София ще има още един музикален фестивал. "Мелоу мюзик" (MellowFestival.com) е идея на "Списание 1" и ще се състои от 27 до 29 май.
Той е посветен на музиката, която е актуална в момента, звучи в клубовете и фестивалните сцени в Европа, обяснява Ивайло Спасов, който е подбрал участниците в първото издание.
У нас ще дойдат около 20 групи, диджеи и продуценти, които предпочитат да създадат някакъв уникален продукт и да направят известен него, а не името си, казват от "Списание 1". Фестивалът е за всички, които са жадни за нов и по-различен звук, допълват организаторите (Edno.bg).
"Селекцията на "Мелоу" показва една вълна съвременна музика, която е смесица от различни стилове, жанрове, похвати в създаването и звукоизвличането, дори в начина на представяне на музиката пред публика... Защото всеки от тези артисти полага изключително много усилия да измисли един суператрактивен лайв", разказва Спасов.
Фестивалът ще се разгърне на две сцени. Едната ще е на открито в Борисовата градина с вход свободен, а другата - в халето на "Интер Експо Център". На партитата там ще се влиза срещу закупен билет.
В Борисовата градина музиката ще звучи от 18 до 22 ч. След това купонът ще се пренася на закрито - от 22,30 ч. Първите, които вече са потвърдили участие на "Мелоу мюзик", са:
Мориц фон Освалд трио
Този проект събира три легенди в електронната музика - Мориц фон Освалд, Макс Лодербауер и Владислав Дилей. Те са сред пионерите на берлинската сцена през 90-те години, а сега изследват заедно необятните възможности на живите изпълнения и импровизациите.
Kode9
Стив Гудман, по-известен като Kode9, се изявява в т.нар. стил дъбстеп. Когато не е на сцената, води лекции за новите медии и музиката в Лондон.
"ХуМейдХу"
WhoMadeWho са трима датчани, които се вдъхновяват от диското на 70-те, гаражния рок на 60-те и хауса на 90-те и ги обединяват в едно. Събират се през 2003 г. и вече имат три албума.
Гонзалес
Канадецът (Gonzpiration.com) не може да се събере само в едно определение. Той е пианист, продуцент, композитор и държи рекорда на Гинес за непрекъснато свирене на пиано - 27 часа, 3 минути и 44 секунди.
Щефан Голдман
Берлинският продуцент се е превърнал в символ на музикална иновативност и оригиналност в години, когато да бъдат различни от останалите е един от големите проблеми на музикантите. Примери за това са двойният му албум The Transitory State, неочакваната му вариация на Le Sacre Du Printemps на Игор Стравински и последното му творение - Haven't I Seen You Before, което излeзe на аудиокасета.
KiNK
Страхил Велчев - KiNK е едно от разпознаваемите нови имена в съвременната танцувална електронна музика. От една страна, заради специфичния си стил, в който смесва олдскул техно и есид хаус звучене с премерена доза футуризъм. От друга, заради всички негови парчета, ремикси и колаборации, с които спечели възхищението на личности като Лоран Гарние, Джош Уинк, Стийв Бъг, Кен Иши, Терънс Диксън, Ричи Хоутин и много други.
"Всеки от тях е ужасен меломан, който е станал такъв, какъвто е точно заради колекцията си от музика и нещата, които слуша. Обаче въпреки всичко, въпреки успеха си и изкушението, те отказват да станат юберкомерсиални, каквито могат да бъдат.
Погледът на тези хора за мен е правилният поглед, който ще даде на добрата музика бъдеще", отсича Ивайло Спасов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!