Д жамиите са свети места за мюсюлманите, а в най-почитаните от тях е забранен достъпът за немюсюлмани. Но в останалите могат да влязат и туристи от друго вероизповедание, а това си струва да бъде направено, тъй като повечето джамии са истинско произведение на изкуството.
Джамия на шейх Лотфолах (Иран)
Тази джамия се намира в град Исфаха, който е описван като място, което може да си съперничи с Аина и Рим. Джамията е известна по целия свят, но, понеже се намира в Иран, малцина западни туристи са успели да се насладят на красотата ѝ.
Построена е в началото на XVII в., когато властва шах Абас I. Джамията не разполага с вътрешен двор или минаре, което я прави архитектурно необичайна. Историите, че джамията е построена, за да се използва от членове на харема на шаха, не са подкрепени от надеждни източници.
Джамията Насир Ал-Молк (Иран)
Не по-малко известна е джамията Насир Ал-Молк в университетския град Шираз в южната част на Иран. Украсена с витражи – необичайни в ислямската архитектура – я дава възможност за зрелищни гледки в ранна утрин и късно следобед, когато слънчевите лъчи влизат в сградата.
Синята джамия (Турция)
Величествена, прекрасна и абсолютно изкушаваща, Синята джамия има шест игловидни минарета, които формират съществена част от силуета на Истанбул. Тя се вижда от всяко място, на което спрете за почивка, докато разглеждате историческия град. Интериорът блести с прочутите сини керамични плочки на Изник, от които получава и името си. Построена е по времето на прочутия османски владетел Ахмед I между 1609 и 1616 г.
Ая София или Света София (Турция)
Едно от най-големите бижута на Истанбул се намира точно срещу Синята джамия в историческия квартал Султанахмет – Света София е построена повече от 1000 години преди своята съседка. Оригиналната "Църква на Божествената мъдрост" датира от VI в., но когато османците превземат града, сградата е превърната в джамия. Днес Света София е смес от византийски мозайки и блестящи надписи от Корана на арабски език. Сега е музей и е крайно величествен при това.
Синята джамия (Египет)
Джамията на Амир Аксункур в Кайро, която датира от XIV в., отново отвори врати през май тази година, след като беше затворена в продължение на 13 години, докато бъдат поправени щетите, нанесени ѝ от земетресение. Джаията е част от погребален комплекс, който съдържа мавзолеите на своя създател Шамс Ел-Дин Аксункур и синовете му. Настоящата естестика на джамията отразява отоманския стил, особено в плочките на Изник, изобразяващи кипариси и вази с лалета.
Джамия Ибн Тулун (Египет)
Не по-малко красива е джамията Ибн Тулун, която също се намира в египетската столица. Построена е по времето на Абасидите и въпреки, че се смята за най-старата в Египет, няколко пъти е била реставрирана. Може да се види във филма за Джеймс Бонд "Шпионинът, който ме обичаше".
Джамията Хасан II (Мароко)
Голямата джамия Хасан II гордо поддържа най-високото минаре в света – 210 метра. Третата по-големина джамия в света, това единствената такава сграда в Мароко, в която могат да влизат немюсюлмани. Тя стои гордо на брега на морето в Казабланка и морското дъно се вижда през стъкления под в залата.
Джамията Ал-Акса (Йерусалим)
Третото най-свято място за мюсюлманите се намира в ал-Харам ал-Шариф или Светилището и е един от обектите под егидата на ЮНЕСКО в стария град на Йерусалим. Джамията Ал-Акса, разрушавана от земетресение и възстановявана няколко пъти в историята, се е използвала като дворец от кръстоносците, но последващите ислямски халифати са ремонтирали сградата и са я превърнали отново в място за поклонение.
Масджид ал-Харам (Саудитска Арабия)
Свещената джамия или Голямата джамия в Мека може да събере до четири милиона души и обгражда Кааба – правоъгълна сграда във формата на паралелепипед, която е най-святото място в исляма. Тя е разположена на площ от 400 800 кв.м. и има открити и закрити места за молитва. Джамията е дом и на черния камък, вграден в стената на Кааба от Мохамед преди първото му откровение. На немюсюлмани не е разрешено да влизат в Мека.
Масджид ал-Набауи (Саудитска Арабия)
Построена от пророка Мохамед, това е второто най-свято място за мюсюлманите след джамията Масджид ал-Харам в Мека. Сега там се помещава гробницата на пророка Мохамед. Има десет минарета, най-високото е с височина 105 метра. На немюсюлманите не е разрешено да влизат в някои части на Медина.
Кои са останалите джамии, които влизат в тази класация, вижте в "Дейли Телеграф".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!