Н а 19 февруари почитаме 142-годишнината от обесването на Васил Левски.
Grabo Пътеводителят предлага да ви разходи из пет места, свързани с Дякона, които можете да посетите и сами да се запознаете с важни моменти от живота на великия българин.
1. Национален музей "Васил Левски" – Карлово
Националният музей "Васил Левски" се намира в централната част на град Карлово.
Музейният комплекс включва родната къща на Васил Левски, мемориaлния параклис "Всях светих болгарских", Чардаклиевата къща, музейна експозиция и паметник на Гина Кунчева – майката на Левски.
2. Сопотски манастир „Свети Спас“
Левски учи две години в класно училище в Стара Загора и изкарва едногодишен курс за подготовка на свещеници в Пловдивското класно епархийско училище „Свети Свети Кирил и Методий“. На 7 декември 1858 г. рилският таксидиот в Карлово отец Кирил подстригва бъдещия Апостол, давайки му монашеското име Игнатий. По-късно, през 1869 г., отново тук Левски създава и първия монашески революционен комитет с председател игумена отец Рафаил.
3. Сопотски девически манастир „Въведение Богородично“ („Метоха“)
По време на революционната си дейност Дяконът се крие предимно в близкия Сопотски девически манастир (метоха), където е укриван от тамошната игуменка Христина. Манастирът „Въведение Богородично“, известен още като „Метоха“, се намира в централната част на град Сопот. Разположен е в непосредствена близост до енорийската църква „Св. Св. апостоли Петър и Павел“ и Девическото училище - „Радиното училище“. В архитектурно отношение „Въведение Богородично“ представлява комплекс от съборна църква, жилищни и стопански сгради.
На 27 декември 1872 г. Дяконът е заловен от турската полиция в Къкринското ханче. Музеят е разположен в центъра на село Къкрина, а в селото има обозначителни табели за точното местоположение на експозицията.
В двора му се намира и брястът, който е станал свидетел на залавянето на Левски, а до него се издига и паметник на Апостола. В музея могат да бъдат закупени информационни материали и сувенири. Къкринското ханче е част от 100-те национални туристически обекта.
5. Паметник на Васил Левски – София
След като е осъден на смърт чрез обесване, присъдата е изпълнена на 6/18 февруари 1873 г. в околностите на София. Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!