май 1944 г. участва в сблъсъка на Българската войска и жандармерия с партизанската Втора софийска народоосвободителна бригада в битката при с. Батулия. При боя в м. Марина мъртвина част от партизаните загиват. Майор Томпсън е ранен, заловен и разпитван от Разузнавателната служба при Щаба на войската. През нощта на 10 юни 1944 г. е изведен от ареста и разстрелян в района на местността "Калето" в село Литаково заедно с партизанина Лазар Атанасов и ятака Христо Гурбинов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!