П о начина на движение пътешествениците могат да бъдат разделени на два основни типа: на откриватели на нови места и на такива, които пътуват по един и същ маршрут.
До този извод са стигнали италиански специалисти по информационни науки, обработили данните за пътуванията на десетки хиляди италианци, съобщи сп. "Нейчър комюникейшънс".
При цялата непредсказуемост на индивидуалните маршрути, на ниво популация като цяло движението на хората се подчинява на ясни и добре видими статистически закономерности.
Алберт-Ласло Барабаши и неговите колеги са анализирали данните за разговорите на 67 000 италианци по мобилни телефони за три месеца. След това са ги сравнили с джипиес данните за движението на около 46 000 автомобила, прекосили за месец Централна Италия.
Учените са открили, че според типа на движението хората се делят на две групи. Първите са пътували по повтарящи се маршрути, докато поведението на вторите се е оказало непредсказуемо.
На базата на тези изследвания учените са проследили как влияе начинът на пътешествие върху разпространението на епидемиите в света. Благодарение на извършения анализ те са заключили, че хората, които всеки път избират различни маршрути ("откривателите"), допринасят най-много за разпространението на болестите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!