Б ългарският късометражен филм "Janne of love", копродукция с Финландия, е в селекцията The Short Film Corner на Международния филмов фестивал в Кан, който ще бъде открит днес, съобщават от екипа.
С голяма доза хумор 25-минутният филм задава болезнен въпрос – защо Изтокът и Западът, двата крака на Европа, продължават да се препъват един в друг, вместо да ходят – днес, 24 години след падането на Желязната завеса.
Построена около една любовна история, продукцията е протегната ръка в търсене на разбирателство според авторите и участниците.
Шеметното пътуване започва от България, където Милица и Ани се запознават с двама финландци – Тимо и Илкка. Бирата се лее, температурите се покачват, страстите се разгорещяват...
Историята продължава във Финландия. Тимо и Милица са вече женени. Насаме те са идеалната двойка, но пред хората веселата и шумна Милица създава главоболия на
Тимо. Скоро стереотипното мислене става причина "любовният им език" да се разпадне и всеки да заговори на собствения си. Клишетата и предубежденията на източно- и западноевропейците едни към други водят до неудържимо смешен скандал.
Сценарист е Вилма Карталска, режисьор и продуцент заедно с Радко Савов (Продуцентска компания "Червена точка 6") и участник във филма.
В ролите са и Милица Гладнишка, Юха Хиппи, Миска Каянус, Ееро Туркка, Анели Пино, Живко Джуранов, Анатоли Божинов, Кирил Ив. Бояджиев, Петър Янков. Музиката е на Петя Диманова и Михаил Йосифов. Оператори са Ивайло Цветков и Георги Гвоздев.
"Всички сме отговорни какво оставяме на децата си – потоп, в който да се издавят, или крила, с които да полетят. Надявам се филмът да помогне хората да изберат втората възможност", казва Вилма Карталска.
"Janne of love" – заснет в три града, на осем локации, с бебе, зрелищна клубна сцена и чужди актьори, е сред най-мащабните късометражни проекти, реализирани в България, и е истинско постижение за независими кинотворци, коментират познавачи.
В забавното изследване на проблемите с комуникацията, културните различия и предразсъдъците на съвременния европеец трите езика – български, фински и английски, "се разбират, крият мръсни помисли и се конфронтират" точно както и героите, загатвайки за невидимите граници в глобализиращия се свят.
Филмът е осъществен с подкрепата на посолството на Финландия, Аудиовидео "Орфей", община Несебър, Очна клиника "Зора".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!