П еещите купи по сергиите на Непал определено привличат вниманието на туристите. Предназначени са за използване при медитация, ритуали за изцеление, за създаване на музика и са чест подарък по тези места.
Всяка пееща купа е уникална, защото се изработва на ръка. Размерите, теглото и гласовете са различни. Най-известните купи - певци са от Хималаите и често ги наричат "тибетски пеещи купи." Тези необикновени гонгове се трият по ръба от дървени чукчета, увити с кожа, след което произвеждат обертонове и непрекъснат "пеещ" звук. Висококачествените купи-гонгове произвеждат сложен акорд на хармоничните обертонове. Какво означава това? Всеки тон звучи в съчетание с още много други, по-високи от него, наречени обертонове. Те се получават в резултат на това, че звуковъзпроизвеждащото тяло, освен с цялaта си маса, трепти и с нейните части. Така при трептенето на цялата маса се получава главният, основният тон. Този тон звучи най-силно и се възприема като единствен. От трептенето на половината маса се получава друг - по-висок, от половината на половината - друг. Те се наричат обертонове.
Обертоновете са важни, понеже дават различни характеристики на звука, определят тембъра му. Обертоновете са причината различните инструменти да звучат различно даже и когато свирят една и съща нота.
„Без багаж“ успява да се запознаe с майстори на пеещи купи и да научи подробности около тяхното изработване. Традиционно, античните купи - гонгове са направени от панчалоха или в превод от санскрит "пет метала": бронзова сплав от мед, калай, цинк, желязо и други метали.
Това изкуство се смята за изгубено, защото почти не се срещат купи, в чиято сплав е добавено „небесно желязо“, както описва оригиналната рецепта. И все пак непалските занаятчии все още правят купите-гонгове по традиционния начин в скритите кътчета из страната. В античните времена тези купи са се използвали за готвене, хранене и съхранение в Непал, Бутан и Тибет. Антибактериалните свойства на медта правели купите много популярни. Смята се, че през вековете са били направени милиони такива купи.
Традиционно купите – гонгове са декорирани с линии, пръстени и кръгове, гравирани в метала. Античните съдове са високо ценени и колекционирани в цял свят. Тяхната история е проследена назад във времето до 6-5 век пр.н.е. и се знае, че са били пренесени от Индия в Тибет.
В някои будистки практики, купите-гонгове се използват като сигнал за началото и края на периодите на тиха медитация. В Япония се използват в традиционните погребални обреди. Всеки японски храм притежава пееща купа.
И старинните, и ново изработените купи - гонгове са широко използвани като помощно средство за медитация . Използват се в много йога - практики, религиозни служби, често са красив акцент в интериора.
Гледайте новия епизод от поредицата за пътешествия и приключения „Без багаж“ - тази събота, 20 февруари, от 13 ч., по Диема
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!