Т имур, известен още като Тамерлан или Тимур Ланг, е бил един от най-страховитите завоеватели и царе в света. В хода на създаването на величествената му евразийска империя в края на XIV в., експерти казват, че той е убил около 5% от населението на Земята.
Но освен това той оставя след себе си и някаква красота и днес, 25 години след независимостта си, Узбекистан прави от противоречивия владетел най-големия си национален герой, като възстановява много от сградите, които той е построил.
Самарканд, пустинният град, който е бил столица на империята на Тимур,
е едновременно царствен и екзотичен, пълен с дворци и джамии, медресета и мавзолеи, извисяващи се минарета и масивни куполи; всички те богато украсени със сини плочки и стотици години история.
Мащабни джамии
Строени в изключителни мащаби и с размах, джамиите в Самарканд и други исторически сгради се издигат над съвременния град и обитателите му. Например джамията Биби Канум, която Тимур строи след кампанията му в Индия в края на XIV в., имала в оригинал 450 мраморни колони и за изграждането ѝ помагали около 100 слона.
Сърцето на една империя
Въпреки, че Тимур създава империя, която се е простирала от днешна Индия до Турция и от Русия до Саудитска Арабия, сърцето на властта му е било Регистран ("пясъчно място" на персийски) в Самарканд. Този площад някога е бил дом на царските прокламации и публични екзекуции, а днес е домакин на големи събития, включително и музикални фестивали.
Град на куполи
Самарканд е град на куполи, някои от които са много красиви, когато се гледат отвътре. Оформящи целия силует на Самарканд, тези куполи са най-забележимото от архитектурното наследство на Тимур, което помага на Самарланд да стане част от световното наследство на ЮНЕСКО.
Наука и литература
Мирзо Улугбек, внук на Тимур и третия владетел на империята, е математик и поет и е на много по-високо интелектуално ниво, отколкото дядо му. Той е детрониран, когато синът му нарежда обезглавяването му и поема контрола над царството. Наследството на Улугбек се вижда най-добре в останките от Обсерваторията на Улугбек, която той издига през 1428 г.
Царска гробница
Владетелят отнел живота на най-много хора, самият Тимур умира през 1405 г. Погребан е в прекрасния мавзолей Гури Емир. Подобно на самия човек, мястото в което почива е едновременно внушаващо благоговение и пример за излишък. Мавзолеят включва много злато и едно от най-големите парчета нефрит на Земята.
Човекът, наскоро обявен за върховния хищник на Земята, изглежда е абсолютният господар на планетата. Но въпреки това, все още има местенца, до които няма прокарани магистрали и е много трудно да се стигне. Припомнете си кои са те с видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!