Кой мина първи по червения килим в Кан
Първите звезди, които се представиха в Кан 2010, бяха Кейт Бланшет и Ръсел Кроу от "Робин Худ"   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Со о един американски филм има сред 19-те заглавия, които се борят за "Златната палма" на 63-тия кинофестивал в Кан (Festival-Cannes.com).

Председател на журито, което ще обяви лауреатите на 23 май, е британският режисьор Тим Бъртън.

Парадът на звездите на Френската ривиера, който ще продължи 12 дни, започна с

Кейт Бланшет и Ръсел Кроу


Австралийските актьори, носители на "Оскар" съответно за "Авиаторът" и "Гладиатор", играят Робин и Мариан в новия филм на Ридли Скот.

Техният приключенски екшън "Робин Худ" тръгва по кината у нас още този петък, броени часове след като откри Кан 2010.

Кинозвезди, които със сигурност ще присъстват на червения килим, са членовете на журито Кейт Бекинсейл и Бенисио дел Торо, лауреат от Кан 2008 с ролята на Че Гевара.

Холивудската продукция обаче се оказа едно от относително малкото американски заглавия в тазгодишното издание на фестивала, което е отражение на трудния икономически климат и успя да отнеме част от звездната сила на Кан, отбелязва БГНЕС.

Може би основната причина е финансовата криза, тъй като киното е индустрия, която има нужда от много пари, коментира главният селекционер на фестивала Тиери Фремо пред агенция Ройтерс.

"Както знаем, навсякъде по света парите не са нещо, което може да бъде осигурено лесно - и особено когато трябва да се прави един филм. Аз обаче смятам това и за случайно стечение на обстоятелствата. Може би догодина ще имаме три, четири, пет американски филма", допълва той.

Единственото заглавие от САЩ

в конкурсната програма е Fair Game (Честна игра) на режисьора Дъг Лаймън ("Самоличността на Борн", "Мистър и мисис Смит").

Наоми Уотс е в ролята на бившия оперативен сътрудник на ЦРУ Валери Плейм, а Шон Пен е нейният съпруг Джоузеф Уилсън.

Имената на техните персонажи нашумяха през 2003 г., когато антуражът на US президента Буш бе обвинен, че е разкрил на пресата самоличността на тази агентка в опит да дискредитира мъжа й - бивш посланик, който година по-рано разследвал възможността Саддам Хюсеин да си набави обогатен уран от Африка.

Новите си филми, но извън конкурсната програма, на фестивала представят още Оливър Стоун с продължението на "Уолстрийт" и Уди Алън с You Will Meet A Tall Dark Stranger, с Наоми Уотс (отново) и сър Антъни Хопкинс.

На червения килим се очаква да блесне младата Джема Артъртън от "Принцът на Персия", която е Тамара Дрю в едноименната комиксова екранизация на Стивън Фриърс, също извън конкурса.

Силно присъствие в Кан тази година има азиатското кино,

което се гордее с лансирането на нови таланти и нискобюджетни продукции на неизвестни режисьори от цял свят, допълва БГНЕС.

Азия е представена чрез филми от Тайланд, Япония, Китай и два от Южна Корея - "Поезия" (Poetry) на Лий Чанг-Донг и "Камериерката" (The Housemaid) на Им Сангсо.

Когато Южна Корея излезе на фестивала преди години, не знаехме дали това ще се случи само веднъж или ще се превърне в тенденция, но сега можем да кажем, че Корея или Азия, но по-специално Корея е много силна страна за света на киното, отбелязва още Фремо пред Ройтерс.

Сред азиатските предложения е Autoreiji на Такеши Китано, който не само режисира, но и играе във филма за боец якудза, озовал се насред конфликт между враждуващи групировки.

Между известните актьорски имена

е още Хавиер Бардем, който играе в Biutiful - най-новият филм на мексиканеца Алехандро Гонзалес Иняриту, печелил в Кан режисьорския приз със своя "Вавилон".

Единствената британска лента бе на реж. Майк Лий, печелил "Златната палма" през 1996 г. с "Тайни и лъжи". В новия му филм Another Year играят Джим Броудбент и Имелда Стонтън.

В последния момент към конкурсната програма бе добавен още един филм от Острова - Route Irish на Кен Лоуч, разказ за двама бивши военни от Ливъпул, които отиват на работа в Ирак като наемници.

Заглавието му идва от пълния с опасности маршрут между Зелената зона в Багдад и международното летище на иракската столица, пояснява БГНЕС.

Режисьорът ветеран също има в актива си "Златна палма" - с драмата за ирландската съпротива "Вятърът в ечемичените ниви" (2006 г.).

Миналата година той участва с комедията "В търсене на Ерик", в която се снима бившата футболна звезда Ерик Кантона.

Страната домакин Франция

се представя в конкурса с три филма плюс още няколко копродукции.

Режисьор на Tournee е актьорът Матю Амалрик, познат с ролята на злодей в предпоследния филм за Джеймс Бонд "Спектър на утехата".

Бертран Таверние участва с историческия La Princess de Montpensier, а Рашид Бушареб с Hors La Loi - продължение на "Дни на слава", който спечели награда в Кан 2006 за актьорския ансамбъл.

Актрисата Жулиет Бинош, която е върху плаката за тазгодишното издание на фестивала, пък се е снимала в Copie Conforme на иранския реж. Абас Киаростами, лауреат на "Златна палма" от 1997 г.

За първи път в конкурса се включват две държави - Чад и Украйна. Никита Михалков представлява Русия с продължението на "Изпепелени от слънцето".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии

Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии

Свят Преди 18 минути

Тя се прилага през всички дни до първия уикенд на май, а след това през всички уикенди от петък до неделя до края на юли

Как да не качим килограми по време на Великденските празници

Как да не качим килограми по време на Великденските празници

Любопитно Преди 51 минути

Ето някои полезни и приложими съвети, които могат да ви бъдат от полза:

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 2 часа

Вижте на кого отдава почит църквата на 18 април

<p>Днес е&nbsp;най-скръбният ден за християните</p>

Разпети петък е, най-скръбният ден за християните

Любопитно Преди 3 часа

В него си припомняме страданията, съденето, разпъването на кръста, смъртта и погребението на Иисус Христос

Направи си сам Великден: Красива декорация без излишни разходи

Направи си сам Великден: Красива декорация без излишни разходи

Любопитно Преди 3 часа

Създайте стилна и цветна празнична атмосфера с тези забавни DIY идеи, подходящи за цялото семейство

Сватбата на Грейс Кели и принц Рение III

Коя е сватбата, обявена за венчавката на XX век

Любопитно Преди 3 часа

Нека си припомним една от най-великите любовни истории за всички времена

Алберт Айнщайн

18 април: „Анонимността не е извинение за глупостта“

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Топло, но с жълт код за опасно време&nbsp;на Разпети петък</p>

Топло, но с жълт код за опасно време на Разпети петък

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Съдия отсъди, че Google има монопол на още два пазара

Съдия отсъди, че Google има монопол на още два пазара

Технологии Преди 3 часа

Може да се наложи да се раздели с още бизнеси

Зеленски: Китай доставя оръжие на Русия

Зеленски: Китай доставя оръжие на Русия

Свят Преди 11 часа

Зеленски: Най-накрая получихме информация, че Китай доставя оръжия на Руската федерация

Тръмп: Не виня Зеленски за започването на войната

Тръмп: Не виня Зеленски за започването на войната

Свят Преди 11 часа

Тръмп: Ще имаме много малък проблем да сключим сделка с Европа или с който и да е друг

Стрелба в университет във Флорида, има жертви и ранени

Стрелба в университет във Флорида, има жертви и ранени

Свят Преди 12 часа

Предполага се, че нападателят е бил студент

Трагедия със загинали и ранен край Неапол, падна кабина на лифт

Трагедия със загинали и ранен край Неапол, падна кабина на лифт

Свят Преди 12 часа

Един от кабелите, поддържащи кабината, се е скъсал

Разкриха истината за удара на Русия в Суми

Разкриха истината за удара на Русия в Суми

Свят Преди 13 часа

Няма загинали украински войници при атаката

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

България Преди 14 часа

На място са пристигнали четири линейки