Ж дрелото или още пролом е речна долина, която пресича планинска верига и е много по-тясна, отколкото дълбока.
В България има 32 реки, но само някои от тях образуват красиви проломи по дължината си.
Пътеводителят на пътешественика Опознай.bg е подбрал за вас топ 5 от най-живописните ждрела, които ще спрат дъха ви с величието и красотата си.
Триградското ждрело е най-величественото от всички в България.
То е на трето място по дължина след Буйновското и Трънското ждрело и е разположено по поречието на река Триградска в Западните Родопите, на 1.5 км северно от село Триград.
Неповторимата красота на Триградското ждрело се допълва и от тайнствената пещера "Дяволското гърло", която е част от него.
По интересен начин водите на река Триградска се вливат в дяволската пещера и образуват най-високия подводен водопад на Балканите (42 м).
Буйновското ждрело е величествено дело на природата, пред което дъхът ви ще секне. Очарованието му се допълва и от прочутата Ягодинска пещера, която е част него.
Ждрелото е разположено от двете страни на Буйновската река в Западни Родопи, между селата Ягодина и Тешел.
Буйновското ждрело е най-дългото в България. Той заема участък от 10 км с огромни скални масиви, които се извисяват над реката.
На места те почти се докосват и създават илюзията, че можеш да ги надскочиш.
Затова най-тясната част от ждрелото е наречена от местните Вълчи скок, защото зимно време вълците прескачали оттам реката в търсене на храна.
Ждрелото на река Ерма е невероятно красива местност, която се намира на 5 км от град Трън.
От него води началото си Трънската екопътека с дължина 13 км, която ще ви разкрие живописните гледки на реката.
Ерма извира от сръбската планина Власина и минава 25км през територията на България, за да се влее отново в сръбската река Нишава. Там тя образува един от най-величествените проломи в цяла Югоизточна Европа - Погановския пролом, който се намира край стария български манастир "Св. Йоан Богослов".
Ябланишкото ждрело - Трънска Банкя
Ждрелото на р. Ябланица се намира в Трънско, близо до сръбската граница.
Екопътеката до ждрелото и в него, е част от Трънската екопътека.
До с. Банкя се стига по отклонение на север от пътя Брезник - Трън, на около 2-3 км преди Трън.
След около 5 км влизате в селото. Минава се през малък мост, след който се завива вдясно, където е подходящо да се оставят колите.
50 метра по-надолу има пътека, която тръгва нагоре към планината.
Чаирското ждрело е разположено по протежение на Чаирската река. Огромните скали, надвесени над пътя, Чаирската река и резерват "Шабаница" са само част от чудните красоти на ждрелото.
Тук се намират и някои изключителни природни феномени. В самото начало е Превалетия камък - естествена каменна арка висока над 10 м.
По-нагоре пътят води до Чаирските езера.
Над ждрелото се извисява връх Бойдалъка, от който се открива прекрасна гледка към голяма част от Родопите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!