ФСБ отново се събра, Румен Бояджиев, Константин Цеков и Иван Лечев издадоха нов албум, който отказаха да продават и пуснаха свободно в интернет.
До момента сайтът им fsb.bg има над 2 млн. посещения.
Предстоят им три големи концерта
във Варна (на 8 декември в Двореца на културата и спорта),в Пловдив (на 10 декември, в Панаирна палата 2) и в София (на 13 декември в зала 1 на НДК).
"БНТ е една от причините да се съберем отново - когато ни поканиха да изнесем онзи концерт на Нова година през 2007 г. на площад Батенберг, по случай приемането на България в ЕС, той ни даде много сила и смелост да възродим ФСБ генерално", каза Румен Бояджиев в студиото на "Нощни птици" (предаването ще се излъчи тази неделя, 19 септември, от 23:15 ч. по БНТ).
"Разделихме се, защото се поддадохме на нашето настроение, което пък отговаряше на позицията ни в обществото през последните 20 години. Латентна", припомни Константин Цеков с тъжна усмивка.
Румен Бояджиев добави: "Това бяха тежки години за хората с по-чувствителна психика. Смениха се изцяло ценностите. Разкрепостиха се табутата. Това се оказа не чак толкова значимо, нали? Повечето способни хора се затвориха, беше убийствено".
И каква е целта на тази подмяна на ценностите, питам.
"Да ни превърнат в средностатистическа бананова република", казва Иван Лечев, "Ето това е целта!"
Националната политика на държавата по отношение на изкуството е сгрешена, категорични са и тримата. Ако една държава не може да помага, поне да не пречи.
"Трябва да има диалог с хората на изкуството, на науката",
категоричен е Косьо Цеков. В диалога, продължава той, може да се стигне до най-оптимални решения на проблемите.
А как се отнасят към идеята музикантите и изявените хора на изкуството да получават ордени и парични премии за заслугите си?
Иван Лечев: "Хубаво е, че някой се е сетил за тях, но аз съм малко скептичен за ордените, защото в годините съм забелязал, че не най-достойните хора носят ордените".
Какво ново?
Известните аниматори и художници Сотир и Пенко Гелеви ("Геком") са направили клипа по парчето "Параграф" и са го подарили на групата в знак на приятелство и поклон пред музиката, която правят.
В момента групата се опитва да финансира и втори свой клип, в който ще участва холивудският актьор Бен Крос.
"Удивителни музиканти, една от причините да се заселя за постоянно в България!", смее се актьорът, който изненадващо е избрал новият му дом да е тук. Бен Крос смята, че ФСБ са най-добрата българска група и дори е написал сценарий за следващия им клип.
А сега накъде?
Първата българска група, която направи концерт на стадион пред 15 хил. души през 1983 г., подготвя предстоящите си концерти от пролетта. Те обещават да са много амбициозни - екип от 50 души ще осигури техническата поддръжка, звука и визията.
На въпрос дали ще поканят и Ивайло Крайчовски за концертите, музикантите се смеят: "Само, ако обещае да се държи добре".
По повод загубата на Пепи Славов през 2008 г. Румен Бодяжиев тихо казва: "В това море няма капитан".
По време на интервюто разбирам, че и тримата са "Високо, високо, високо. Над завист и обида. Над дребните сплетни". Големи! Непременно трябва да се чуят и да се видят. И така, ако се вслушаме по-внимателно, може и да разберем... за всеки един от тях..."от какво се е тревожил, от какво не е заспивал и какво е надживял".
Формация Студио Балкантон (ФСБ) е създадена през 1975 г. от Румен Бояджиев, Константин Цеков и Александър Бахаров като студиен проект. В първите две години на съществуването си групата записва предимно кавъри на изпълнители от световната прогресив рок сцена. Първият им албум излиза през 1977 г., състои се от кавъри и се казва "Non Stop".
После към триото се включват барабаните на Пепи Славов и китарата на цигуларя Иван Лечев и групата записва първия си албум в пълен състав - "Кълбото".
Следват пътувания по рок фестивали - в Брегенц, Осло, Копенхаген, Амстердам и концертни турове из Европа.
През 1983 г. Ивайло Крайчовски става басист на ФСБ. Работят като студийни музиканти за колегите си, като композитори на филмова и театрална музика.
Артистичният им път в Европа ги среща с големия Хосе Фелисиано, получават и предложение за съвместна работа в САЩ. Така ФСБ стават аранжори, продуценти и студийни музиканти в албума на Хосе "I'm gonna change". Не закъсняват и покани от елитни звукозаписни студия в Мюнхен и Хамбург.
ФСБ са единствените български музиканти, удостоени с най-високото в шоубизнеса признание - "Грами" (1990), за продукция и аранжимент на световноизвестния хит "Sellito Lindo".
През 2008 г. почина барабанистът и дългогодишен мениджър на групата Петър Славов, а Ивайло Крайчовски вече е поел по свой собствен музикален път.
Няма спор, че ФСБ променя изцяло звученето на българската музика и музикантите на 80 и 90-те им го дължат. По онова време ФСБ бяха не просто група - те бяха модерен "концепт", начин на мислене, философия, вид смелост. За нас техните песни и техните изяви бяха като бунт, като изправяне на пръсти, като досег със свободата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!