"Без багаж" имат голяма слабост към това да надникват в домовете на местните. И как да пропуснеш къща на кокили, с покрив, наподобяващ петльови криле.
Точно в един такъв случайно избран дом по пътя към Бантаенг, приключенците се натъкват на невероятни подробности за убежденията на местните бугис, както и за техните разбирания за света.
Бугис са етническа група - най-многобройната от трите основни езикови и етнически групи на Южен Сулавеси.
Бугис разделят обществото на пет отделни пола
Два са аналогични на мъжки (ороане) и женски (маккунрай), а останалите три не са лесно сравними със западните разбирания за пол. Това са биссу, калабай и калалай.
Последните два могат до някъде да бъдат сравнени с транссексуалните жени и мъже, докато биссу е по-абстрактна идентичност.
Полът биссу не се среща в западното общество, но за бугис е културно убеждение, че всичките пет пола трябва да съжителстват хармонично.
За хората биссу може да се каже, че са с трансцендентен пол,
или по-точно пол, който се намира извън пределите на познанието и опита. За да бъде определен един човек като биссу, трябва всички белези на половете да бъдат комбинирани в едно цяло.
Това може да включва интерсексуалните или тези индивиди, които са с неопределени или смесени полови белези. Някога наричани хермафродити, днес това наименование се смята за обидно и се замества с понятието интерсексуални.
Съветите на биссу се ценят особено много, когато е необходима подкрепата на скритите сили, описани в Корана като "батин" - тогава, когато например някой бугис трябва да тръгне на поклонение в Мека. Биссу може да извика някой могъщ джин за пазител по време на пътуването.
За бугис, хората от пола биссу са със способности на медиуми и шамани.
В ежедневието на бугисите, на биссу, заедно с калабай и калалай, се разрешава да влизат в женските части на жилищата и селата. Калабай е друг от петте пола на бугис.
Според системата за равенството на местните, калабай е "фалшива жена"
Тези хора обикновено са определени от мъжки пол при раждането си, но постепенно поемат ролята на хетеросексуална жена. Експресията на калабай е отчетливо женствена, но не съвпада с тази на родените от женски пол. Калабай обикновено са организатори на сватбите в бугис обществото.
За разлика от тях, калалай се отнася за човек, който е роден като жена, но поема ролята на хетеросексуален мъж в обществото. Калалай се обличат и се представят като мъже, заемат мъжки работни места, обикновено живеят с женски партньори и осиновяват деца.
Бугисите са били анимисти до XVII век, когато се обръщат към исляма
Някои от тях са запазили своите предислямски убеждения, наричани толотанг. Въпреки че наброяват само около 6 млн., бугис са много амбициозни и влиятелни хора, участващи в политиката на Малайзия, Индонезия и Сингапур.
Освен официалния индонезийски, те говорят отделен регионален език - Баса Уги, или бугински.
Родината им е района около езерото Темпе, както и езерото Сиденренг в югозападния полуостров Сулавеси. Районът е богат на риба и диви животни.
Повечето живеят в традиционни къщи, издигащи се на три и повече метра от земята, с дъсчени стени и подове.
Много от сватбите все още са уредени от страна на родителите
и все още се случват бракове между братовчеди. Двойката младоженци често живее със семейството на съпругата през първите няколко години от брака.
Диетата на бугис се състои предимно от ориз, царевица, риба, пиле, зеленчуци, плодове и кафе. На празнични поводи, специалното блюдо е от козе месо.
Какво още ще открият на Южен Сулавеси приключенците от "Без багаж“". Новият епизод от поредицата гледайте тази събота - 21 ноември, от 13 ч. по телевизия "Диема".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!