А рхипелагът Галапагос, който е с вулканичен произход и е известен с екзотичните си животни и растения, е избран за най-добрия остров в света от читателите на известно туристическо списание, пише „Дейли мейл“.
Галапагоските острови, намиращи се в Тихия океан и на 965 километра западно от Еквадор, се оказват водещи в списъка на пътешествениците, които искат да се срещнат на живо с известните гигантски костенурки.
Ето кои са 10-те най-добри острова в света според класацията на сп. „Травел енд Лейжър“.
1. Галапагос, Еквадор
Архипелагът Галапагос се състои от 13 основни вулканични острова, 6 неголеми острова и 107 скали, които образуват територията му.
Счита се, че първият остров е формиран преди между 5 и 10 милиона години в резултат на тектонична активност. Най-младите острови са Изабела и Фернандина, на които и при последните изследвания вулканичната дейност продължава.
Архипелагът е известен с уникалните местни видове фауна и особено с видовете Галапагоски чинки, които са един от най-известните примери за еволюцията още от времето на Чарлз Дарвин, който ги споменава в „Произход на видовете“.
Флората и фауната на Галапагоските острови са уникални и заради тях архипелагът е включен в световното наследство на ЮНЕСКО.
2. Бали, Индонезия
Любима дестинация на австралийци и британци – Бали привлича хиляди туристи с красивите си плажове и разнообразни развлечения.
Остров Бали обаче е притегателна сила и за тези, които се вдъхновяват от величествени планински гледки и древни храмове.
3. Малдивите
Едва ли има човек, който да не е чувал за Малдивите – кристални води, изумителни плажове и луксозни курортни комплекси. Малдивите са популярна дестинация за младоженци, но и за гмуркачи, които могат да се срещнат с богато разнообразие от животински видове. Най-ниската температура, която е измерена някога там, е 17,2 градуса по Целзий.
4. Тасмания, Австралия
Тасмания е австралийски остров на границата между Тихия океан и Индийския океан. Наречен е на холандския мореплавател Абел Тасман, който е първият европеец, посетил го през 1643 година.
Тасмания е едно скрито съкровище, смятат читателите на „Травел енд Лейжър“, които го поставят на 4-то място в класацията за най-добрите острови. Тук може да се насладите на красиви планински пейзажи, гори и живописни плажове.
5. Санторини, Гърция
Тези вулканични острови в Егейско море може би са най-популярни с белите къщички и църкви със сини куполи, които сякаш са кацнали върху скалите.
Всъщност Санторини е най-големият действащ морски вулкан в света. През няколко хилядолетия вулканът атакува сушата и морето. Така се е получил днешният сърповиден архихпелаг - остатък от някогашен кръгъл остров с действащ вулкан в средата. Последното голямо изригване е било преди близо 3600 години.
Санторини е популярна дестинация за влюбени двойки и е известен с красивите си залези, чистите си води и плажове.
6. Моореа, Френска Полинезия
Остров Моореа – може да стигнете до този идиличен остров във формата на сърце със самолет или катамаран от Таити, пише „Дейли мейл“.
На острова може да се насладите на приказни и спиращи дъха водопади, лагуни, плажове и планини.
Мястото е чудесно за романтично бягство от реалността. На острова се предлагат и бунгала над водата.
7. Мауи, Хавай
Каква островна класация би било това, ако в нея не влиза поне един от Хавайските острови.
Мауи е смятан за един от най-добрите острови в света, тъй като предлага на туристите страхотни горещи плажове, водни забавления и... възможност за екскурзия до вулкана Халеакала.
Всяка година повече от 2 милиона души избират Мауи за лятната си ваканция.
8. Кауаи, Хавай
Кауаи е четвъртият по големина и най-старият от Хавайските острови. Докато останалата част от Хавай е превзета от хората, остров Кауаи е запазил очарованието на недокоснатата природа.
По-голямата част от вулканичния остров включва безпътни гъсти гори, каскадни живописни водопади и плавателни реки.
9. Островите от Големия бариерен риф, Австралия
Големият бариерен риф е верига от коралови рифове и острови, намиращи се в Коралово море на североизточния бряг на Австралия. Представлява най-голямата коралова система в света, съставена от близо 3000 коралови рифа и 900 острова, а и е на възраст 18 милиона години.
В днешно време възможността да видят подводния свят на Големия бариерен риф привлича хора от всички краища на света. Над рифовете плават голям брой кораби за развлечение със специални наблюдателни прозорци.
Големият бариерен риф е обявен за морски парк, а през 1981 г. е включен в списъка със световното наследство на ЮНЕСКО. Цялата акватория и островите са разделени на шест зони на достъп. Зоната с най-строг контрол е запазена за научни изследвания.
Пристигайки на даден остров, посетителите трябва да спазват строги правила. Под водата туристите нямат право да пипат рифовете и надзирателите обясняват на посетителите как да се насладят на гмуркането, без да увредят околната среда. Тъй като на Големия бариерен риф има само няколко населени острова, съществуват затруднения в осигуряването на подслон за постоянно нарастващия поток от туристи.
10. Малта
Малта е островна държава, разположена върху архипелаг в центъра на Средиземно море южно от Италия. Мястото стана още по-популярно за туристите, след като се превърна в снимачна площадка за някои епизоди на хитовия сериал „Игра на тронове“.
Малта привлича пътешествениците с богатата си история, страхотните места за гмуркане и разнообразния си нощен живот.
Валета – столицата на средиземноморската островна държава, има 500-годишна история върху малка територия с катедрали, дворци и барокови стъпаловидни улици, които завършват с невероятна гледка към пристанището.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!